فقط ۳ سال می‌توانیم بدون انتقال آب ارس، به تبریز آب بدهیم

ارک خبر- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی گفت: فقط ۳ سال می‌توانیم بدون انتقال آب ارس به تبریز آب بدهیم.

ارک خبر- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی گفت: فقط ۳ سال می‌توانیم بدون انتقال آب ارس به تبریز آب بدهیم.

یوسف غفارزاده عصر یکشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان تبریز، اظهار کرد: آب شهر تبریز از سه منبع چاه‌های قزلجه میدان، سدنهند و سد زرینه رود تامین می‌شود.

به گزارش ایسنا، وی افزود: در چهار ماهه سال جاری، متوسط تامین آب تبریز، ۵۰۹۶ لیتر در ثانیه بوده که در مجموع ۵۴ میلیون متر مکعب آب تاکنون تامین شده است؛ این عدد در سال ۹۸، شامل ۴۴۶۱ لیتر در ثانیه بود که امسال با افزایش ۱۴ درصدی یعنی ۶۳۵ لیتر در ثانیه مواجه هستیم.

وی با بیان این‌که تبریز در زمان پیک مصرف کرونا، ۵۷۴۱ لیتر در ثانیه مصرف داشته است، گفت: مصرف سرانه در تبریز بسیار بالا بوده و دومین شهر از لحاظ مصرف بالای سرانه در کشور با ۲۶۵ لیتر در شبانه روز است.

وی با اشاره به روند صعودی میزان آب مورد نیاز در تبریز، اظهار کرد: در سال‌ آینده، ۱۵۱ میلیون متر مکعب نیاز آبی تبریز خواهد بود که حدود ۶.۴۹ متر مکعب و ۸۰۰ لیتر در ثانیه بیشتر از نیاز آبی امسال تبریز است؛ در سال ۱۴۲۵ این نیاز به ۱۰ متر مکعب خواهد رسید.

غفارزاده ادامه داد: برنامه‌هایی برای افزایش میزان تولید آب تبریز در سال آتی پیش بینی شده که با کمک شرکت آب و فاضلاب انجام می‌گیرد و شامل حفر ۲۰ چاه جدید با دبی ۳۰۰ لیتر در ثانیه، افزایش ظرفیت سد نهند به میزان ۲۵۰ لیتر در ثانیه و اصلاح و جداسازی آب شرب با آب صنایع به میزان ۵۰۰ لیتر در ثانیه که در مجموع ۱۰۵۰ لیتر در ثانیه خواهد بود.

وی ادامه داد: در برنامه‌های بعدی هم‌چنین افزایش ظرفیت ایستگاه شماره پنج خط آبرسانی زرینه رود و تکمیل و جایگزینی خط فولادی با لوله‌های بتنی به طول ۱۴۰ کیلومتر مدنظر است.

وی متذکر شد: ۸۵ کیلومتر از طرح تکمیل و جایگزینی خط فولادی با لوله‌های بتنی وارد مدار شده و ۵۵ کیلومتر باقی مانده است که در زمان مناسب با کاهش پیک تکمیل خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان افزود: در راستای کاهش مصرف آب، می‌توان با اطلاع رسانی درست و افزایش فرهنگ مصرف آب در خانواده‌ها صرفه جویی را فرهنگ سازی کرد.

در ادامه، مدیرعامل شرکت آبفای استان، گفت: هر ساله میزان مصرف آب در تبریز افزایش می‌یابد که این معضل با حفر چند چاه رفع می‌شود، امسال نیز به دلیل شرایط کرونایی با افزایش ۳۷ درصدی مصرف آب در تبریز روبه رو بودیم که مقرر شده چند چاه حفر شود.

علیرضا ایمانلو، افزود: تامین اعتبار احداث چاه‌ها به سختی انجام می‌گیرد و این شرکت به هر طریقی از جمله منابع داخلی و بدهی اعتبار لازم را تامین می‌کند، برای حفر چاه‌های مورد نیاز امسال نیز سه میلیارد تومان اعتبار نیاز است که تاکنون تامین نشده است.

وی متذکر شد: وضعیت تامین آب تبریز با مشکل مواجه شده و حتی مردم نیز بخهحق اعتراض دارند چرا که با کوچکترین نوسان و تغییراتی با کمبود آب مواجه می‌شویم که در این راستا باید به برنامه‌های جامع تامین آب شرب تبریز از جمله بحث انتقال آب ارس به تبریز توجه جدی شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا