معادن زغال سنگ با قیمت های کنونی ، فرصت جهش تولید دارند

به گزارش ارک خبر:محمد جعفر صالحی معاون خرید ذوب آهن اصفهان با توجه به مصاحبه مهندس صمدی، دبیر محترم انجمن تولید کنندگان زغال سنگ ایران در خصوص ذوب آهن اصفهان ، به منظور تنویر افکار عمومی توضیحاتی ارائه نمود که در پی می آید.

ذوب آهن اصفهان به عنوان تنها تولید کننده فولاد به روش کوره بلند در کشور، تا کنون به نوعی تنها مصرف کننده نهایی زغال سنگ تولیدی کشور نیز می‌باشد.

زغال سنگ در معاملات جهانی با پنج فاکتور اساسی شناخته میشود.

خاکستر، مواد فرار ، گوگرد ، رطوبت و CSR

در هیچ یک از پارامتر های بالا، زغال سنگ تولید داخل، به جز رطوبت ، قادر به رسیدن به حد مردودی زغال سنگ وارداتی نیست چه برسد به حد پذیرش.

حد مردودی زغال سنگ وارداتی در گوگرد ، هشت دهم درصد است. بفرمایند کدام زغال سنگ با این عدد در ایران تولید می‌شود.

حد پایین CSR در زغال سنگ وارداتی ۶۲ است.کدام زغال سنگ داخلی را سراغ دارید که در این محدوده باشد.

خاکستر هم به همین شکل است.

اما در مورد موضوع، پایین نگه داشتن مصنوعی قیمت ،  هرگز چنین نبوده است. ذوب آهن اصفهان همیشه گلایه مند بوده است که قیمت و کیفیت زغال سنگ داخلی ، با قیمت و کیفیت زغال سنگ وارداتی به هیچ وجه متناسب نیست.زمانی زغال داخلی را کیلویی ۳۶۰ تومان می خریدیم که زغال وارداتی کمتر از ۳۰۰تومان ( صرفا مقایسه عددی) دریافت می شد.

ذوب آهن اصفهان همیشه و همواره خود را مکلف به حمایت از صنعت زغال سنگ داخلی دانسته و علی رغم همه بی مهری ها باز هم دست از حمایت برنداشته است.

قیمت در حال حاضر بیش از سه برابر زمانی است که مصوبه اتصال به قیمت شمش با ضریب ۲۶/۵ درصد صادر شده است .

قیمت زغال داخلی ، با کیفیت آن هیچ سنخیتی ندارد. اگر شرایط برای صادرات مهیا میبود شک نداریم که مانند سنگ آهن برای آن سر و دست میشکستند و به هر شکلی انجام می دادند.

مگر نه اینکه اعلام کردند بدون مجوز و بدون اعلام نظر مصرف کنندگان داخل، صادرات سنگ آهن انجام نمی‌شود، چرا هر روز کشتی، کشتی از بندر عباس سنگ آهن دانه بندی با عیار بالای ۶۲ صادر می شود؟

ما هم اعتقاد داریم تولید و استخراج زغال سنگ کاری است پر دردسر، خصوصا اگر به روش سنتی باشد. اما آیا انتظار دارید قیمت به قدری بالا برود که در حاشیه امن و با نرخ بازگشت سرمایه فوق العاده سریع از جیب مصرف کننده، بدون اعمال پارامترهای رقابتی بازار اتفاق بیفتد ؟

شما هم یقین دارید که غیر قابل پذیرش است برای بنگاه اقتصادی.

همیشه قیمت زغال سنگ را به صورت دستوری به ذوب آهن دیکته کردند و ذوب آهن اصفهان هم علی رغم آگاهی از کیفیت آن ، به دلیل رسالتی که بر دوش داشته انجام داده است. الان انصاف نیست که بفرمایید بابت کمک به ذوب آهن اصفهان به صورت مصنوعی قیمت پایین نگاه داشته شده بود.

فرمودید قیمت گذاری بر مبنای قیمت تمام شده زغال وارداتی در بندرعباس محاسبه شود. استحضار دارید و قبلا هم به استحضار رسانده شده است اگر با فرمول زغال سنگ وارداتی محاسبه کنیم زغال سنگ تولید داخل در همه پارامتر ها ، متاسفانه مردود است. برای کارنامه مردود که قیمت تعیین نمی کنند.

الحمدلله ذوب آهن اصفهان با تدابیری که در پیش گرفته و به مرحله اجرا رسانده است و با هدفی که برای همراهی و حمایت از زغال سنگ داخلی تعریف کرده، مطالبات زغال سنگ را به روز کرده و همه طرف های تجاری تامین کننده زغال بر این موضوع اذعان داشته و صحه گذاری میکنند.

جناب آقای مهندس صمدی، دبیر محترم و بزرگوار انجمن تولید کنندگان زغال سنگ ایران اگر با قیمت های امروز، زغال سنگ نتواند تحرک مثبتی در جهت توسعه کمی و کیفی خود به عمل آورد دیگر هیچ وقت نخواهد توانست.

ذوب آهن اصفهان هم در این راستا آماده هرگونه همکاری در چارچوب اهداف و استراتژی های تعریف شده خود برای دستیابی به توسعه کمی و کیفی زغال سنگ تولید داخل میباشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا