بلاتکلیفی دانشجویان با سامانه دانشگاه آزاد ادامه دارد

در حالی انتخاب واحد ترم جدید در واحدهای دانشگاه آزاد آغاز شده که سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد همچنان با مشکلاتی رو به روست و دانشجویان ترم آخری در بلاتکلیفی به سر می برند.

به گزارش ارک خبر به نقل از مهر،پس از فعالیت رسمی سامانه آموزشی دانشگاه آزاد از ۱۰ شهریور، شکایت و گله‌مندی‌های بیشماری از سوی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه از جمله از دسترس خارج شدن سامانه، ثبت نمره، مشکلات سنوات، ثبت اطلاعات غلط دانشجویان و اختلال در امور مشمولین و فارغ‌التحصیلی و … مطرح شد.

هرچند مسئولان دانشگاه آزاد این مشکلات را پذیرفتند و رئیس دانشگاه مجبور به عذرخواهی شد، اما دانشجویان در واحدهای دانشگاهی خود با مشکلات جدیدی رو به رو شده‌اند؛ از جمله اینکه هفته گذشته برخی دانشجویان از درگیری در دانشکده‌های مختلف واحد علوم و تحقیقات در بخش فارغ‌التحصیلی و انجام فرایند اداری دفاع دانشجویان خبر دادند.

این در حالی است که رئیس دانشگاه آزاد در بخشنامه‌ای به روسای واحدهای استانی تاکید کرد که با توجه به مشکلات ثبت نمرات، امور مربوط به دانشجویانی که در مرحله فارغ‌التحصیلی قرار دارند، تسهیل شود.

طهرانچی این مجوز را به واحدها داده است که مستندسازی سوابق تحصیلی مربوط به فارغ‌التحصیلی دانشجویان انجام شود و کارهای دانشجویانی که باید هرچه سریع‌تر فارغ التحصیل شوند، در سامانه قدیم و جدید انجام و پس از آن داده‌ها در زمان بهتری وارد سامانه آموزشیار شود.

با این همه آنطور که یکی از فارغ‌التحصیلان واحد تهران مرکز به مهر می‌گوید، کارشناسان آموزش در پی مراجعات مکرر، سعی کردند نمرات باقی مانده از ترم گذشته را در سامانه قبلی ثبت کنند اما ورود به این سامانه اطلاعات دانشجویان با اختلال مواجه شد و ثبت نمرات با موفقیت انجام نشد. عملاً کارشناسان امکان ثبت نمرات دانشجویان چه از ترم گذشته و چه ترم تابستان را ندارند و این امر موجب طولانی شدن فرایند فارغ‌التحصیلی شده است.

برخی دانشجویان ترم آخر واحد رودهن نیز در تماسی که امروز با خبرگزاری مهر داشتند، از برخورد نامناسب کارشناسان و مدیران آموزشی گله کردند. یکی از همین دانشجویان گفت: ۲۱ واحد مانده تا فارغ التحصیل بشوم و تا الان ۱۵ واحد برداشتم اما سایت پیغام می‌دهد سقف انتخاب واحد شما ۱۵ واحد است. چون ترم آخر هستم یک درس تخصصی هم باید بردارم، اما مدیر آموزش در پاسخ به سوال من می‌گوید من نمی‌دانم بروید و ترم بعد بیایید.

دانشجوی دیگری می‌گوید: تنها ۲۰ واحد مانده که فارغ التحصیل شوم. در سامانه جدید تعداد واحدهای گذرانده شده اشتباه ثبت شده است و حتی یک ترم هم مشروطی برای من ثبت کرده‌اند! سایت اجازه انتخاب بیش از ۱۵ واحد را نمی‌دهد.

یکی دیگر از دانشجویان که ترم آخر رشته روانشناسی است، می‌گوید: من ترم آخر هستم و در مجموع ۸ واحد باقی مانده دارم؛ ۶ واحد را برداشتم اما درس روانسنجی در لیست دروس نمی‌آید و دانشگاه هم پاسخی نمی‌دهد که تکلیف چیست؟

وی افزود: در نامه‌ای به رئیس دانشگاه در واکنش به وضعیت نابسامان سامانه آموزشیار شکایت نامه‌ای نوشتیم و رئیس دانشگاه این نامه را به رئیس دانشکده روانشناسی ارجاع داد. اما دانشجویان را تهدید کردند و گفتند شما را کمیته انضباطی می‌کنیم؛ به ما گفتند شنبه همه دروس کامل و سامانه درست می‌شود اما درست نشده است. نکته جالب اینجاست که برخی کارمندان آموزشی دانشکده عنوان می‌کنند هنوز کار با سامانه آموزشیار را بلد نیستیم.

برخی دیگر از دانشجویان عنوان می‌کنند، علی رغم داشتن معدل الف، اما نمی‌توانند ۲۴ واحد انتخاب کنند و سامانه این اجازه را به آنها نمی‌دهد. برخی هم می‌گویند امکان ثبت درس معرفی به استاد برای آنها وجود ندارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا