اجرای طرح ملی «ایران قوی» در هفته دفاع مقدس تا ایام‌الله دهه فجر

حجت‌الاسلام والمسلمین ارزانی از آغاز طرح ملی «ایران قوی» ویژه اعضای کانون های مساجد خبر داد و گفت: این طرح در بازه زمانی هفته دفاع مقدس تا ایام‌الله دهه فجر برگزار می‌شود.

به گزارش ارک خبر به نقل از مهر،حجت‌الاسلام و المسلمین حبیب‌رضا ارزانی با اشاره به رونمایی از طرح ملی «ایران قوی» که همزمان با آخرین هفته از برگزاری طرح ملی سه‌شنبه‌های تکریم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد، گفت: ایران قوی یک طرح ویژه به شمار می‌رود که ذیل زیست‌بوم فهما (فرهنگ و هنر مساجد ایران) طراحی شده است.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور ادامه داد: سال گذشته برنامه‌ریزی برای انتخاب پایتخت فهما انجام شد و نهایتاً استان قم به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر مساجد ایران انتخاب شد، از سوی دیگر با توجه به اینکه پایتختی این استان دو سال متوالی یعنی طی سال‌های ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۰ ادامه دارد، در نتیجه ذیل انتخاب پایتخت فهما قالب و طرح ملی دیگری با عنوان «ایران قوی» طراحی کردیم که به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس شکل گرفت.

وی افزود: طرح ملی ایران قوی، زیرمجموعه رویداد ملی فهما فعالیت دارد به گونه‌ای که همان قالب‌های دوازده‌گانه تعریف شده‌ای که در قالب رواق‌ها و شبستان‌ها در رویداد فهما طراحی شد بود در مورد طرح ملی ایران قوی نیز وجود دارد اما با چهار موضوع و عرصه متفاوت شامل «قرآن و سیره اهل بیت»، «مسجد و گام دوم انقلاب»، «پیشرفت و امید به آینده»، «مقاومت و عزت ایرانی».

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: اگر بخواهیم انقلاب اسلامی را با همان اهداف متعالی که آغاز کردیم حفظ کنیم طبیعتاً تنها راه، تمسک به گام دوم انقلاب است چراکه در گام دوم با منشوری مواجهیم که دقیقاً برگرفته از مولفه‌های موفقیت ما در تجربه زیست‌مان در دوران دفاع مقدس است، به بیان دیگر در این چهل سال، با هشت سال دفاع مقدس مواجهیم که معتقدم تجربه زیسته و موفق ماست به این جهت که در آن دوران همدلی مردم حداکثری بود، ایثار و تلاش و پرداختن به موضوعات مختلف اجتماعی رشد فزاینده‌ای در فضای معنوی آن دوره داشت و مقابله با دشمن و استکبار در اوح خود قرار داشت.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در قالب بیانیه گام دوم، موارد متعددی را مولفه‌سنجی و اعلام کردند، معظم‌له شخصاً روی این بیانیه کار کردند. در این منشور، هفت بند به عنوان اعتلای نظام جمهوری اسلامی مشاهده می‌شود که در واقع همان رویکردی است که ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد ماخوذ از سخنان رهبری و در چهلمین سال دفاع مقدس ذیل طرح ایران قوی سرلوحه کار خود قرار داده است، چهار موضوعی که در این طرح مورد توجه است آنالیز منشور دفاع مقدس در قالب‌های نوین است.

حجت‌الاسلام ارزانی گفت: بچه‌های مسجد و اعضای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد می‌توانند در قالب یکی از رواق‌های دوازده‌گانه در طرح ملی ایران قوی شرکت کنند.

وی در بخش دیگری از مباحث خود با بیان اینکه امسال به دلیل شیوع کرونا عموم فعالیت‌های ستاد فهما در سطح فضای مجازی و با تمرکز بر رویکرد آموزش تعریف شده است، افزود: با توجه به این مولفه، طرح ملی ایران قوی از هفته دفاع مقدس تا ایام الله دهه فجر (در قالب ۲۰ هفته) برگزار می‌شود، اعضای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در این بازه زمانی می‌توانند در طرح مذکور شرکت کنند و امتیازات شان نیز ذیل سامانه بچه‌های مسجد ثبت خواهد شد.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور افزود: طرح ملی ایران قوی که زیرمجموعه رویداد ملی فهما تعریف شده و فعالیت می‌کند، پس از گذشت بازه زمانی یادشده توسط داوران ملی در عرصه‌های دوازده گانه داوری می‌شوند و با توجه به اینکه امسال روند ارزیابی آثار به استان‌ها واگذار شده است حداقل سه ارزیاب در سطح ملی در استان‌ها حضور داشته و آثار را داوری و کارشناسی خواهند کرد.

وی ادامه داد: امسال ذیل برگزاری رویداد ملی فهما و طرح ملی ایران قوی، به جهت حفظ سهم استان‌های مختلف کشور، امتیازات با چند مدل مختلف طراحی و انتخاب شدند که شامل برترین‌های استانی، برترین‌های شهرستانی، رقابت‌های موضوعی می‌شوند.

حجت الاسلام و المسلمین ارزانی در ادامه به پایتخت فهما اشاره کرده و گفت: از آنجایی که سال ۱۳۹۹ پایتخت فهما نداریم، در نتیجه مجموع امتیازاتی که در قالب طرح ملی ایران قوی از سوی کانون‌ها در سال جاری تا سال ۱۴۰۰ کسب می‌شود جمع شده و تقسیم بر دو می‌شود و بر اساس معدل، کانون برتر انتخاب خواهد شد، مجموع امتیازات کسب شده پایتخت بعدی فهما را مشخص می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا