ایران طرحی برای پایان منازعه قره باغ آماده کرده است

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران در زمینه مساله قره باغ طرحی را آماده کرده است که با مشورت هر دو طرف موضوع و همچنین همسایگان و دولت‌های منطقه پیگیری خواهد شد.

به گزارش ارک خبر به نقل از مهرسعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز(دوشنبه) در نشست خبری با اشاره به درگیری‌های قره باغ گفت: ایران اتفاقات و جنگی که در مرزهای شمال غربی کشور در جریان است را با حساسیت و دقت و از نزدیک و در تماس مداوم با همه طرف‌ها پیگیری و دنبال می‌کند.

طرح ایران برای پایان درگیری‌های قره باغ

خطیب زاده افزود: ایران از روز اول به همه طرف‌ها اعلام کرد که مسیر نظامی برای حل و فصل این منازعه چند دهه‌ای وجود ندارد.

وی تاکید کرد: ما مجددا ضمن احترام به تمامیت ارضی آذربایجان و خروج نیروها از شهرهای اشغالی، تاکید می‌کنیم که باید هرچه زودتر توقف درگیری‌های نظامی برای آغاز گفتگوهای سیاسی فراگیر و زمان‌دار اتفاق بیافتد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ایران در این زمینه طرحی را آماده کرده است که این طرح در چارچوبی که عرض کردم با جزئیات آماده شده است که با مشورت هر دو طرف موضوع و همچنین همسایگان و دولت‌های منطقه پیگیری خواهد شد.

تعرض ناآگاهانه و غیرعمدی به خاک ایران را تحمل نمی‌کنیم

خطیب زاده گفت: امیدوارم هر دو طرف بنا بر رسالت تاریخی از ادامه جنگ و خشونت اجتناب کنند و حقوق اصلی که عدم تعرض به غیر نظامیان است را با دقت رعایت کنند و توجه داشته باشند که ایران نمی‌تواند درگیری در مرزها و تعرض به خاک خود را تحمل کند.

وی ادامه داد: ما به هر دو طرف ارمنستان و آذربایجان گفتیم که توجه، دقت و مراقبت لازم را داشته باشند که این مساله جزو خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران است که مرزهای ایران نباید مورد تعرض ناآگاهانه و غیرعمدی قرار بگیرد.

خطیب‌زاده درباره مسائل پیش انده بین آذربایجان و ارمنستان گفت: ما در چهارچوب اصول خود پیگیر برقراری صلح و خروج نیروها از مناطق اشغال شده هستیم.

وی ادامه داد:  هر طرفی که عدم تهاجم به مناطق مسکونی را رعایت نکند محکوم است. ما معتقدیم که جان غیر نظامی‌ها نباید در خطر باشد و همه طرف ها باید کمک کنند تا صلح و آرامش میان دو کشور برقرار شود.

اروپا مانع دستیابی ایران به منافع رفع تحریم‌های تسلیحاتی شوند

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سخنان وزیر امور خارجه آلمان گفت: اروپایی ها می‌دانند که در چهارچوب برجام نباید مانع دستیابی ایران به منافع رفع تحریم های تسلیحاتی شوند و ایران از حق خود بهره برداری می‌کند.

خطیب‌زاده ادامه داد: در بحث اقتصادی، اروپایی‌ها به خوبی نشان دادند که در عمل به تعهدات خود ناتوان هستند و حتی اینستکس را نتوانستند عملی کنند. پایتخت سه کشور اروپایی باید بدانند که رفتار آنها و عدم پایبندی آنها به تعهدات در تاریخ خواهد ماند.

وی درباره مذاکرات با طرف عراقی گفت: حفظ ثبات سیاسی و جایگاه مراجع عظام تقلید مورد تاکید ماست و ما همواره بر حاکمیت ملی و حفظ  تمامیت ارضی کشور عراق تاکید داریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: روابط ایران و عراق مستحکم است و ما فکر می‌کنیم این روابط با استحکام ادامه دارد.

امیدواریم امارات همراه با صهیونیست‌ها غرق نشود

خطیب‌زاده درباره موضع امارات متحد عربی درباره حاکمیت بر جزایر سه گانه ایران گفت: هر کشوری حتی هر چقدر هم خطا کند ما سعی بر رعایت حسن همسایگی می‌کنیم. امارات متحد غربی سال‌هاست که در مسیر غلط حرکت می‌کند. ایران درباره جزایر خود از هیچکس اجازه نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: درباره روابط این کشور با رژیم صهیونیستی هم باید گفت که این رژیم در حال غرق شدن است و برای جلو گیری از آن سعی می‌کند چنگ به هر جایی بزند. امید داریم امارات متحد عربی به اشتباه خود پی برده و همراه رژیم صهیونیستی غرق نشود.

عربستان و رژیم صهیونیستی حق اظهارنظر درباره برجام را ندارند

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سخنان وزیر امور خارجه عربستان مبنی بر نقض برجام از سوی ایران گفت: عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی  از همان ابتدا مخالف هرگونه توافق هسته ای با ایران بودند پس حق اظهار نظر در این خصوص را ندارند.

وی درباره فعالیت‌های مخفیانه ریاض در عرصه هسته‌ای نیز گفت: عربستان سعودی در چارچوب NPT موظف به رعایت تعهداتش است. ما به دقت در حال بررسی تحولات مرتبط هستیم و به ریاض هم تذکر می‌دهیم که به تعهدات خود پایبند باشد و اجازه دهد مسیرهای حقوقی و بین‌المللی در مورد فعالیت‌های بعضا پنهان و مخافیانه عربستان در مسئله هسته‌ای را پیگیری شود. به نهادهای بین‌المللی هم گفتیم عربستان را نسبت به فعالیت‌های خود پاسخگو کند.

می‌خواهند روابط تهران و بغداد را مخدوش کنند

خطیب‌زاده خاطر نشان کرد: حفظ ثبات سیاسی در عراق و جایگاه مرجعیت در عراق از ارکان سیاست ایران در عراق است و اجازه مداخله خارجی در عراق را نمی‌دهد. تمامی مساعی جمیله ایران هم برای کمک به این کشور است. البته طرف‌های ثالثی هستند که در پی ایجاد خدشه در روابط تهران و بغداد بوده که این مسئله را هم پنهان نمی‌کنند. روابط دو کشور مردمی، چند لایه و تاریخی است.

رایزنی با کره جنوبی برای وصول مطالبات ایران به کندی پیش می‌رود

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آخرین رایزنی‌ها با کره جنوبی برای دریافت مطالبات ایران از این کشور بیان کرد: رایزنی‌ها با کره جنوبی در جریان است ولی دارای کندی‌هایی است و براساس انتظار ما نیست.

وی ادامه داد: در مورد خرید دارو و برخی اقلام توافقاتی با سئول داشتیم اما همچنان با کندی پیش می‌رود به ویژه در خصوص تامین منابع مورد نیاز که از منابع مالی ایران در این کشور درخصوص خرید دارو و همچنین واکسن آنفولانزا و برخی مسائل دیگر است.

خطیب‌زاده گفت: امیدواریم طرف کره‌ای متوجه حساسیت موضوع شده باشد و سرعت لازم را به این گفت‌وگوها بدهد. دولت کره باید روند بازگرداندن مطالبات ایران را تسریع کند.

علاقه‌ای نداریم مساله ویزای توریستی حل شود

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره توقف پروازهای ایران به ترکیه گفت: کرونا یک واقعیت است. پروتکل‌های سفت و سختی از سوی کشورها در این باره وضع شده‌ است. سفارت ما و سازمان‌ هواپیمایی رایزنی‌های لازم را با طرف ترک داشته‌اند.

خطیب زاده ادامه داد: تا زمانی که این سفرها منوط به ایرانیان مقیم، دانشجویان یا کسانی که ویزای بلندمدت دارند، مشکلی وجود ندارد اما مسئله ویزای توریستی حل نشده و ما هم علاقه‌ای در این باره نداریم. نمی‌شود در این شرایط موضوع سفرهای توریستی و عادی حل شود و درست هم نیست.

گفت‌وگوهای صلح افغانستان باید بین‌الافغانی انجام شود

خطیب‌زاده درباره ناکامی مذاکرات دوحه میان طالبان و دولت افغانستان گفت: این افتضاح تاریخی برای آمریکا باقی می‌ماند که یک بار به بهانه طالبان به افغانستان لشکرکشی کرد، این کشور را به تصرف خود درآورد، مردم بسیاری را کشت، زنان و کودکان را آواره کرد و به مناطق غیرنظامی حمله کرد که بهانه‌شان مقابله با طالبان بود اما ۱۹ سال بعد افتخار می‌کنند با همین گروه در گفت‌وگو نشسته‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه آمریکا هم قبلا و هم امروز در حال اشتباه در معادلات منطقه‌ای و جهانی هستند، گفت: مسیر آمریکا زورگویی است که این مسیر مدت‌ها است که بسته شده است. خلیل‌زاد نماینده مردم افغانستان نیست. گفت‌وگوهای صلح باید میان گروه‌های بین‌الافغانی فارغ از قوم و مذهب انجام شود. چارجوب هم قانون اساسی و دستاوردهای افغانستان در مورد حقوق زنان اقلیت‌ها و اقوام است.

محدودیت‌های تسلیحاتی رفع شود، طبق حق و نیازمان عمل می‌کنیم

وی در مورد اظهارات سفیر روسیه در ایران در مورد عدم وجود مانع برای خرید موشک‌های اس ۴۰۰ اظهار داشت: ایران در ۴۰ سالی که آمریکا و برخی از کشورها محدودیت‌های تسلیحاتی را اعمال کرده بودند، به برکت جوانان و دانشمندان خود بسیاری از نیازهای دفاعی خود را تامین کرده و در زمره صادرکنندگان قرار دارد.

خطیب‌زاده گفت: درباره آمادگی تعاملات ایران و روسیه و سایر کشورها، ایران براساس نیازهای خود عمل می‌کند. روزی که محدودیت‌های تسلیحاتی برطرف شود، براساس حق و نیاز خود عمل خواهیم کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا