برخورداری ۲۱ روستای فریدن از آب شرب سالم و پایدار

 

به گزارش ارک خبر:در حال حاضر ۲۱ روستا تحت پوشش آبفای فریدن، از آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار هستند، این در حالیست که مقررگردیده با ایجاد مجتمع ۲۸ روستایی، همه روستاهای این منطقه با بهره مندی از چشمه لنگان، از آب شرب سالم و پایدار برخودار شوند.

مدیر آبفا فریدن با بیان اینکه از ۲۸ روستا در این منطقه، ۲۷ روستا تحت پوشش آبفا می باشد اعلام کرد: هم اکنون جمعیت این منطقه ۵۲ هزار و ۶۸۰ نفر است، که از این رقم حدود ۵۰ درصد آن را جمعیت روستایی تشکیل می دهد.

مسعود مقدسی با اشاره به جمعیت قابل توجه روستاها در منطقه فریدن عنوان کرد: آب شرب روستاییان از طریق ۳۸ فقره چاه تامین می گردد و این منابع از لحاظ کمی و کیفی مورد تایید مراکز ذیصلاح می باشند.

وی هم اکنون آبدهی این ۳۸ حلقه چاه را ۱۱۰ لیتر در ثانیه اعلام کرد و خاطر نشان ساخت: در سال های گذشته آبدهی این منابع به بیش از ۱۸۰ لیتر در ثانیه می رسید اما به دلیل خشکسالی های پیاپی آبدهی چاه ها کاهش یافته است و  به همین دلیل تجهیز و نوسازی چاه ها در دستور کار قرار دارد.

مقدسی افزود: برای تامین پایدار آب شرب روستاییان ۳۰ مخزن با ظرفیت بیش از ۶ هزار و ۱۰۰ متر مکعب احداث و در مدار بهره برداری قرا گرفته است.

مدیر آبفا فریدن گفت: در حال حاضر ۱۰ هزار مشترک آب در روستاها داریم و در سال های اخیر با تعویض کنتورهای فرسوده و اصلاح شیکه توزیع موفق به کاهش هدر رفت آب در روستاها شده ایم.

مقدسی هدر رفت آب را در برخی از روستاها بیش از متوسط استان اعلام کرد و تصریح نمود: در ۶ ماهه اول سال جاری بیش از ۸ کیلومتر از شبکه فرسوده آب در روستاها اصلاح شد، این در حالیست که در چهار سال اخیر با مشارکت دهیاران، حدود ۶۰ کیلومتر از شبکه توزیع فرسوده در روستاها اصلاح و باز سازی گردید.

وی ادامه داد: در سال های اخیر بیش از ۲ هزار انشعاب فرسوده آب در روستاها تعویض شد که این اقدامات منجر به کاهش قابل توجه هدرفت آب گردید.

مدیرآبفا فریدن افزود: طول شبکه توزیع آب روستاها حدود ۲۵۰ کیلومتر است که از ابتدای سال جاری تا کنون با پیمایش  بیش از ۱۰۰ کیلومتر از این شبکه ها، قسمت های اولویت دار که نیاز به اصلاح و بازسازی دارند تعیین گردیده است.

وی با اشاره به مجتمع های روستایی در منطقه فریدن اظهار داشت: در حال حاضر این منطقه دارای ۵ مجتمع روستایی می باشد اما هدف نهایی تشکیل یک مجتمع ۲۸ روستایی است که بتوان از این طریق خدمات بهتر وبیشتری به روستاییان ارائه نمود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا