روحانی: باید علاوه بر موضوع هسته ای در سایر مسائل نیز باجهان تعامل کنیم

خبرگزاری ارک، حجت الاسلام حسن روحانی در مصاحبه پایانی بیست و یکمین سفر استانی خود به جنوب غرب استان تهران در جمع خبرنگاران با اشاره به شرایط شکل گرفته پس از توافق هسته ای با کشورهای 1+5 افزود: باید بتوانیم تمام شرایط لازم را برای تولید مهیا کرده و صادرات غیر نفتی را گسترش دهیم تا روابط مان با کشورهای جهان گسترش یابد.
وی با اشاره به دیدار از نخستین شهرک صنعتی خصوصی چوب و صنایع وابسته گفت: این شهرک صنعتی با تمام شهرک های صنعتی که در ایران وجود دارد متفاوت است.
رییس جمهوری افزود: اینجا یک شهرک صنعتی کاملا زنده و قابل توجه وجود دارد که ساختمان های آن بطور حساب شده برای فعالیت صنعتی ساخته شده است.
روحانی به ویژگی قابل توجه این شهرک اشاره کرد و گفت: امکانات جانبی قابل توجهی همچون هتل، رستوران و … در این شهرک موجود است.
وی با بیان اینکه آنچه ما در ایران باید در بخش صنعت دنبال کنیم الگویی برداریی از همین نوع شهرک های صنعتی است افزود: با توجه به قرارگرفتن این شهرک صنعتی در کنار تهران این مجموعه می تواند فضای خوبی برای ساخت محصولاتی باشد که هم در داخل مصرف شود و هم قابلیت صادر شدن دارد.
رییس جمهوری بار دیگر تاکید کرد: ما باید با دنیا تعامل کنیم تا فضای منطقه و جهان آماده شده و به اهداف مدنظر ملت بزرگمان در راستای سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری دست یابیم.
روحانی در ادامه از مردم برای مشارکت در تولید و سرمایه گذاری دعوت کرد و گفت: همه باید به صحنه تولید بیایند و دولت قادر نیست بار تولید کشور را به تنهایی به دوش بگیرد و اگر هم به دوش بگیرد تولید کننده خوبی نیست.
وی بروکراسی موجود در کشور و فعال نبودن بانک ها را دو مشکل اصلی تولید در کشور ذکر کرد و افزود: آنچه دولت باید انجام دهد این است که مانع تولید نباشد ولی متاسفانه اکنون مانع است ولی ما حتما می توانیم بروکراسی را در کشور کاهش دهیم.
رییس جمهوری به بروکراسی کشورهای پیشرفته اشاره کرد و گفت: در برخی کشورها برای ساخت یک شهرک صنعتی چند ماه و در برخی کشورهای پیشرفته تر تنها چند هفته زمان نیاز است.
وی با تاکید بر اینکه باید کاری کنیم تا همه مردم در انجام وظایف خود احساس مسوولیت کنند گفت: اولین قدم ما باید برداشتن بروکراسی کشور باشد.
روحانی افزود: دومین نکته مهم فعال شدن بانک هاست و بهترین جایی که پول بانک باید مصرف شود در فعالیت تولیدی است.
وی تاکید کرد: بانک باید واسطه خوبی بین پس انداز مردم و تولید باشد و بانک ها نباید بنگاه داری کنند.

منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا