برای مبارزه با ویروس کرونا با تمام توان در کنار مردم خواهیم بود

رئیس جمهور گفت: در هر کاری اگر مردم با ما همراه نباشند موفق نمی شویم. مردم باید بدانند اگر جریمه می گذاریم برای کمک به آنها است نه اینکه برای پول مردم کیسه دوخته باشیم.

به گزارش ارک خبر به نقل از مهر،حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهور عصر امروز در جلسه مدیران وزارت بهداشت و متخصصان کرونا، اظهار داشت: همه باید باور کنیم شرایط سال ۹۹ و احتمالاً سال ۱۴۰۰ با شرایط سال های پیش متفاوت است. ما باید بنا را بر این بگذاریم که بد بینانه تا دو سال دیگر با این بیماری درگیر هستیم و اگر بخواهیم با سبک قبل در مجلس شادمانی عزیزانمان را دعوت کنیم شدنی نیست و باید قبول کنیم شرایط عوض شده است.

وی عنوان کرد: اگر مناسک دینی و مذهبی داریم به سبک و سیاق گذشته نمی توانیم دور هم جمع شویم؛ شرایط با گذشته متفاوت است. خدمات باید تا جایی که می شود به مردم الکترونیکی ارائه شود. پس شرایط ما متفاوت و مختلف است.

رییس جمهور بیان کرد: آنچه برای ما مهم است این است که مردم را قانع کنیم. مردم باید به بزرگان بخش پزشکی اعتماد کنند. وقتی رهبر معظم انقلاب می گویند من خود را ملزم به رعایت دستورالعمل های ستاد ملی کرونا می دانم درس بزرگی بود. دین و علم، تمسک و مناسک دینی و بهداشتی کنار هم قرار گرفت.

وی افزود: اگر مراجع بزرگ ما کمک نمی کردند و رهبری کمک نمی کرد خیلی مشکل پیدا می کردیم. ما باید با ادبیات واحد با مردم صحبت کنیم. لحن ها را به هم نزدیک کنیم و ضمن هشدار به مردم و بیان حقایق ترس و واهمه ایجاد نکنیم. یک خبر خوش بدهیم و یک خبر ناخوش. بیان خطر باید به موقع و با زبان های مختلف و ادبیات واحد باشد.

روحانی خاطرنشان کرد: در هر کاری اگر مردم با ما همراه نباشند موفق نمی شویم. مردم باید بدانند اگر جریمه می گذاریم برای کمک به آنها است نه اینکه برای پول مردم کیسه دوخته باشیم.

برای مبارزه با ویروس کرونا با تمام توان در کنار مردم خواهیم بود

رییس جمهور با بیان اینکه خود بیمارستان می تواند عامل گرفتاری بیمار باشد، گفت: حتی الامکان باید پرهیز کنیم که به این مکان وارد نشویم. باید زنجیره را متوقف کنیم. اگر مطمئن شدیم شخصی مبتلا است، باید بلافاصله افرادی که با او در تماس مستقیم هستند را جمع و احضار کنیم. تست ها به صورت دستی انجام می شوند، پس لازمه اش این است که تست را گسترش دهیم و لازمه آن این است که کیت ها را افزایش دهیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر فرد باید مورد به مورد تست کند. امکاناتی که ما نیاز داریم برای اینکه در تست و آزمایشگاه موفق باشیم این است که تست ها را تکمیل کنیم و کیت هایی که نیاز است را خریداری کنیم. ما هیچ محدودیتی برای وزارت بهداشت نداریم. اگر گفت بیست میلیون، سی میلیون و چهل میلیون کیت لازم داریم خریداری می کنیم. مشکلات ارزی ما اینگونه نیست که اگر برای کاری ضرورت بود انجام ندهیم.

روحانی تصریح کرد: درست است در شرایط سخت اقتصادی هستیم اما برای مبارزه با این ویروس با تمام توان در کنار مردم خواهیم بود. ممکن است کیت ها تغییر کند.

رییس‌جمهور اضافه کرد: ما برای کسی که باید در قرنطینه باشد اگر مراعات نکند جریمه در نظر گرفتیم و هر بار تخلف کند ۲۰۰ هزار تومان جریمه می شود. اگر این مقررات روی کاغذ بماند نتیجه نمی دهد. برای اینکه بیماران به بیمارستان نروند، درمان ها سرپایی باشد و مبتلایان شناسایی شوند باید تشخیص ما بالا برود و از آن طرف مرگ و میر کم می شود و فاصله دو خط مرگ و میر و بیماری بیشتر می شود.

وی تاکید کرد: ما گفتیم ۱۵ هزار دستگاه تی سی آر افرایش پیدا کند و متعهد می شویم هر مقدار مخارجش هست تامین کنیم. برای اینکه سریعتر به تشخیص برسیم و فرد را ایزوله کنیم و نیاز به بیمارستان را کم و از مرگ و میر فاصله بگیریم. مواردی را که لازم و ضروری اعلام می کنیم باید دنبال کنیم.

ما باید از تجربه کشورها به خوبی استفاده کنیم

روحانی ادامه داد: از نیروی انتظامی و مأمورین بازرسی در بخش های مختلف و خود وزارت بهداشت باید پای کار بیاییم و مردم باید احساس کنند مصوبات قطعی و ضروری است و باید اجرا کنند. اگر کاری می کنیم در جامعه که منجر به ابتلای بیشتر می شود به مردم توضیح دهیم چه تجمعاتی و چه شیوه زندگی باعث آن شد.

وی تصریح کرد: ما باید از تجربه کشورها به خوبی استفاده کنیم. خواهش من این است که بخش تحقیقات ما از تجربه همه کشورها استفاده کنند که چرا آنها توانستند به موفقیت دست یابند. برای اینکه تجهیزات بیمارستانی مان اضافه شود در این جلسه مطرح شد و می توانیم حدود ۱۱ هزار تخت آماده کنیم. برای تامین تخت ها و تجهیزات و استخدام نیروی انسانی باید اموری را انجام دهیم. باید بتوانیم معوقات را پرداخت کنیم و انجام می دهیم.

رئیس جمهور گفت: ستادهای استانی همه پر تلاش هستند اما ستاد تهران بار بیشتری بر دوش دارد و شامل هفت یا هشت استان می شود. همه ستادهای استانی اختیاراتی دارند اگر مورد جدیدی مورد نظرشان است به وزارتخانه منتقل کنند. اعلام قبل از بررسی مشکل را حل نمی کند بلکه مردم را سردرگم می کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا