اختتامیه سی و سومین جشنواره بین‌المللی  فیلم‌های کودکان و نوجوان اصفهان

به گزارش ارک خبر:اختتامیه این دوره از جشنواره شامگاه جمعه و از ساعت ۱۹ و از صفحات مجازی جشنواره پخش شد.

اختتامیه این جشنواره که به دلیل شیوع شدید ویروس کرونا مجازی برگزار شد، پس از قرائت قرآن توسط کودکی خردسال، کلیپی از مهمترین‌ اقدامات انجام شده در جشنواره سی و سوم پخش شد.

پس از کلیپ مجری اختتامیه ضمن تشکر از همراهی مردم، آن‌ها را به شنیدن سخنان علیرضا تابش دبیر جشنواره دعوت کرد.

تابش در اختتامیه این جشنواره گفت: کودکان و نوجوانان عزیز و والدین حاضر در خانه، سینماگران و همکاران در دبیرخانه و در دیگر بخش‌های جشنواره به عنوان دبیر سی و سومین دوره جشنواره در برابر شما ایستاده‌ام. برای رسیدن به این نقطه تردیدها و هراس‌های فراوان داشتیم. مسیری را باید می‌پیمودیم که کسی آن را طی نکرده بود.

وی ادامه داد: وی او دی ها(VOD) می‌توانند مستقیم و بی‌واسطه نظر سینماگران را به مخاطبان برسانند. همه ما باید تلاش کنیم فاصله نگاه کودکان و بزرگسالان از آنچه که هست کمتر شود. داوری کودکان در این دوره باعث تصحیح نگاه ما شده است. باید به کودکان و نوجوانان  گوش دهیم و از آنها بیاموزیم بی تردید این مسیر را ادامه خواهیم داد.

او تاکید کرد: می‌شد با انفعال و تسلیم جشنواره امسال را تعطیل کنیم اما وظیفه ملی خود می‌دانستیم که باید تلاش خود را برای ایفای نقشمان برای زنده نگه داشتن امید و نشاط انجام دهیم و شکل جدیدی از برگزاری جشنواره ترکیبی آنلاین و فیزیکی تجربه کنیم.

تابش در سخنان خود از نقش هوشنگ‌ مرادی‌کرمانی و ایرج طهماسب در ترغیب کودکان و نوجوانان برای پیوستن به دو کمپین جشنواره گفت و از وزیر ارشاد، رییس سازمان سینمایی، وزیر بهداشت، وزیر فناوری اطلاعات و شهردار تهران، شهردار اصفهان و دبیر ستاد مقابله با کرونا و همه کسانی  که کمک کردند قطار جشنواره سی و سوم مسیر خود را به سلامت طی کند تشکر کرد.

پس از سخنان دبیر جشنواره، میان‌برنامه‌ای از جایزه سیفژ پخش شد. در ادامه مدیر بین‌المللِ جشنواره در مورد جایزه سیفژ توضیحات مختصری داد.

رائد فریدزاده مدیر بین‌الملل سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان جایزه سیفژ به فیلم سینمایی فریتزی از کشور آلمان اهدا کرد. پس از آن ویدیویی از برنده این جایزه پخش شد.

رائد فریدزاده پس از سخنان کارگردان فیلم فریتزی که برنده جایزه سیفژ شده بود، از مخاطبان اختتامیه خواست تا سخنان علیرضا نصر اصفهانی رئیس شورای شهر اصفهان و قدرت الله نوروزی، شهردار اصفهان را که به دلیل حفظ پروتکل‌های بهداشتی پیام ویدیویی ارسال کرده‌ بودند ببینند.

علیرضا نصر اصفهانی رئیس شورای شهر اصفهان گفت: امسال ما اوج خلاقیت و ابتکار را شاهد هستیم. امروز جشنواره در همه خانه‌های اصفهان و ایران حضور دارد. در سراسر اصفهان شاهد تبلیغات این جشنواره بودیم که نشاط کودکان و نوجوانان را فراهم کرد. خوشحالیم در این شرایط، جشنواره نشان داد که زندگی جاری است.

قدرت الله نوروزی شهردار اصفهان گفت: شهردار اصفهان به اختتامیه جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان:

پیام “زندگی جاری‌ست” در همه بخش های جشنواره تحقق یافت

قدرت الله نوروزی شهردار اصفهان گفت: از کادر درمانی بیمارستان امام حسین تشکر می‌کنم.  بسیار خرسند هستم که در این شرایط شیوع شدید ویروس کرونا، پیام جشنواره که می‌گوید “زندگی جاریست”در تمامی نقاط کشور تحقق یافت‌.

وی ادامه داد: پیام  زندگی جاریست حتی در بنت سیستان و بلوچستان ورود پیدا کرد تا کودکان و نوجوانان این منطقه از این فرصت استفاده کنند که این موضوع جای بسیار خوشحالی دارد.

نوروزی در پایان بیان کرد: از تمامی دست‌اندرکاران این جشنواره بابت این موضوع تشکر می‌کنم که توانستند از بستر فضای مجازی به بهترین شکل استفاده کنند.

وی همچنین از تلاش کادر درمان و قهرمانان سلامت تقدیر کرد و گفت: تقریباً ۵۰۰ میلیون تومان از هزینه‌های جشنواره، به خرید لوازم و امکانات تحصیل در فضای مجازی برای کودکان مناطق کمتر برخوردار استان اصفهان تخصیص داده شد. خوشحالیم که توانستیم این کودکان را نیز شاد کنیم و بر لب‌های آنان، خنده بنشانیم.

 

در ادامه، بخش پویانمایی، پروانه زرین بهترین فیلم پویانمایی کوتاه به دلیل پرداختِ هنرمندانه‌ کارگردان به موضوع پیوند با طبیعت و دوستی با حیوانات و همچنین تکنیک بدیع و خلاقانه به مریم کشکولی‌نیا کارگردان فیلم قدم یازدهم اهدا شد.

  • پروانه زرین بهترین دستاورد فنی هنری برای انیمیشن لوپتو به عباس عسکری رسید. او بیان کرد: همکارانم سال‌ها تلاش کردند که تا این فیلم در سطح ملی تولید شود. امیدوارم هر چه زودتر این ویروس از بین برود و در کنار بچه‌ها فیلم ببینیم.
  • پروانه زرین بهترین بازیگر و دیپلم افتخار به روح‌الله زمانی برای بازی در فیلم خورشید تعلق گرفت. زمانی پس

 

از کسب این عنوان بیان کرد:

  • پروانه زرین بهترین فیلمنامه بخش بین‌الملل به فیلم «آن سوی رودخانه» تعلق گرفت. کومار رایزن فرهنگی هندوستان گفت: این عنوان باعث افتخار است. این موضوع برای من این یادآوری رابطه ما در زمینه سینما است و پیوندی دیگر بین ایران و هندوستان که به یکدیگر گره خورده‌اند. امیدوارم این موضوع همکاری دو طرف را بیشتر کند.
  • پروانه زرین بهترین کارگردانی بین‌الملل توسط شارل شِنُوا در ویدئویی اعلام شد. این جایزه تعلق گرفت به «خورشید» ساخته مجید مجیدی. او بیان کرد: من می‌خواهم این جایزه را از طرف خودم به جامعه سلامت پرستارها و پزشکان تقدیم کنم که این چند ماهه از جان خود گذشتند. مطمئن باشند ما قدر آنها را می‌دانیم و پروتکل‌ها را رعایت می‌کنیم تا آنها هم آسایش داشته باشند. امیدوارم هر چه زودتر کرونا از بین برود و جشنی در کنار این عزیزان بگیریم.

بعد از پخش کلیپ نفس‌های ایران که مربوط به بیماری کرونا در ایران عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه این جشنواره گفت: سینمای کودک و نوجوان ایران بخش مهمی از سینمای ایران است. بعد از انقلاب بیش از ۲۰۰ فیلم کودک و نوجوان ساخته شده که این اهمیت این سینما را نشان می‌دهد.

او در بخشی از سخنان خود اظهار داشت: در سال ۹۸، ۹ فیلم کودک و نوجوان اکران شد. بخش مهمی از کسانی که در سینمای ایران به عنوان برجستگان شناخته می‌شوند کسانی هستند که در سینمای کودک و نوجوان حضور داشته‌اند. امسال این سینما تحت فضای کرونا بود و جشنواره هم با این فضا در تماس بود. اما تحت‌تاثیر این فضا، اتفاقاتی که می‌تواند مبدا تحولات تازه باشد، پدید آمد. فرصتی که از طریق فضای جدید برای امکان ارتباط فراملی پدید آمد و امکان ورود بهتر به بازارهای جهانی را فراهم کرد. اگر چه در تجربه تهدید گونه پدید آمد اما فرصتی جدید را برای سینمای ایران پدید آورد. من از کسانی که این فرصت را برای سینمای ایران و نگاه به افق‌های تازه پدید آوردند، تشکر می‌کنم.

پس از سخنرانی وزیر فرهنگ و ارشاد، علیرضا تابش برروی سن دعوت آمد و به همراه وزیر، دو جایزه بهترین فیلم و جایزه ویژه هیات داوران را به برگزیدگان این بخش اهدا کردند. پروانه زرین و دیپلم افتخار توسط ایرج طهماسب اعلام شد. این جایزه به مجید مجیدی و امیر بنان برای فیلم خورشید تعلق گرفت.

همچنین پروانه زرین و دیپلم افتخار این بخش به فریدون نجفی برای فیلم بچه گرگ‌های دره سیب اعطا شد. نجفی در این خصوص گفت: از هیات داوران بابت انتخاب این فیلم سپاسگزارم. این جایزه متعلق به کل گروه بچه گرگ‌های دره سیب است. فیلم‌های مستقل همچون این فیلم با شرایط سخت ساخته می‌شود. از مجید برزگر تهیه کننده فیلم و تمام عوامل فیلمم تشکر می‌کنم.

پس از آن نوبت برگزیده جایزه بخش داوری کودک و نوجوان رسید که به «فریتزی» رائف کوکوال و ماتیاس اهدا شد. فریدزاده این بخش را یکی از جذاب‌ترین بخش‌های جشنواره دانست و گفت: نوجوانان آنقدر تخصصی درباره فیلم‌ها صحبت می‌کردند و جدی داوری می کردند که من شگفت زده شدم. ذائقه‌های مختلف با زبان سینما به هم متصل شدند و خیلی دقیق فیلم‌ها را تجزیه و تحلیل کردند. این گفتگوها به سازندگان فیلم‌ها کمک می‌کند. این مخاطبان بسیار تیزهوش هستند.

پس از سخنرانی فریدزاده در این خصوص کارگردان فریتزی در ویدئویی که ارسال کرده بود، گفت: این داستان جهانی است و فریتزی دختر مستقلی است که برای آزادی می‌جنگد و امیدوارم برای همه کودکان دنیا الگو باشد.

در ادامه جوایز بخش مسابقه سینمای ایران اهدا شد. تابش در این بخش گفت: از سال گذشته علاوه بر جوایز داوران، به تشخیص دبیر در راستای توسعه سینمای کوددک این بخش‌ها طراحی شد. دبیر به فیلم‌هایی که نماینده بخش فرهنگ و هنری و یا کسب و کار را حمایت می‌کند، جوایزی را اختصاص می‌دهد به این امید که سازندگان تشویق شوند و شاهد بالندگی این سینما باشیم. همچنین جایزه کروناروایت که بخش جدید در جشنواره امسال است و با همکاری سازمان نظام پزشکی اجرا شد که ۴۰ اثر در این بخش به جشنواره رسید و من به نمایندگی از هیات داوران این جایزه را به برنده تقدیم می‌کنم.

پس از آن کلیپ کرونا روایت در مراسم اختتامیه پخش شد. هیئت داوران جایزه ویژه خود را به دلیل توجه دلسوزانه به ایثارگریِ مدافعان سلامت بنا، به محمدمهدی فکریان کارگردان فیلم کوتاه ملاقات آخر اهدا کرد.

پس از آن جایزه ویژه دبیر به دلیل حضور مداوم و مستمر در سینمای ایران و تلاش برای ارتباط فرهنگی بین میراث ایران و سینمای روز جهان، جایزه ویژه دبیر به حسین قناعت برای فیلم سلفی با رستم اهدا شد.

قناعت پس از دریافت این جایزه گفت: من فیلم‌هایم را برای نمایش در سالن سینما می‌سازم، امیدوارم این ویروس منحوس هر چه زودتر برود و فیلم‌ها را کنار هم ببینیم. دوباره شادی کنیم و امید داشته باشیم.

جایزه سوم دبیر در این بخش به رقیه توکلی برای فیلم مهران

 

تعلق گرفت. او گفت: تشکر می‌کنم از  برگزارکنندگان جشنواره و گروهی که من را کمک کردند. از همسرم هم برای اینکه کمک کرد این فیلم را بسازم تشکر می‌کنم.

پس از آن جایزه ویژه دبیر در حوزه کسب و کار به محمدحسین صادقی برای تولید فیلم لوپتو اهدا شد.

صادقی در این بخش گفت: ساخت این فیلم لطف خدا بود. به نظر می‌آید صنعت انیمیشن موتور پیش‌ران برای سینمای ایران باشد و اتفاقات خوبی در این حوزه رقم بخورد.

پس از آن کلیپی از بخش المپیاد فیلمسازی پخش شد و علیرضا تابش دبیر جشنواره درباره این بخش گفت: این المپیاد سرشار از شور و نشاط بود و المپیاد هم به صورت مجازی برگزار شد. از حبیب ایل‌بیگی مدیر این رویداد و از شورای علمی و محتوایی آن تشکر می‌کنم. امیدوارم وزارت آموزش پرورش و فرهنگسرای هنر این بخش را به رسمیت بشناسند و در آینده شاهد رقم خوردن اتفاقات بهتری در این بخش باشیم.

در بخش وب سری مهدی خرمیان عضو هیات داوران بخش دیپلم افتخار بخش وب سری را به علی درخشی کارگردان مجموعه کووید۱۹ اهدا کرد.

در ادامه مراسم اختتامیه پروانه زرین برنده فیلم  پویانمایی کوتاه به مریم کشکولی‌نیا برای ساخت «قدم یازدهم» اهدا شد و پروانه زرین و دیپلم افتخار بخش فیلم کوتاه، به فیلم کوتاه داستانی شوفر ساخته رضا نجاتی رسید.

سپس پروانه زرین و دیپلم افتخار فیلم بلند داستانی به محمد صالحی‌نژاد برای ساخت فیلم پیله و پروانه تعلق گرفت.

همچنین جایزه یونیسف ضمن تقدیر از خورشید ساخته مجید مجیدی به فیلم بعد از اتفاق ساخته پوریا حیدری اوره به تهیه‌کنندگی شهاب حسینی تعلق گرفت.

شهاب حسینی تهیه کننده فیلم به همراه کارگردان برای گرفتن این جایزه روی سن آمدند. حیدری اوره گفت: اگر شهاب حسینی نبود این فیلم ساخته نمی‌شد.

شهاب حسینی نیز گفت: این کارگردان همه کارهای فیلم را خودش انجام داد و به خاطر نیتی که داشت، این جایزه را گرفت.

در بخش بعدی این مراسم ویدئویی از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پخش شد.

سعید نمکی در این پیام ویدئویی گفت: از همه دست اندر کاران این جشنواره تشکر می‌کنم؛ خوشحالم که بخش کرونا یکی از بحث‌های جدی این جشنواره بود. بیماری کووید ۱۹، یک مؤلفه مهم و تأثیرگذار بر اقتصاد، فرهنگ و کلیه موارد اجتماعی کشورها مطرح شد. یکی از گروه‌هایی که بسیار تحت تأثیر این پدیده قرار گرفتند، کودکان و نوجوانان بودند. فاصله گذاری اجتماعی مساوی با انزوا در عالم کودکان و نوجوانان کشور ما و همه کشورهای جهان بود.

وی افزود: دور شدن بچه‌ها از مدرسه، تأثیرهای مهمی در روح و روان کودکان می‌گذارد اما جشنواره توانست یک بار دیگر این نشان را به درون خانواده‌ها و کودکان و نوجوانان برگرداند و انزوای ناشی از کرونا را به حداقل برساند. علاوه بر رعایت پروتکل‌ها و استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی، جامعه محور کردن فضای سینما یکی از کارهای خوبی بود که در جشنواره امسال انجام شد. این دستاورد بزرگ ملی را تبریک می‌گویم.

پس از پخش ویدیو سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزیده بخش سینمای ایران اعلام شد.

در بخش سینمای ایران، حبیب اسماعیلی عضو هیات داوران برنده  بهترین دستاورد فنی هنری را معرفی کرد و پروانه زرین و دیپلم افتخاربهترین دستاورد فنی/ هنری به کیوان مقدم طراح صحنه فیلم «خورشید» اهدا شد.

در این بخش پریوش نظریه برنده بهترین بازیگر را اعلام کرد و پروانه زرین و دیپلم افتخار بهترین بازیگر به محمدرضا عالی‌ور برای بچه گرگ‌های بهترین دره سیب اهدا شد. عالی‌ور پس از تشکر از سازندگان که او را برای این فیلم انتخاب کردند به زبان محلی برای حاضران خواند.

فرهاد توحیدی برنده جایزه بهترین فیلمنامه را اعلام کرد و پروانه زرین و دیپلم افتخار به فریدون نجفی برای بچه گرگ‌های دره سیب تعلق گرفت. پروانه زرین و دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه نیز به فریدون نجفی برای بچه گرگ‌های دره سیب تعلق گرفت.

پروانه زرین و دیپلم افتخار  جایزه زاون قوکاسیان به مجید مجیدی برای فیلم خورشید اهدا شد. مجیدی در این بخش گفت: از مرحوم قوکاسیان که تاثیر جدی در حوزه نقد سینما داشت یاد می‌کنم و خوشحالم که این جایزه را می‌گیرم.

در ادامه کلیپ یادبود سردار شهید سلیمانی پخش شد و جایزه شهید نوجوان بهنام محمدی به رقیه توکلی کارگردان فیلم مهران اهدا شد.

در ادامه این مراسم ابراهیم فروزش برنده پروانه زرین و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی را اعلام کرد و این جایزه به مجید مجیدی کارگردان فیلم «خورشید» تعلق گرفت. مجیدی گفت: از هیات داوران و آقای تابش تشکر می‌کنم: ظرفیت سینمای ایران بزرگ‌تر از چیزی است که دیگران فکر می‌کنند، مخصوصا با ورود نسل جوانی که در این جشنواره آثارشان دیده شد. اینها پشتوانه سینمای ایران هستند و باید از این ظرفیت استفاده شود. در معضلات اجتماعی به خصوص در حوزه کودکان می‌طلبد سینماگران مسئولیت‌شان را به خوبی ایفا کنند.

در بخشی از این مراسم کلیپ دنیای شیرین پرتوی ساخته مجید توکلی که به مناسبت بزرگداشت کامبوزیا پرتوی در جشنواره سی‌وسوم ساخته شده بود پخش شد. همچنین ویدیوی مراسم بزرگداشت این کارگردان که شب گذشته در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد نمایش داده شد.

 

حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی برای اهدای سه جایزه پایانی جشنواره به روی سن دعوت شد. او در سخنانش گفت: از همه سینماگران و کسانی که چراغ این حوزه را روشن نگه داشتند تشکر می کنم. این نشان می‌دهد تولید آثار فرهنگی در حوزه کودک و نوجوان در چه حد است و چه قدر کشور به ساخت فرهنگی توجه دارد. من از همکارانم در دبیرخانه تشکر می‌کنم که این جشنواره را برگزار کردند، جشنواره‌ای که حجم کارها هم از نظر کیفی و هم کمی در آن قابل توجه بود.

جایزه بهترین فیلم توسط فریدون عموزاده خلیلی داور جشنواره این دوره اعلام شد و پروانه زرین بهترین فیلم به مجید برزگر برای فیلم «بچه گرگ‌های دره سیب» تعلق گرفت. در این بخش سه بازیگر کودک فیلم روی سن آمدند و یکی از آنها گفت: امشب بچه گرگ‌های دره سیب ترکوند و بابت این اتفاق بسیار خوشحالم هستم. امیدوارم نجفی در فیلم‌های بعدی بیشتر موفق باشند. همچنین از برزگر که این فیلم را تهیه و تولید کردند تشکر می‌کنم. در این بخش، یکی از کودکان به اجرای ترانه‌ای محلی پرداخت.

جایزه ویژه هیأت داوران جشنواره  به دلیل توجه توجه ویژه به اهمیت شادابی و طراوت کودکان در رشد و پرورش انسان‌ها به مهین جواهریان کارگردان فیلم کوتاه پویانمایی بعله! اهدا شد.

 

دکمه بازگشت به بالا