ظریف: با گفت‌وگو، دیپلماسی و همکاری می‌توان پیچید‌ه‌ترین بحران‌های جهانی را معالجه کرد

خبرگزاری ارک – وزیر خارجه گفت: ایران در موضوع هسته‌ای نشان داد که می‌توان با گفت‌وگو، دیپلماسی و همکاری پیچیده‌ترین بحران‌های جهانی را معالجه کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان عصر روز پنجشنبه پس از دیدار با روسای مجالس سنا و نمایندگان پاکستان با حضور در جمع اعضای کمیته روابط خارجی این کشور به سخنرانی پرداخت.

وی ابتدا با تشریح مناسبات متین دو کشور به ویژه همکاری‌های پارلمانی و با برشمردن آثار مثبت توافق هسته‌ای ایران، آن را موفقیت همه منطقه توصیف کرد.

ظریف با اشاره به جایگاه پاکستان در مناسبات ایران گفت: پاکستان نه تنها همسایه ایران است بلکه پیوندهای تاریخی و فرهنگی، دو کشور را به یکدیگر نزدیک کرده است.

ودیر خارجه کشورمان به اولویت‌ها و برنامه‌های دو کشور برای تعمیق مناسبات در تمامی عرصه‌ها به ویژه همکاری‌های پارلمانی، آمادگی دو کشور برای جهش بیشتر به سمت اهداف و منافع مشترک را اعلام کرد.

ظریف با تشریح تهدیدات و مخاطراتی که کشورهای اسلامی را در بر گرفته است، یادآور شد: متاسفانه خشونت و افراط گرایی در کشورهای منطقه با افکار تنفرانگیز، به طور شنیعی انسان‌های بیگناه را در سوریه، عراق، یمن، افغانستان و سعودی و نیز آفریقا با عناوین داعش، بوکوحرام و … مورد هدف قرار داده است. این رویکرد بشریت و تمامی اموزه‌های اخلاقی و انسانی را به طور جدی مورد تهدید قرار داده است.

وی افزود: مسئولیت این جمع به عنوان فرهیختگانی که ناظر چنین رخدادهایی هستند برای چاره جویی در مقابل این رویکردهای خطرناک بسیار جدی و مهم است و ما نشان دادیم که به خوبی می‌توان با گفت‌وگو و دیپلماسی و همکاری، پیچیده‌ترین بحران‌های جهانی را معالجه کرد.

وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: پارلمان‌های کشورهای اسلامی نقش بارزی در آگاهی دهی به مقامات خود برای چاره اندیشی نسبت به این رخدادهای خطیر دارند.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان پس از سخنرانی خود به سوالات اعضای کمیته روابط خارجی مجلس ملی پاکستان درباره چگونگی امکان سرمایه گذاری در خط لوله گاز در بخش پاکستان در پرتو رفع تحریم‌ها ، نحوه کنترل جنگ فرقه‌ای در یمن و سوریه در پرتو همکاری کشورهای متنفذ و همکاری ایران و عربستان در مدیریت شرایط فاجعه بار انسانی ناشی از بحران یمن پاسخ داد.

منبع : خبرگزاری فارس

دکمه بازگشت به بالا