رییس جمهوری: طرف های مذاکره خواهند دید تعامل با ایران راه صحیحی بوده است

خبرگزاری ارک ـ حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در دیدار فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه انگلیس، توافق هسته ای را مقدمه ای برای ایجاد حرکت بهتر در روابط دانست و تصریح کرد: ما این توافق را به عنوان آ‎غاز حرکت برای ایجاد شرایطی بهتر در روابط بین الملل و منطقه می دانیم.
وی با تاکید بر لزوم اهتمام طرف مقابل به اجرای دقیق تعهدات،اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران به تمامی تعهدات داوطلبانه ای که در برجام عنوان شده، پایبند خواهد بود چرا که تصمیم قاطع ما این بوده است که به دنبال سلاح نیستیم و تاسیسات ما نیز تحت نظارت آژانس است.
رییس جمهوری یادآور شد: در این راستا طرف های مذاکرات در آینده خواهند دید که انتخاب تعامل با ایران به جای تقابل راه صحیحی بوده است.
روحانی با تقبیح برخی از سخنان یا رفتارها از جمله تهدید به وجود گزینه نظامی یا بازگشت تحریم ها، گفت: این سخنان طنزآلود، شعارها و شوخی های نابجایی است که به روند اعتمادسازی، آسیب می رساند.
وی با تاکید بر استفاده از شرایط به وجود آمده پس از توافق هسته ای در جهت گسترش مناسبات همه جانبه، تصریح کرد: تعامل انگلیس و ایران برای توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و مشارکت دوکشور در مسیر حل مسایل و موضوعات بین المللی و منطقه ای ضروری است.
رییس جمهوری با اشاره به بازگشایی مجدد سفارت خانه های ایران و انگلیس در تهران و لندن و ضرورت ارتقا روابط سیاسی و توسعه همکاری ها میان دو کشور اظهارداشت: در شرایط فعلی مسوولان دو کشور وظیفه بزرگ تری بر دوش دارند تا روابط فی مابین را بر مبنای اعتماد متقابل بازسازی و به سطح قابل قبولی برسانند.
روحانی، بهترین تضمین برای دستیابی به اهداف دو جانبه را توسعه روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور دانست و گفت: معتقدم با حرکت رو به جلو در مسایل گوناگون سیاسی، اقتصادی و منطقه ای می توانیم تضمینی برای اعتماد بلندمدت ایجاد کنیم.
وی با بیان این که مردم ایران ذهنیت های تاریخی نسبت به دخالت های بیگانگان دارند، خاطرنشان کرد: اگرچه قضاوت های تاریخی یک ملت را نمی توان در مدت زمانی کوتاه به سرعت تغییر داد اما در عین حال معتقدیم که نباید در گذشته های تاریخی هم باقی ماند، باید با نگاه به آینده حرکت خود را تنظیم کنیم.
رییس جمهوری تصریح کرد: باید به گونه ای حرکت شود که علاوه بر توسعه روابط به تدریج قضاوت تاریخی مردم نیز تغییر کند.
روحانی فضای جدید به وجود آمده حاصل از توافق هسته ای را بسیار مغتنم دانست و گفت: نحوه اجرای توافق، رفتارها و گفتارها باید به گونه ای باشد تا افکار عمومی بر مفید بودن این تحولات صحه بگذارد.
وی با بیان این که ایران و انگلیس باید به منافع مشترک دو ملت و منطقه بیندیشند، افزود: با توجه به توانمندی های صنعتی و اقتصادی انگلیس و نیز توانمندی هایی که در ایران وجود دارد، دو کشور باید روابط تجاری خود را به روابط اقتصادی پرثمر و دو جانبه تبدیل کنند.
رییس جمهوری ادامه داد: در کنار همکاری های اقتصادی باید به دنبال ارتقای سطح روابط علمی، دانشگاهی، مراکز تحقیقاتی و سایر زمینه های فرهنگی باشیم.
روحانی در بخش دیگری از این دیدار به مبارزه با تروریسم و افراطی گری به عنوان یکی از مسایل ضروری در دنیای امروز اشاره و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران مخالف کشتار انسان های بیگناه در جهان بوده و خواستار جلوگیری از این روند است.
وی افزود: هدف ما جلوگیری از کشتار، خونریزی، تفرقه، خشونت و افراطی گری در همه نقاط جهان است و این نکته که در جهت دستیابی به اهداف عالی انسانی با دیگران مشارکت داشته باشیم برای ما بسیار حائز اهمیت است.
وی درمورد مسایل مختلف بین المللی و منطقه ای یادآور شد: امروز مسایل بسیار مهمی در منطقه ما از جمله در سوریه، عراق، افغانستان، لبنان، بحرین و یمن وجود دارد که می توانیم در جهت حل این مشکلات با تعامل و گفت وگو اقدامات مشترکی برای رسیدن به راه حل های سیاسی داشته باشیم.
رییس جمهوری افزود: توقف خونریزی ها، مبارزه با تروریسم، بازگشت آوارگان به کشورهای خود، کمک های انسان دوستانه به مردم و استقرار دموکراسی در منطقه از جمله اقداماتی است که می توان برمبنای آنها در زمینه مسایل منطقه ای با یکدیگر همکاری کنیم.
روحانی با تاکید بر ضرورت توسعه و گسترش همکاری های همه جانبه میان تهران و لندن، اظهار داشت: طرح های فراوانی در زمینه های گوناگون انرژی، راه، نوسازی ناوگان هوایی، محیط زیست و صنایع و معادن در ایران وجود دارد که شرکت های انگلیسی نیز می توانند در این خصوص مشارکت و حضور داشته باشند.

**توافق هسته ای، باعث توسعه روابط دو کشور می شود/انگلیس آماده ارتقای سطح روابط به سفیر است
فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از دیدار با دکتر روحانی و تقدیر از میزبانی گرم جمهوری اسلامی ایران، گفت: روابط دو کشور در دوره اخیر به طور با ثباتی رو به بهبود بوده و توافق اخیر نیز اجازه می دهد تا در این جهت گامی رو به جلو برداریم.
وی با بیان این که توافق ایران و 1+5 می تواند روابط فرهنگی و تاریخی میان مردم ایران و انگلیس را بازسازی کرده و همکاری های میان دو کشور را عملیاتی تر کند، افزود: بازگشایی سفارتخانه ها در تهران و لندن یک اقدام نمادین مهم و در عین حال باعث ایجاد گفت وگوهای موثر و اعتمادساز میان دو کشور بوده و فرصتی برای درک بهتر دو کشور از مواضع یکدیگر به وجود خواهد آورد.
وی با تاکید بر ضرورت رفع بی اعتمادی ها و سوابق تاریخی از اذهان عمومی اظهار داشت: اطمینان می دهم که دولت انگلیس نسبت به انجام تعهدات خود در توافق هسته ای پایبند خواهد بود.
وزیر خارجه انگلیس به ضرورت تعمیق روابط اقتصادی دو کشور تاکید کرد و گفت: انگلیس به دنبال گسترش مناسبات همه جانبه با ایران است و معتقدیم برای برقراری این روابط نیازمند روابط سیاسی با ثباتی هستیم.
هاموند همچنین به توسعه روابط آکادمیک، انجام همکاری های مطالعاتی و توسعه روابط فرهنگی در جهت نزدیکی مردم دو کشور و رفع خلا ءهای به وجود آمده در روابط تاکید و تصریح کرد: دولت انگلیس آمادگی دارد تا در این راستا روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران از سطح کاردار به سفیر ارتقا دهد.
وی درمورد مسایل منطقه ای نیز ضمن ابراز نگرانی از کشتار و خونریزی ها در نقاط مختلف منطقه خاطرنشان کرد: جلوگیری از کشتار بی گناهان در منطقه می تواند نقطه آغازی برای همکاری ها در جهت رسیدن به راه حل مناسب برای حل مشکلات باشد.
فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس روز گذشته برای بازگشایی رسمی سفارت این کشور در ایران به تهران آمد.
وی تاکنون با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری دیدار و گفت و گو کرده است.

منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا