زمین لرزه های اخیر به گسل های تهران ارتباطی ندارد

خبرگزاری ارک ـ دکتر محمد تاتار روز پنجشنبه درگفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: هرچند گسلهای زیادی در تهران وجود دارد و از این نظر وضعیت خوبی در تهران نداریم اما زمین لرزه های فیروزکوه و جوادآباد ورامین را نمی توان به عنوان نشانه هایی بدانیم که گسل های تهران را فعال کرده است.
وی با بیان اینکه البته خطر زمین لرزه در تهران جدی است و هر لحظه می تواند زمین لرزه ای در این کلان شهر رخ دهد اظهار کرد: هیچ گونه زمین لرزه و یا افزایش فعالیت براثر وقوع زمین لرزه فیروزکوه برروی گسل های تهرن و اطراف آن، تاکنون مشاهده نشده است.
تاتار تاکید کرد: تهران جزو شهرهای لرزه خیز و پرخطر کشور است اما اگر بخواهیم زمین لرزه های مانند فیرزکوه را عاملی برای احتمال افزایش وقوع زمین لرزه و یا به عنوان پیش نشانگر در نظر بگیریم، این موضوع هیچگونه وجه علمی ندارد.

** وقوع 22 پس لرزه کوچک در فیروزکوه
معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به اینکه این زمین لرزه در 27 کیلومتری جنوب غرب فیروزکوه به بزرگی 4.6 ریشتر اتفاق افتاد، گفت: تا ساعت 14 امروز (چهارشنبه) 22 پس لرزه داشتیم که غالبا آنها لرزه های کوچک بین 1.4 تا 3.2 ریشتر بوده اند.
وی با اشاره به اینکه تعداد زیاد پس لرزه نشانه بدی نیستند اظهار کرد: هرچند تعداد زیاد پس لرزه برای مردم نگرانی ایجاد می کند ولی این مورد نشانه مبنی بر افزایش هطر و یا احتمال وقوع زمین لرزه ای بزرگ تر نیست و زمین لزره های بزرگ غالبا با پس لرزه های زیادی همراه هستند.
تاتار گفت: برآورد اولیه این احتمال را قوت داد که این زمین لرزه براثر فعالیت گسل فیروزکوه باشد اما بررسی ها موجود نشان داده که این زمین لرزه در حدود 15 کیلومتری جنوب گسل فیروزکوه رخ داده است .
وی با اشاره به اینکه با اطمینان می توان گفت که این زمین لزره به فعالیت گسل های مشا و فیروزکوه مربوط نیست گفت: دو گسل به نام های آتشان و زنگ منار و یا بخش انتهای گسل سرخه می تواند مسبب این حادثه باشد.
معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ادامه داد: باتوجه به ابعاد این گسل ها انتظار وقوع زمین لرزه بزرگتر بر روی این گسل ها را نخواهیم داشت.

** احساس زمین لرزه در برخی از نقاط تهران
وی با اشاره به اینکه این زمین لرزه در برخی از نقط تهران به خصوص مناطق شرقی قابل احساس بود افزود: زمین لرزه 4.6 ریشتری در فاصله 50 تا 60 کیلومتری قابل احساس است.
وی به وجود مسیر سنگ های سخت در منطقه البرز اشاره کرد و گفت: سنگ های سخت در منطقه البرز خیلی باعث جذب زمین لرزه نشده و این زمین لرزه در برخی از نقاط تهران به خصوص مناطق شرقی شهر احساس شده است.
زلزله ای به بزرگی 4،6 ریشتر (مقیاس امواج درونی زمین) سه شنبه ( 3 شهریور) فیروزکوه در استان تهران را به لرزه درآورد.
مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زمان وقوع زمین لرزه ساعت 22 و 6 دقیقه 33 ثانیه و در عمق 10 کیلومتری اعلام کرد.
این زمین لرزه در موقعیت 35،58 درجه شمالی و 52،63درجه شرقی به ثبت رسیده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا