بازگشایی و رفع تصرف ۲۰۰ کیلومتر از رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی گفت: طی سال‌های اخیر، برای تامین آب مورد نیاز دریاچه ارومیه، 350 کیلومتر از رودخانه‌ها و مسیل‌های حوضه آبریز دریاچه در آذربایجان شرقی مطالعه و پس ازاولویت بندی 200 کیلومتر از آن‌ها بازگشایی و رفع تصرف شده است.

به گزارش ارک خبر،یوسف غفارزاده در جمع خبرنگاران، با تشریح اقدامات این شرکت برای احیای دریاچه ارومیه، افزود: طی پنج سال اخیر، ابتدا ۳۵۰ کیلومتر از رودخانه‌ها و مسیل‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط کارشناسان دفاتر تخصصی مهندسی رودخانه و رودخانه‌های داخلی مطالعه و پس از اولویت بندی و انجام کارهای مقدماتی، اقدام به بازگشایی آن‌ها شد.

وی در ادامه از آزادسازی ۴۳۰۰ هکتار از اراضی حکومتی از طریق بازگشایی و رفع تصرف رودخانه‌ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه خبر داد و افزود: با تهیه نقشه توپوگرافی، مطالعه تعیین حدودوبستر رودخانه‌ها و مسیل‌های منتهی به دریاچه ارومیه انجام شده است.

وی گفت: بازگشایی و رفع تصرف رودخانه‌های تلخه رود (آجی چای) از پایین دست سد شهیدمدنی تبریز تا پیکره آبی دریاچه ارومیه به طول ۸۰ کیلومتر، ۱۷ کیلومتر از رودخانه قلعه چای عجب شیر، ۱۴ کیلومتر از رودخانه مردق چای ملکان، هشت کیلومتر از رودخانه صوفی چای در مراغه و بناب، هفت کیلومتر از رودخانه مهرانه رودتبریز، چهار کیلومتر از رودخانه قره بابای بستان آباد و تعداد دیگری از سرشاخه‌ها و رودخانه‌های فرعی منتهی به دریاچه ارومیه از دیگر اقداماتی است که طی پنج سال اخیر توسط این شرکت، انجام شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان در ادامه با بیان اینکه در صورت تامین منابع مالی تا پایان سالجاری، حدود ۱۰ کیلومتر دیگر از رودخانه‌ها و مسیل‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه نیز بازگشایی و رفع تصرف خواهد شد، افزود: طی پنج سال اخیر برای بازگشایی و رفع تصرف‌های انجام شده در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، بالغ بر ۷۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

وی، از احداث کانال زهکشی انتقال آب در محدوده شهرستان اسکو به طول هشت کیلومتر، به عنوان دیگر اقدام مهم این شرکت نام برد که سالانه ۱۵ میلیون مترمکعب زه آب جمع آوری شده دشت تبریز را از طریق یک بند انحرافی و کانال انتقال آب به رودخانه تلخه رود (آجی چای ) و پیکره آبی دریاچه ارومیه هدایت می کند.

به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی، غفارزاده اضافه کرد: برای این پروژه که در سال قبل به بهره برداری رسید، ۵۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

وی با بیان این‌که با تلاش شبانه روزی عوامل اجرایی، طی چندسال اخیر ده‌ها بند انحرافی، چاه نیمه عمیق و پمپاژهای غیرمجاز در اطراف رودخانه تلخه رود شناسایی و جمع آوری شد، گفت: مجموع این اقدامات باعث کاهش قابل ملاحظه مصرف غیرمجاز آب و انتقال آن به پیکره آبی دریاچه ارومیه شده و امیدواریم با تدوام این روند شاهد افزایش تراز آبی دریاچه در سال‌های آبی پیش رو باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا