آثار برگزیده سی و دومین جشنواره تئاتر آذربایجان‌شرقی معرفی شدند

سی و دومین دوره جشنواره استانی تئاتر آذربایجان‌شرقی در تبریز با معرفی آثار برگزیده در بخش‌های مختلف به پایان رسید.

محورهای این دوره از جشنواره تئاتر استانی شامل فرهنگ و سنن بومی و محلی، جهش تولید (تولید و اشتغال با کالای ایرانی)، کرونا و مقابله با آن ( زندگی در شرایط بحرانی و مقابله با آن – کرونا و آسیب‌های اجتماعی)، فرهنگ ایثار و شهادت، آسیب‌های اجتماعی(اعتیاد، طلاق، کودکان کار و خیابان و…) و جهانی عاری از جنگ و تروریسم و موضوعات آزاد بود.

در این جشنواره نمایش “مسیو” به کارگردانی “نازیلا ایران زاد بنام” رتبه اول، نمایش “خداحافظی نکردی با نجمه، سورچی” به کارگردانی “سیامک افسایی” رتبه دوم و نمایش “زنانی با چمدان هایی پر از شکلات” از شهر میانه رتبه سوم را کسب کردند.

از نمایش “سرد سرخ تبریز” و  “زندگی یک رویاست” قدردانی شد.

دبیر اجرایی سی و دومین جشنواره تئاتر استانی آذربایجان شرقی گفت: قرار بر این بود سی و دومین دوره از جشنواره تئاتر استانی در خرداد ماه برگزار شود، اما به دلیل شرایط کرونایی موجود و فوت مدیرکل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به تعویق افتاد. احمد رجب پور افزود: با توجه به فراخوانی که در کوتاه مدت انجام شد، استقبال خوبی به عمل آمد و ۳۱ اثر برای جشنواره ارسال شد. وی گفت: از بین ۳۱ اثر فرستاده شده، ۱۸ اثر برای داوری انتخاب شد. از بین این تعداد ۳ اثر برتر برای حضور در جشنواره تئاتر فجر برگزیده شدند.

رجب پور بیان کرد: با توجه به کاستی هایی که در این دوره وجود داشت و انتخابات پیش رو از تمام نظرات افراد فعال در این حوزه برای بهبود هر چه بهتر انجمن استفاده خواهد شد که این کار باعث به وجود آمدن ایده های جدید خواهد شد.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی هم با اشاره جایگاه هنر و هنرمند از زبان مرحوم علامه جعفری، گفت: یکی از اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهادهای دولتی که مجری آن هستند این است که ارزش والای هنر را در متعالی ساختن انسان ها جاری کنند.

علی پیروزمنش گفت: تمام هم و غم ما حضور موثر این هنرمندان در جامعه و فرهنگ حاکم بر آن است.

وی با بیان اینکه خدمت رسانی فضای مجازی برای اجرای تئاتر و معرفی اثرها در شرایط موجود اهمیت بسیاری دارد، افزود: متاسفانه ما نتوانستیم استفاده از این ابزارها را تقویت کنیم و روش سنتی را در پیش گرفتیم.

پیروزمنش گفت: حال که شرایط به نوعی بحرانی است ما نه زیرساخت آماده ای داریم، نه هنرمند و نه محتوای آماده ای داریم و همه این عوامل دست به دست هم می دهند تا با چالش هایی مواجه شویم که زمان بر هستند و آسیب های جدی را به این عرصه وارد می سازند.

وی افزود: در شرایط فعلی، بیشتر هنرمندان در شرایط سختی از نظر مالی به سر می برند که خوشبختانه هفته قبل هیئت دولت با پیگیری وزیر فرهنگ و ارشاد و اسلامی، بیمه بیکاری هنرمندان را به تصویب رساندند و هر چند شرایط اجرایی خاصی دارد اما سعی می کنیم تا همه هنرمندان از این شرایط بهره لازم را ببرند.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به وضعیت ساختمان تئاتر شهر استان گفت: تخصیص بودجه دیر هنگام و فوت رئیس اداره کل فرهنگ و ارشاد استان باعث تاخیر در به پایان رسیدن بازسازی این ساختمان شد، اما خوشبختانه در مراحل پایانی است و به زودی در اختیار هنرمندان قرار خواهد گرفت.

آثار برگزیده این جشنواره به جشنواره تئاتر فجر راه یافتند .

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا