صحبت‌های عیسی کلانتری کذب محض است/ مشکلی در صادرات مازوت نداریم

یک مقام آگاه در صنعت نفت گفت: برخلاف اظهارات رئیس سازمان محیط زیست، در هیچ فصلی مشکل صادرات مازوت نداشته‌ایم و در حال حاضر نیز روازنه حدود ۵٠ میلیون لیتر مازوت روانه بازارهای صادراتی می‌شود.

به گزارش ارک خبر،یک مقام آگاه در صنعت نفت کشو  درباره وضعیت تولید، مصرف و صادرات مازوت در کشور گفت: در حال حاضر میزان تولید مازوت در کشور حدود ۶۵ میلیون لیتر در روز است که از این میزان حدود ۱۵ میلیون لیتر در روز به مصرف داخل می‌رسد و ۵٠ میلیون لیتر آن نیز صادر می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه نباید هر موضوعی را به تحریم ارتباط دهیم تصریح کرد: هیچ مشکلی در روند صادرات فرآورده‌های نفتی به ویژه مازوت وجود ندارد. نه تنها در حال حاضر، بلکه هیچ گاه مشکلی در زمینه صادرات این فرآورده وجود نداشته و در تمامی فصول و شرایط، در بازارهای منطقه مشتری خودش را دارد.

این مقام مسئول افزود: مازوت در حال حاضر به مقاصد افغانستان، پاکستان، عراق و برخی دیگر از کشورهای همسایه صادر می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر محدودیت‌های تحریمی، مشکلی برای صادرات مازوت ایجاد کرده بود، باید در تابستان که مصرف برق رو به فزونی گذاشته و نیروگاه‌ها با تمام توان در حال تولید برق هستند از مازوت به عنوان سوخت دوم استفاده می‌کردند اما در تابستان سوخت نیروگاه‌های کشور به طور کامل از گاز است و به هیچ عنوان و در هیچ کجا از سوخت مازوت در بخش نیروگاهی استفاده نمی‌شود. بنابراین اینکه گفته می‌شود به دلیل تحریم و محدودیت صادراتی مازوت نیروگاه‌ها از این سوخت استفاده می‌کنند کاملاً کذب است.

عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست دیروز در مصاحبه با یکی از روزنامه‌های تهران، درباره علت تشدید آلودگی هوای تهران مدعی شده بود که به دلیل محدودیت‌های تحریمی، انبار پالایشگاه‌ها پر از مازوت شده به طوری که در آستانه تعطیلی بودن؛ چون نه می‌توانستند مازوت را مصرف کنند و نه صادر، به ناچار نیروگاه‌ها به مازوت سوزاندن روی آوردند و گرفتار هوای آلوده شدیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا