مسئولان به جای پاسخگویی شفاف مشکلات را نفی می‌کنند

تبریز- جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های آذربایجان شرقی خواستار شفاف سازی در قبال بحران آلودگی‌های زیست محیطی و پاسخگویی دستگاه‌های مسئول در این رابطه شد.

به گزارش ارک خبر،جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های آذربایجان شرقی در نامه‌ای به نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی خواستار پیگیری و شفاف سازی دستگاه‌های مسئول در قبال آلودگی‌های زیست محیطی استان شدند.

متن کامل نامه جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های آذربایجان شرقی به حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی آل هاشم به شرح زیر است:

نماینده محترم ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه محبوب تبریز

حجت الاسلام و المسلمین دکتر آل هاشم

با سلام و تحیات؛

پیرو مطالبه گری های پیشین تشکل‌های دانشجویی، من جمله دفاتر جامعه اسلامی دانشجویان درخصوص مسائل زیست محیطی استان و شائبه‌های موجود در این زمینه، که متأسفانه به جز موارد محدود با شانه خالی کردن و فرار از پاسخگویی مسئولین همراه بوده است، در روزهای اخیر شاهد تغییرات مدیریتی در حوزه محیط زیست در استان می‌باشیم که به نظر می‌رسد تائیدی بر اهمال کاری‌های احتمالی درخصوص مسائل زیست محیطی استان باشد.

تعجب برانگیز اینکه، علی رغم مداومت گروه‌های زیست محیطی و فعالین استان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص اقدامات و اتفاقات رخ داده در حوزه محیط زیست، بخش دولتی همواره بر رد و انکار موضوع پافشاری نموده است. درحالی که هیچ گونه شفاف سازی و اطلاع رسانی درخصوص تعیین صحت و سقم موضوع نیز رخ نداده است. به نظر می‌رسد که حداقل حق شهروندان و فعالین زیست محیطی اطلاع از اینگونه مسائل برای ایجاد آرامش خاطر و اعتماد عمومی است.

مساله قابل توجه این است که خسارات ناشی از اهمال کاری‌های صورت گرفته درخصوص مسائل زیست محیطی را نمی‌توان با تغییر مدیر و آن هم با رویکرد سیاسی و بعد از تحمیل هزینه‌های فراوان بر محیط زیست جبران نمود. آنچه در معدن اندریان، کاوه سودای مراغه، پتروشیمی تبریز و… اتفاق افتاده است و سلامت شهروندان را به مخاطره انداخته است، نمی‌تواند با این روند جبران شود. اهمیت موضوع زمانی روشن‌تر می‌شود که بدانیم زیان‌های زیست محیطی ممکن است بعد از چندین دهه اثر خود را بر زیست بوم منطقه برجای گذارد. امری که در این میان کاملاً نادیده انگاشته می‌شود.

در خصوص اتفاقات رخ داده در دوران مدیرکل سابق محیط زیست استان و صحت و سقم موضوعات مطروحه، ما تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌ها حسب وظیفه مطالبه گری خود، لازم می‌دانیم که موضوع را برای حصول نتیجه و اعلام آن برای افکار عمومی پیگیری نمائیم. امید است با رهنمودها و پیگیری‌های جنابعالی، مجموعه‌های متولی – از جمله دادگستری استان- با بررسی موضوع پاسخی درخور ارائه نمایند.

والسلام علی من التبع الهدی

دفاتر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های؛ تبریز- آزاد اسلامی تبریز- شهید مدنی آذربایجان- صنعتی سهند- فرهنگیان تبریز- مراغه- بناب.

این گزارش می‌افزاید، جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های آذربایجان شرقی رونوشت‌هایی از این نامه را به رئیس کل دادگستری استان و مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی نیز ارسال کرده است. حل مشکل آلودگی‌های زیست محیطی آذربایجان شرقی از جمله آلودگی هوای کلان شهر تبریز، آلودگی زیست محیطی معادن استان از جمله معدن طلای اندریان و نیز آلودگی کارخانه کاوه سودای مراغه مدت هاست یکی از مطالبات اصلی مردم استان را شکل داده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا