اتصال ۲۶.۵ کیلومتر از خط اول آبرسانی زرینه رود به تبریز

تبریز- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی از اتصال موفقیت آمیز ۲۶.۵ کیلومتر از خط اول آبرسانی زرینه رود به تبریز به خط دوم پشتیبان خبر داد.

به گزارش ارک خبر،یوسف غفارزاده اعلام کرد: طی روزهای اخیر، اتصال ۲۶.۵ کیلومتر از خط اول آبرسانی زرینه رود به تبریز به خط دوم پشتیبان، در حداقل زمان ممکن و بدون قطعی محسوس آب در کلانشهر تبریز با تلاش شبانه‌روزی عوامل اجرایی و با موفقیت اجرا شد.

وی افزود: با احتساب ۲۶.۵ کیلومتر مذکور حدود ۱۱۰ کیلومتر از خط آبرسانی زرینه رود به تبریز با هدف مدیریت ریسک و آمادگی برای پیک مصرف در فصل تابستان پیش رو آماده بهره برداری است و طی روزهای آینده با حضور مسئولان استانی، بهره برداری رسمی از آن آغاز خواهد شد.

وی همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به تشکیل جلسات هماهنگی و کارشناسی با شرکت آب و فاضلاب استان، مشاور و پیمانکار برای کاهش مدت زمان عملیات اجرایی برای انجام اتصال ۲۶.۵ کیلومتر از خط آبرسانی زرینه رود به خط دوم پشتیبان، اعلام کرد: برای این محدوده حدود ۲۶ میلیون یورو هزینه و ۲۲۰۰ عدد لوله فولادی ۱۲ متری به قطر ۲۰۰۰ استفاده شده است.

غفارزاده اظهار داشت: آب شرب مورد نیاز کلانشهر تبریز از سه محل سد نهند، چاه‌های دامنه‌های شمالی سهند و خط آبرسانی زرینه رود به تبریز تأمین می‌شود که خط آبرسانی زرینه رود در این میان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی نیز ضمن قدردانی از عوامل اجرایی کارفرما، پیمانکار و مشاور، به خاطر کار در شرایط سخت، شبانه روزی و در دمای زیر صفر درجه، مدت زمان انجام این کار را ۳۴.۵ ساعت اعلام و اظهار کرد: عملیات مشابه قبلی سه ساعت بیشتر از این بود و زمان اخیر یک رکورد جدید محسوب می‌شود.

مجتبی جلیل زاده محدوده فعالیت این بخش از پروژه را مخازن ۴ و ۵ در کیلومتر ۱۵ خط آبرسانی زرینه رود و در محدوده شهرستان ملکان اعلام کرد و گفت: در این محدوده قبلاً از لوله‌های بتنی استفاده می‌شد که ریسک بالایی داشت و احتمال می‌رفت در زمان پیک مصرف دچار ترکیدگی شود که با جایگزینی لوله‌های فولادی عملاً این ریسک مدیریت شد.

وی با اشاره به اینکه برای انجام این کار هشت ساعت صرف قطعی اولیه، تخلیه لوله‌ها و ۹ ساعت نیز پس از انجام عملیات اتصال برای آبگیری مجدد زمان صرف شده است، انجام این اقدام را به خصوص برای افزایش مصرف آب در شرایط شیوع کرونا و اتخاذ برنامه‌های کوتاه مدت برای رفع تنش آبی تبریز یک ضرورت توصیف کرد.

طرح آبرسانی به تبریز به طول ۱۸۰ کیلومتر با ۱۲ مخزن یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های انتقال آب در سطح کشور است و آب مورد نیاز تعداد زیادی از شهرها، روستاها و صنایع بزرگ مسیر را تأمین می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا