رئیس کانون وکلای استان اصفهان:

با الحاق مرکز وکلای قوه قضائیه به کانون وکلا موافقیم

رئیس کانون وکلای دادگستری گفت: با رایزنی‌های انجام شده و مشکلات ایجاد شده ناشی از فعالیت مرکز وکلای قوه قضائیه موافق الحاق این مرکز به کانون وکلا هستیم.

به گزارش ارک خبر، لیلا رئیسی  در نشست خبری با خبرنگاران که به مناسبت هفتم اسفند روز وکیل برگزار شد، ضمن تبریک هفته وکیل مدافع، سالروز استقلال کانون‌های وکلا ،اظهار کرد: اگر نگاهی دقیق و ریزبینانه داشته باشیم استقلال کانون‌های وکلا به دلایل بسیاری در سال‌های اخیر تضعیف شده و جشن گرفتن برای ما سخت و تا حدی از واقعیت دور است اما همواره سالروز این استقلال را گرامی می‌داریم.

وی با بیان اینکه نهاد وکالت سرمایه اجتماعی برای کشور است، ابراز داشت: اگر قانونگذار شرایط را به صورت واقعی در نظر بگیرد کانون وکلا می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان تصریح کرد: ما معتقدیم این نهاد دفاع از حقوق مردم را به عهده دارد، پس باید استقلال این نهاد در قانون به رسمیت شناخته شود و هر آنچه که به این کانون و نهاد ضربه میزند ساماندهی شود.

رئیسی ادامه داد: کانون‌های وکلا در این زمینه مسئولیت دارند و اینکه بخواهند وکالت را جزئی از دستگاه قضائی ببینیم یا آن را کسب و کار و یا در قالب نهادی مستقل در نظر بگیریم بسته به نگاه مسئولان بالادستی دارد و از این رو باید دقت بیشتری در سیاستگذاری ها صورت گیرد.

وی تصریح کرد: قاضی و شاکی نمی‌توانند همزمان یکی باشند و وکیل باید مستقل از دستگاه قضائی باشد آن موقع فروض قبلی برای ما قابل پذیرش نیست و به موجب ذات نهاد وکالت و رسالت برای این نهاد هم در قانون اساسی و در قوانین عادی باید کانون‌های وکلا مستقل از نهاد قضائی باشند اگر آزادی نهاد وکالت سلب شود نمی‌توانیم وکیل خوب تربیت کنیم یا آموزش خوبی به آنها بدهیم.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان با بیان اینکه نهاد وکالت باید مستقل از دستگاه قضائی باشد تا بتواند از حقوق موکلان دفاع کند، گفت: تاکید ما این است که به موجب اراده قانونگذار و قوانین عادی کانون‌های وکلا نهادهای مستقل از دستگاه حاکمه باشند و در صورتی می‌توان وکیل خوب تربیت کرد که مستقل عمل کنیم.

وی اظهار کرد: اگر نگاه درستی به وکالت داشته باشیم این نهاد سرمایه‌ای غنی برای جامعه است و باید رسانه ملی به جای کوبیدن وکلا و سلب اعتماد عمومی نسبت به آنها در این زمینه فرهنگ سازی کنند تا مردم به حقوقدان‌های متبحر مراجعه کنند تا از حقوق آنها صیانت شود.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان افزود: وکلا می‌توانند هم در حوزه پیشگیری و هم در حوزه حل و فصل دعاوی تأثیرگذار باشند، باید از تلقی‌های ناصواب در مورد این نهاد اجتناب شود، متولیان نهاد وکالت در کمال مظلومیت در تلاش هستند که این کارکرد را برای مردم داشته باشد باید تناسب و تعداد واقعی وکیل و وجود زیرساخت‌های آموزش وکیل را ارزیابی کرد وقتی نهاد را از ابزارهای قانونی تهی کنند یا صلاحیت او را به رسمیت نشناسند قطعاً این نهاد نمی‌تواند وظایف خود را به درستی انجام دهد و نتیجه این بی اهمیتی تشکیل دلالان حقوقی و ایجاد مشکلات اساسی برای مردم می‌شود.

وی  در مورد ادغام مرکز وکلای قوه قضائیه اظهار کرد: وجود این نهاد با توجه به تمام قوانین معتبر در حوزه نهاد وکالت قابل پذیرش نیست، این نهاد به صورت موازی با کانون‌های وکلای دادگستری ایجاد و توسعه پیدا کرده است، این اقدامات به مسئله نهاد وکالت لطمه زده که یکی از آنها جذب غیر کارشناسی وکلا در چند سال اخیر است.

این مقام مسئول در ادامه افزود: به دلیل اینکه کانون‌های وکلا را متولی قانونی نهاد وکالت می‌دانیم و قوانین آن لازم الاجراست بهتر است با رایزنی‌های انجام شده با مرکز وکلای قوه قضائیه این نهاد به کانون‌های وکلای دادگستری ملحق شوند و امورات آنها مدیریت شود و ادغام اگر موجب ورود خلل به نهاد وکالت و عدم اجرای قوانین باشد را نمی‌پذیریم اما با الحاق این مرکز به کانون‌های وکلا موافق هستیم.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان با اشاره به کمرنگ بودن فرهنگ استفاده از وکیل در ایران گفت: یکی از پتانسیل‌های وکیل حضور و نقش فعال او در مرحله پیشگیری است که این موضوع در کشور ما مغفول مانده اما در کشورهای دیگر وکیل خانواده جا افتاده است، متأسفانه در ایران نقش وکیل خانواده مغفول مانده و توجه به تأثیر وکیل در حل و فصل اختلافات بسیار ناچیز است.

وی با بیان اینکه برای وکلا تعرفه تعیین شده وجود ندارد، تصریح کرد: همه مردم انتظار دارند که وکلا معجزه کنند و این در حالی است اینگونه نیست و وکلا می‌توانند با استفاده از اسناد با روش‌های قانونی پیگیر امور باشند.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان با بیان اینکه همان قدر که سلامت جسمی و روانی افراد مهم است باید بهداشت قضائی جامعه هم در نظر گرفته شود، تصریح کرد: حق الوکاله مانع از مراجعه مردم به وکیل نیست همچنان که ویزیت یک پزشک مانع از مراجعه بیماران به او نیست.

رئیسی در خصوص ارتباط با سازمان زندان‌ها و مراکز بهزیستی اظهار داشت: خدمات مشاوره‌ای رایگان به زندانیان و خانواده آنها ارائه می‌دهیم.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان با بیان اینکه در استان اصفهان سه هزار وکیل و کارآموز وجود دارد، ادامه داد: وکلا سالانه کنترل می‌شوند و هرساله باید از فیلترهای مختلف عبور کنند و این امر سلامت وکلا را تضمین می‌کند.

وی در خصوص پرونده‌های تشکیل شده برای وکلای استان اصفهان به دلیل انجام تخلف ابراز داشت: ۱۷۰ مورد محکومیت برای وکلای استان اصفهان صادر شده است که از تخلفات کوچک تا بزرگ بوده است.

رئیس کانون وکلای استان اصفهان گفت: وظیفه ما صیانت از حقوق وکلا است و برابر قانون با متخلفان برخورد خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه از پنج فروردین تا پایان بهمن به دو هزار و ۹۷۹ پرونده وکالت تسخیری و معاضدتی ارائه شده است، ادامه داد: در برخی مواقع وکلا با هزینه خودشان به شهرستان‌ها برای پیگیری پرونده سفر می‌کردند.

رئیسی با اشاره به اینکه تمام وکلای کانون وکلای دادگستری اصفهان توانایی رسیدگی به پرونده‌ها را دارند، افزود: وکلای تسخیری را از بین دیگر وکلا انتخاب نمی‌کنیم و به تمام وکلای پایه یک دادگستری طبق قانون و به نوبت پرونده تسخیری ارجاع می‌شود و با توجه به اینکه هر کارآموز نزدیک به ۲ سال باید کارآموزی کند و پس از آن آزمون اختبار می‌دهد و در نهایت پروانه وکالت دریافت می‌کند فرض ما این است که با چنین شرایط سخت آموزشی قطعاً همه وکلای کانون دادگستری توانمند هستند.

خبرنگار:علیرضاهژبری

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا