باغداران از نهال‌های شناسه‌دار استفاده کنند

تبریز- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی به باغداران توصیه کرد: برای بهره‌وری بیشتر از نهال‌های دارای شناسه یا برچسب‌دار که اصالت آن مشخص باشد استفاده کنند.

به گزارش ارک خبر،علی رخ افروز روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه باغداران باید نهال مورد نیازشان را از نهالستان‌هایی که شرایط فنی و ضوابط مورد تأیید مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال و مجوز تولید نهال را دارند تهیه کنند، اظهار کرد: نهال‌ها باید دارای گواهی اصالت، بهداشت و سلامت از لحاظ عدم آلودگی به آفات و بیماری‌ها بوده و از لحاظ رشدی دارای یک استاندارد مطلوب باشد.

وی به ویژگی‌های نهال استاندارد جهت احداث باغات اشاره کرد و گفت: نهال استاندارد بایستی در زمان فروش دارای ریشه کافی و سالم به ویژه رقم پایه و پیوند مشخص باشد.

رخ افروز با بیان اینکه یک نهال پیوندی باید دارای پایه و پیوندک کاملاً مشخص و عاری از هرگونه آفت، بیماری، نماتد و بذر علف‌های هرز بوده و از نظر سن باید یکساله و یا دو ساله باشد اضافه کرد: نهال‌های خیلی جوان و کمتر از یک سال و یا نهال‌های مسن و بیشتر از دو سال سن برای احداث باغ مناسب نیستند.

وی اظهار کرد: تولید کنندگان نهال باید قبل از عرضه یا فروش، ریشه‌های نهال‌ها را به روش درست و اصولی ضدعفونی کرده و برای ارقام گیاهی که نیاز به رقم گرده زا تلقیح کننده دارند ارقام مناسب را در اختیار باغداران قرار دهند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه هر بسته نهال ضد عفونی شده بایستی در کیسه‌ای از جنس گونی کنفی خیس پیچیده «حداقل ۳۰ سانت بالای یقه نهال» و سپس در داخل یک کیسه پلاستیک سیاه بسته بندی شود، ادامه داد: عدم آثار زخم و زگیل نهال در زمان فروش؛ تک تنه بودن نهال ارقام میوه، متورم نبودن و باز نشدن جوانه‌های نهال در زمان فروش و همچنین کج و بد فرم نبودن یا دارای ریشه پیچیده یا برگشته و یا کلاف شده نهال‌ها از دیگر ویژگی‌های نهال سالم و استاندارد می‌باشند.

وی با بیان اینکه نهال سنگ بنای باغبانی است، ادامه داد: هرگونه کم توجهی به بحث نهال، باغدار را با عوارضی روبرو می‌کند که قطعاً شروع دوباره کار مقرون به صرفه برای او نیست ولی به ناچار باید انجام دهد.

وی با بیان اینکه باغدار با شروع کار نهالکاری در زمین کشاورزی خود یک سرمایه گذاری بلندمدت را شروع می‌کند، افزود: باغدار با نهال کاری با ارقام هسته دار ۱۰ تا ۱۲ سال، نهال دانه دار تا ۲۵ سال و نهالی مثل گردو تا ۵۰ سال سرمایه گذاری را کلید می‌زند و خود را وابسته به تولید می‌کند.

وی با بیان اینکه از سال ۱۳۸۲ با تصویب قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل و گواهی بذر نهال، قانونگذار در موارد متعددی تکلیف تولید کننده، مصرف کننده و بخش نظارتی را مشخص کرده، ادامه داد: به دلیل اهمیت نقش نهال در تولید هر تولیدکننده‌ای مجاز نیست که درهر جایی تولید نهال بکند نهال را در هر شرایطی و با هر گونه آبی نمی‌توانیم تولید کنیم و از لحاظ جغرافیایی هم ملزم هستیم که یک فاصله استانداردی را بین محل باغ با با محل تولید نهال رعایت کنیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا