ایران در بهار ۱۴۰۰ یکی از بهترین واکسن‌سازان جهان خواهد شد

وزیر بهداشت در ارتباط با روند تولید واکسن های کرونا در کشور، توضیحاتی ارائه داد و گفت: امروز ایران سرافراز برای ماندن در عرصه بین المللی از قدرت چانه زنی بالایی برخوردار است.

به گزارش ارک خبر، سعید نمکی، روز سه شنبه در مراسم آغاز فاز اول کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی فخرا، اظهار داشت: سال نو انشاالله سالی پر از آرامش برای هموطنان خواهد بود.

وی با اشاره به حضور جانبازان سرافراز کشورمان، گفت: تردید ندارم تا زمانی که این نفس‌های عارفانه هست، باکی از دشمنی‌ها نداریم.

نمکی با خطاب قرار دادن همسر شهید فخری زاده، ادامه داد: بزرگ‌ترین رنج بشر تحمل داغ عزیزانی است که از دست داده‌ایم.

وزیر بهداشت با اشاره به شیوع ویروس کرونا در جهان، گفت: همان روزها به دوستانم گفتم که باید خودمان را آماده کارزاری بسیار سخت و سنگین کنیم و امروز در روزهای پایانی سال با افتخار می گویم که به رغم همه تحریم‌ها و مشکلاتی که برای ما به وجود آوردند، به عنوان یک کشور مطرح در مدیریت کرونا می‌درخشد.

وی افزود: واکسن سازان بزرگ دنیا به ما واکسن نخواهند داد و باید روی پای خودمان بایستیم.

نمکی گفت: با جلسات و گفتگوهای متعددی که داشتیم، قدم به قدم در مسیر ساخت و تولید واکسن پیش رفته‌ایم و مته به خشخاش گذاشتن در پروسه‌های عادی در مسیر ساخت واکسن جایگزین نیست و سازمان غذا و دارو، به طور شبانه روزی استانداردهای محکم را در کوتاه‌ترین زمان ممکن تهیه کردند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: ایران در بهار آینده یکی از بهترین واکسن سازان جهان خواهد شد.

وی ادامه داد: ما امروز به دلیل شرایط خاص گروه‌های آسیب پذیر، در تلاش برای تأمین واکسن از بهترین واکسن‌های تولید شده در جهان هستیم.

وزیر بهداشت گفت: ما از معتبرترین منابع دنیا، کم ضررترین واکسن‌ها را تهیه کرده‌ایم و امروز منتقدان ما متوجه شدند که چه اشتباهی کردند.

نمکی در پایان بیان داشت: برای پدیده واکسن نمایشی عجله نمی‌کنیم اما برای واکسن زدن از معتبرترین منابع عجله می‌کنیم. اما امید ما به واردات نیست، بلکه امید ما به تولیدات ملی است. اولین واکسن ما که تزریق آن به صورت انبوه آغاز خواهد شد، واکسن پاستور خواهد بود و به دنبال آن، واکسن کووایران و واکسن رازی خواهند بود و در ادامه واکسن سپند را خواهیم داشت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا