کاهش خشونت و آتش‌بس پیش زمینه صلح در افغانستان است

نهمین کنفرانس «قلب آسیا» با تمرکز بر حل بحران افغانستان، با صدور بیانیه‌ای که در آن کاهش خشونت و برقراری آتش بس به عنوان شروط لازم برای تحقق صلح در این کشور عنوان شده است، پایان یافت.

به گزارش ارک خبر،به نقل از آناتولی، نهمین کنفرانس «قلب آسیا-روند استانبول» که با حضور رؤسای جمهور تاجیکستان و افغانستان و بسیاری از وزرا و مقامات عالی رتبه کشورهای عضو، کشورهای حامی و سازمان‌های منطقه‌ای و بین المللی در شهر «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان برگزار شد، با انتشار بیانیه پایانی به کار خود خاتمه داد.

شرکت‌کنندگان در این نشست با انتشار «بیانیه دوشنبه»، برقراری آتش‌بس فوری، پایدار و جامع در افغانستان را ضروری دانستند.

در این بیانیه، بر لزوم گسترش همکاری و مذاکرات منطقه‌ای برای رسیدگی به چالش‌های مشترک و تشویق امنیت، ثبات و توسعه اجتماعی-اقتصادی تاکید شده و آمده است: از روند صلح در افغانستان و تلاش‌ها برای تداوم مذاکرات میان دولت کابل و طالبان حمایت می‌کنیم. اهمیت و کمک کشورهای همسایه و شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی را می‌پذیریم و آنها را دعوت می‌کنیم تلاش‌های خود را برای موفقیت روند صلح به بالاترین سطح ممکن افزایش دهند.

همچنین، طرفین نشست، ضمن حمایت از نقش فزاینده سازمان ملل متحد در روند صلح، از تصمیم دبیرکل این سازمان برای انتصاب یک نماینده ویژه در امور افغانستان و مناطق مجاور آن، استقبال کردند.

در این بیانیه درباره لزوم حصول آتش‌بس جامع و دائم که برای همه طرفین امکان دستیابی به راه حل سیاسی را فراهم کند، توافق شد. همچنین تاکید شد که هرگونه توافق‌نامه سیاسی باید از حقوق همه افغان‌ها از جمله زنان، جوانان و اقلیت‌ها حمایت کند.

همچنین شرکت کنندگان در نشست تاکید کردند که باید به تمایل شدید افغان‌ها برای دستیابی به صلح پایدار احترام گذاشته شود و به خواسته آنها برای حفظ دستاوردهای اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و توسعه‌ای که از سال ۲۰۰۱ به این سو حاصل شده از جمله احترام به تعهدات بین المللی افغانستان، رسیدگی شود.

در این بیانیه که در آن خشونت مداوم و هرگونه اقدامات تروریستی به شدت محکوم شده؛ بر لزوم برقراری آتش بس فوری، دائمی و جامع، تداوم مذاکرات صلح و احترام به حقوق بین‌الملل بشردوستانه تاکید شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا