تولید میلیونی واکسن از خرداد ۱۴۰۰/ ماجرای توقف واردات واکسن هندی

رئیس سازمان غذا و دارو، ضمن تشریح روند واکسیناسیون علیه بیماری کووید ۱۹ در کشور، به روند آماده سازی واکسن های در دست تولید نیز اشاره کرد.

به گزارش ارک خبر، محمدرضا شانه ساز، صبح شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ در نشست خبری مجازی، در ابتدا به ارائه گزارشی از وضعیت بازار دارویی کشور پرداخت و در ادامه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در ابتدا با اشاره به شیوع کرونا در پیک چهارم، گفت: سازمان غذا و دارو به عنوان یکی از حوزه‌های وزارت بهداشت، با تحریم‌های ظالمانه مشغول خدمت رسانی به مردم بوده و این وظیفه در دوران کرونا نیز تداوم یافته است.

شانه ساز افزود: در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ معادلات ارزی ما به دلیل شیوع کرونا به هم ریخت و ۲ درصد رشد ارزبری بودیم و در محصولات وارداتی ۳۱ درصد کاهش داشتیم. ۴۵ درصد تغییر مثبت در بازار تجهیزات پزشکی داشته‌ایم و ۲۲ درصد کاهش واردات داشته‌ایم. در حوزه مکمل‌ها و فرآورده‌های طبیعی شاهد کاهش ۷۴ درصدی هستیم.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: در بازار ریالی دارو، در سال ۹۹، ۸۲ درصد به نفع تولید داخل چرخش مثبت داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه ما روال معمول‌مان در کاهش ارزبری و حمایت از تولید در سال ۱۳۹۹ نسبت به ۱۳۹۸ دستخوش تغییراتی شد، افزود: زیرا به هر حال کرونا بسیاری از معادلات ما را به هم زد و در تهیه و تدارک اقلام و تجهیزات پزشکی، دارو و مکمل‌ها و…، مجبور بودیم برنامه‌ریزی خاص خودمان را داشته باشیم. با این حال در اداره دارو در حوزه مواد اولیه در سال ۱۳۹۹ نسبت به ۱۳۹۸ در مجموع ارز نیمایی، بانکی و اشخاص شاهد دو درصد رشد ارزبری بودیم و در محصولات وارداتی ۳۱ درصد کاهش واردات را داشتیم.

شانه ساز افزود: در حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی ۴۵ درصد تغییر مثبت داشتیم. در زمینه ماسک، ونتیلاتور، کیت ها و…، ۴۵ درصد افزایش ارزبری مواد اولیه و متقابلاً ۲۲ درصد کاهش واردات را داشتیم. در حوزه مکمل و اقلام طبیعی و سنتی و شیرخشک در حوزه مواد اولیه ۴۸ درصد شاهد تغییرات مثبت بوده و ۷۴ درصد کاهش واردات را انجام دادیم. در مجموع در بحث غذا و آرایشی و بهداشتی با اینکه ارزبری و تأمین ارز و نیازهای ارزی مستقیماً برعهده سازمان غذا و دارو نبوده، در آن محدوده‌ای که قانون به ما اجازه می‌داد همین رویکرد را ادامه دادیم. با تلاش‌ها و پیگیری‌هایی که کردیم مدت صدور IRC هایی که مجوز واردات بود را توانستیم از بالای ۴۵ روز تا دو ماه به ۲۴ ساعت کاهش دهیم که به نوعی پشتیبانی و حذف موانع تولید است.

شانه‌ساز گفت: در بازار ریالی ما به نفع تولید داخل قدم‌های بلندی را برداشتیم. در حوزه ریالی دارو و مواد تحت کنترل ۸۲ درصد بازارمان به نفع تولید داخل چرخش مثبت داشته است و محصولات وارداتی‌مان ۲۶ درصد کاهش یافته است. تجهیزات و ملزومات پزشکی ۲۱۳ درصد تولید داخلی رشد داشته و واردات‌مان در این حوزه تنها ۱۰ درصد رشد داشته است که البته از نظر بحث شرایط خاص کرونا این افزایش‌ها قابل توجیه است.

وی ادامه داد: در حوزه مکمل‌ها نیز ۵۱ درصد شاهد رشد شرکت‌ها و بازار تولیدات داخلی بودیم و محصولات وارداتی‌مان ۹۲ درصد کاهش یافت. در مجموع تولید داخلی ما ۹۲ درصد رشد نشان داده و وارداتمان نیز کاهش ۲۱ درصدی را نشان می‌دهد.

شانه ساز افزود: در حوزه مجوزهای صادراتی هم شاهد تغییرات به نفع تولید داخلی بودیم و به هر حال همه این اعداد و ارقام مبین تحقق شعارهای سالی بود که از سوی مقام معظم رهبری اعلام شد و نشان از برنامه‌ریزی‌هایی بود که در وزارت بهداشت انجام شد. در حوزه آرایشی و بهداشتی تعداد پروانه‌های تولید داخلی ما ۹.۳ رصد رشد داشت؛ در حالی که واردات ۴۷.۵ درصد کاهش را نشان داد یا در حوزه غذا در تولید ۹۶.۴ درصد رشد و واردات تنها ۳.۷ درصد رشد را نشان می‌دهد.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در مجموع در حوزه دارو و تجهیزات و داروهای طبیعی و مکمل و آرایشی و بهداشتی و… ۷۶ درصد شاهد رشد تعدادی پروانه‌های تولید داخل و ۴۱ درصد کاهش پروانه‌های وارداتی هستیم.

شانه ساز گفت: کاهش سهم واردات چه از لحاظ ارزبری و واردات، اعداد بسیار گویا و قابل قضاوت است که رویکرد وزارت بهداشت، حمایت از تولید داخل بوده و جهش تولید اتفاق افتاده است. ما ظرف ۴۵ روز موفق شدیم به تولید روزانه ۴۵ میلیون عدد ماسک برسیم. در زمینه کیت تشخیصی کاملاً خودکفا شده‌ایم و در حوزه داروهای کرونایی موفق شدیم ظرف کمتر از سه ماه به تولید این داروها برسیم، چون می‌دانستیم دنیا با ما بازی خواهد کرد.

وی افزود: در زمینه تولید واکسن نیز توانسته‌ایم به موفقیت‌های خوبی برسیم. البته همه آن چیزی که لازم بود برای تأمین واکسن کرونا انجام دادیم و امروز امیدواریم بتوانیم در خرداد ۱۴۰۰ اولین مجموعه میلیونی تولید واکسن را داشته باشیم و می‌توانیم تا پایان سال کار واکسیناسیون عمومی را به سرانجام برسانیم.

شانه ساز ادامه داد: در زمینه اصالت محصولات سلامت محور نیز غفلت نکرده‌ایم و از طریق سامانه تی تک، توانسته‌ایم کنترل خوبی داشته باشیم. ما توانسته‌ایم همه محصولات سلامت محور وارداتی را برچسب گذاری کنیم و از هموطنان می‌خواهیم در این مسیر همراه ما باشند.

وی افزود: تلاش ما بر این است که تولیدکنندگان دارو در حداقل زمان مجوزهای لازم را برای تولید محصولات خود بگیرند و این حمایت‌ها تداوم داشته است.

شانه ساز در ادامه پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود.

رئیس سازمان غذا و دارو، پیرامون وضعیت تأمین واکسن کرونا در کشور، گفت: در بحث استفاده از واکسن کرونا در دنیا شاهد آپارتاید و تبعیض هستیم و اکثر کشورها نگرانند. ما برای واردات هر آنچه لازم بود انجام دادیم و برنامه ریزی کردیم و مبالغ لازم را واریز کردیم، اما آنچه قرار بود از طریق کوواکس تا ۱۰ فروردین دریافت می‌کردیم می‌بایست ۴.۵ میلیون دوز باشد که فقط ۷۰۸ هزار دوز دریافت کرده‌ایم.

وی ادامه داد: تاکنون ۲.۲ میلیون دوز واکسن وارد کرده‌ایم که می‌بایست ۷ تا ۸ میلیون دوز وارد می‌شد که محقق نشده است.

شانه ساز افزود: حدود ۴۹ شرکت بخش خصوصی برای واردات واکسن کرونا اعلام آمادگی کردند که برای ۳۵ شرکت معرفی نامه صادر شد اما تا امروز نتوانسته‌اند مستندات واردات را اعلام کنند.

وی گفت: قرار نیست بابت واکسن کرونا پولی از مردم دریافت شود و واکسن‌های وارداتی در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گیرد.

شانه ساز تاکید کرد: در زمینه تولید نیز ۴ شرکت موفق به دریافت مجوز انجام مطالعات بالینی شده‌اند و دو شرکت هم مجوز تولید مشترک را دریافت کرده‌اند.

وی ادامه داد: ما از بحث واردات و تأمین نیازها در زمان‌های کوتاه غافل نبوده‌ایم، اما تکیه اصلی ما بر واکسن تولید داخل است.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: با کمپانی هندی برای واردات ۲.۵ میلیون دوز واکسن قرارداد داشتیم که برای ۵۰۰ هزار دوز هزینه پرداخت شده بود، دادستانی این کشور اجازه نداد بیشتر از ۱۲۵ هزار دوز وارد کنیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا