دولت در بحث بیماریابی کرونا همکاری لازم را نداشت

رئیس بسیج جامعه پزشکی کشور گفت: مجموعه دولت در بحث بیماریابی آنطور که انتظار داشتیم کمک نکرد و می‌توانست همکاری بهتری با ما داشته باشد.

به گزارش ارک خبر،مسلم چشمی ، در خصوص اهداف طرح شهید سلیمانی گفت: هدف‌ این طرح قطع زنجیره ویروس و درمان است، در تفاهم‌نامه‌ای که از ابتدا با وزارت بهداشت داشتیم طرح غربالگری را اجرا کرده و حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد مردم را غربالگری کردیم و با آسیب‌شناسی طرح غربالگری به طرح شهید حاج قاسم سلیمانی رسیدیم.

وی افزود: در همین راستا نیز سه تیم را در نظر گرفتیم که بحث بیماریابی فعال، نظارت بر رعایت پروتکل‌ها و تیم حمایتی برای خدمت به افراد کرونایی انجام شد.

چشمی در ادامه یادآور شد: در این راستا ستاد بسیج در مجموعه استان‌ها، نواحی، حوزه‌ها، دانشگاه‌های علوم پزشکی، مراکز درمانی، هلال احمر و باقی مراکز مرتبط یک تیم بزرگ شدند.

وی با بیان اینکه این طرح در ابتدا چهار ماهه بود و به تدریج قبل از عید طرح تشدید را ارائه کردیم، عنوان کرد: در این طرح به دنبال این بودیم که بیماریابی فعال را شدت ببخشیم و اطرافیان بیمار را ایزوله کنیم. این طرح خوبی بود و مبنای علمی داشت اما همکاری لازم انجام نشد.

رئیس بسیج جامعه پزشکی با اشاره به اینکه در این طرح دو گروه کار انجام می‌دهیم، اظهار کرد: مجموعه‌ای از کارها ایجابی و یک سری کارها سلبی است که در وزارت کشور متمرکز شده و آنها باید به عنوان قرارگاه عملیاتی کمک کنند. مثل کنترل ورود و خروج‌ها، کنترل رفت و آمدها، اعمال محدودیت‌ها همه از وظائف این بخش بود که متأسفانه در این بخش کمک خوبی نشد و ما در این حوزه موفق نبودیم.

چشمی عنوان کرد: اخیراً به گام پنجم رسیدیم، در این گام این سه تیم کار خودشان را انجام می‌دهند. علاوه بر اینکه در حوزه نظارت کمک بیشتری به مجموعه بهداشت و درمان می‌کنیم چون ۲۲ قشر در بسیج داریم و در گام پنجم قرار شد که هر ۲۲ قشر در حوزه رعایت پروتکل‌ها نقش بیشتری داشته باشند.

وی ابراز داشت: موضوع دیگر واکسیناسیون عمومی است که ما در واکسیناسیون هم کمک بسیاری خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت همکاری خوبی با بسیج داشت، اضافه کرد: اما مجموعه دولت آن طور که انتظار داشتیم کمک نکرد و می‌توانست همکاری بهتری با ما داشته باشد. به ویژه آنکه اگر در بخش‌های سلبی و پشتیبانی کمک بیشتری می‌شد قطعاً می‌توانستیم موفق‌تر عمل کنیم، البته قول‌هایی داده شده تا برای آینده کمک بیشتری شود.

رئیس بسیج جامعه پزشکی کشور با تأکید بر اینکه هر جا استانداری و فرمانداری، علوم پزشکی همکاری خوبی داشتند در کنترل بیماری موفق بودیم و هر جا این همکاری خوب نبوده بیماری هم شدت بیشتری داشته، تصریح کرد: در برخی از شهرها بسیج دست تنها بود و توفیقی نداشتیم، مثلاً در همین گام چهارم، در هر صورت بخشی از وظائف به دولت برمی‌گردد، از طرف دیگر مردم هم رعایت نکردند در همین ایام نوروز ویروس هم چرخید و تمام استان‌ها را قرمز کرد.

چشمی در خصوص همکاری‌های بسیج با وزارت بهداشت در حوزه واکسیناسیون نیز بیان کرد: در خصوص واکسیناسیون یک سند ملی راهبردی تدوین شده و آنجا هم گام‌بندی شده و قرار است در گام پنجم به وزارت بهداشت در این حوزه نیز کمک کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در هر صورت این یک کار تیمی است و کسی اینجا به دنبال سهم‌خواهی نیست، ما همه به دنبال کنترل اپیدمی هستیم و قرار نیست در اینجا پرچم دولت یا مجلس بالا رود. لذا مجموعه‌ها و تیم‌ها قشری و سیاسی به موضوع نگاه نکنند، این یک کار ملی است و همه باید دست به دست دهیم تا یک برگ زرینی در مجموعه اقدامات جمهوری اسلامی ثبت شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا