مصرف برق ۶ هزار مگاوات افزایش یافت

سخنگوی صنعت برق گفت: مصرف برق امروز کل کشور ۴۹.۷۰۰ مگاوات بوده و این میزان رشد ۶ هزار مگاواتی نسبت به روز مشابه سال گذشته داشته که معادل مصرف برق ۶ استان است.

به گزارش ارک خبر، مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق با حضور در شبکه خبر با بیان اینکه مصرف برق امروز کل کشور ۴۹.۷۰۰ مگاوات بوده است، گفت: این میزان رشد ۶ هزار مگاواتی نسبت به روز مشابه سال گذشته داشته که معادل مصرف برق ۶ استان است. از مردم تقاضا می‌کنیم به دلیل محدودیت ظرفیت تولید برق، مشترکین با مدیریت مصرف به صنعت برق برای عبور از پیک تابستان کمک کنند.

وی با بیان اینکه طبق تخمین منابع خارجی حدود ۱۵ هزار مگاوات برق در کل دنیا به مصرف دستگاه‌های استخراج کننده رمز ارز می‌رسد، اظهار داشت: طبق بررسی این منابع حدود ۱۰ تا ۱۱ درصد این میزان مصرف برق، سهم ایران است. به این ترتیب می‌توان گفت میزان مصرف برق واحدهای استخراج کننده رمز ارز در ایران حدود هزار و ۵۰۰ مگاوات است.

به گفته رجبی مشهدی میزان مجوزی که وزارت نیرو برای تأمین برق واحدهای استخراج کننده رمز ارز صادر کرده است، حدود ۲۰۰ مگاوات است و باقیمانده نیز بین ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ مگاوات مصرف برق واحدهای غیرمجاز است.

سخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه مصرف برق واحدهای تولیدی و صنایع بزرگ کشور افزایش داشته است، تصریح کرد: این افزایش به دلیل افزایش میزان تولید این واحدها بوده است. آنچه برای ما تهدیدکننده است، وجود مصرف برق واحدهای غیرمجاز استخراج کننده رمز ارز است که در حال شناسایی و برخورد قانونی هستیم.

این مقام مسئول در پاسخ به اینکه چه مجازاتی در انتظار این واحدهای غیر مجاز است، توضیح داد: در حال حاضر بسیاری از دستگاه‌های استخراج کننده رمز ارز که برخی قدیمی هستند و به زودی از رده خارج می‌شوند در واحدهای مسکونی شایع شده است که این علاوه بر افزایش مصرف برق خانگی موجب آسیب به شبکه برق و برق همسایگان می‌شود. شکل خسارت محاسبه شده نیز بر اساس نرخ متوسط صادراتی برق از زمان فعالیت این دستگاه‌ها است. از سوی دیگر اگر خسارتی به شبکه برق منطقه و همسایگان وارد شده باشد این خسارت در یافت می‌شود و همچنین واحد و فرد متخلف به دستگاه قضائی معرفی می‌شود.

به گفته رجبی مشهدی واحدها در صورت تمایل برای فعالیت باید مجوز تجهیزات و فعالیت خود را از وزارت صمت دریافت کنند.

سخنگوی صنعت برق تأکید کرد: پیش بینی می‌شود هفته جاری مصرف برق به ۵۲ هزار مگاوات برسد که رقم بالایی است. بنابراین از هموطنان تقاضا می‌کنیم با مدیریت مصرف برای عبور از پیک مصرف برق تابستانه کمک کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا