انتقال آب ارس به تبریز تنش آبی این شهر را حل می کند

تبریز- استاندار آذربایجان‌شرقی، انتقال آب ارس به تبریز را مهم‌ترین پروژه آبی استان خواند که با اجرای آن مشکل تنش آبی تبریز طی دو تا سه سال حل خواهد شد.

به گزارش ارک خبر،محمدرضا پورمحمدی اظهار کرد: در دو سال گذشته در حوزه مدیریت کلان آب در استان کارهای زیادی صورت گرفته و در یکی دو ماه آینده سدهای قیز قلعه‌سی و خداآفرین آبگیری خواهد شد.

وی افزود: متأسفانه با وجود سرمایه‌گذاری‌های کلانی که در سدهای مهم مدنی، شهریار و ونیار انجام گرفته حالا که به آخر کار رسیده‌اند، ناقص مانده‌اند و امیدواریم این سدها نیز به‌زودی تکمیل شوند.

پورمحمدی یادآور شد: در زمان افتتاح سد کلقان که به شکل ویدئوکنفراس توسط رئیس جمهور صورت گرفت، درخواست کردم مبلغ ۶۵۰ میلیارد تومان برای به پایان رساندن سدهای قیز قلعه‌سی، گردیان و خداآفرین اختصاص دهند که ۳۵۰ میلیاردی مساعدت شد.

استاندار آذربایجان‌شرقی در عین حال خاطرنشان کرد: کارهایی برای رفع تنش آبی تبریز در کوتاه مدت صورت می‌گیرد، اما مهم‌ترین پروژه در این ارتباط انتقال آب ارس به تبریز است که طی دو تا سه سال مسئله تنش آبی تبریز را برای حداقل ۲۵ سال حل خواهد کرد.

وی متذکر شد: حدود ۳۵ کیلومتر از این پروژه اجرا شده ولی از هرزندات تا تبریز که ۱۰۵ کیلومتر است، متأسفانه از سال ۹۲ تا کنون معطل مانده؛ چرا که کنسرسیوم برنده مناقصه متعهد بودند منابع مالی را تأمین کنند ولی نتوانستند و خط اعتباری ایران و چین هم به مشکل برخورد.

پورمحمدی توضیح داد: بالاخره سال گذشته قرارداد این کنسرسیوم لغو شد و با هماهنگی وزارت نیرو قرار شد، قرارداد اجرای پروژه با قرارگاه خاتم‌الانبیاء بسته شود.

وی اضافه کرد: این پروژه از دو بعد تأمین آب و نقش پدافندی آن برای استان بسیار مهم است؛ چرا که در صورت بروز مشکل در هر یک از خطوط انتقال زرینه‌رود و ارس می‌توانند جایگزین هم شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا