رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان کاشان:

تغییر کاربری موقوفات کاشان در دستور کار است/12 موقوفه جدید احیا شد

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان کاشان گفت: تغییر کاربری موقوفات کاشان برای بهره برداری در زمینه مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در دستور کار است.
به گزارش ارک خبر، مسلم محمود زاده با اشاره به مهم ترین برنامه های اوقاف کاشان در سال جاری در زمینه سرمایه‌گذاری و مشارکت بخش خصوصی برای بهره برداری بهتر از موقوفات کاشان اظهار داشت: در حال حاضر بررسی موقوفات در زمینه سرمایه‌گذاری ها هستیم و به زودی بسته سرمایه‌گذاری در موقوفات کاشان را ارائه خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه سال گذشته عمده سرمایه‌گذاری‌ها در موقوفات کاشان در زمینه پنل‌های خورشیدی بوده است، تصریح کرد: در این راستا باید توجه داشت که موقوفات شهرستان کاشان در زمینه مجتمع‌های تجاری نیز ظرفیت بالایی دارد.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان کاشان با بیان اینکه تغییر کاربری موقوفات نیز از دیگر برنامه‌های سال جاری در این شهرستان است، تصریح کرد:‌با این تغییر کاربری‌ها می‌توان از محل درآمد موقوفات در وقف‌های دیگر سرمایه‌گذاری کرد.
وی با بیان اینکه قابلیت کشاورزی مکانیزه و کشت گلخانه‌ای نیز در کاشان وجود دارد، گفت: تحقق همه این امور مستلزم استعلام زمین‌های موقوفه در شهرستان است.
محمودزاده با بیان اینکه در حال حاضر دو هزار و ۳۴۰ موقوفه در کاشان وجود دارد، ادامه داد: این تعداد موقوفه ۹ هزار و ۲۵ رقبه دارند که دو هزار و ۳۵۱ رقبه مسکونی، ۸۶۰ رقبه تجاری،۷۷ رقبه اداری،۷۵ رقبه آموزشی و سه هزار و ۱۴۳ رقبه کشاورزی است.
وی با اشاره به اینکه یک هزار و ۵۴ رقبه مذهبی نیز در کاشان وجود دارد، ابراز داشت:مابقی رقبات نیز با کاربری‌های مختلف صنعتی، بهداشتی و … است.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه کاشان با اشاره به اینکه برای ثبت موقوفات جدید در شهرستان کاشان تبلیغ و اطلاع رسانی مستمر را در دستور کار داریمف تصریح کرد: در این زمینه نیازهای روز جامعه را در شهرستان کاشان احصاء کرده و برای ثبت موقوفات جدید در اختیار واقفان قرار می‌دهیم.
وی احیای موقوفات را نیز از دیگر برنامه‌های اوقاف کاشان در سال ۱۴۰۰ اعلام کرد و ابراز داشت: در این راستا سال گذشته ۱۲ وقف احیا شد و دو وقف جدید نیز ثبت شد.
محمودزاده اضافه کرد: موقوفه علی فرهنگ در قالب منزل مسکونی دو طبقه با ارزش ۲٫۵ میلیارد تومان با پنج نیت تامین جهیزیه، کمک به جبهه های مقاومت، کمک به افراد بی بضاعت و ایتام، نشر فرهنگ و معارف قرآنی و جشن عید غدیر به ثبت رسیده است.
وی گفت: موقوفه دیگر ثبت شد در سال گذشته زمین کشاورزی با نیت روضه خوانی بوده است.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه کاشان اضافه کرد: امسال نیز یک وقف جدید در قالب یک زمین و منزل مسکونی با نیت ساخت مسجد وقف شد که واقف مسجد را بنا کرده و به ثبت رسانده است.
وی تصریح کرد: کمک به ازدواج، کمک به بخش بهداشت و درمان و وقف با نیت قرآنی در کاشان نیازهای اصلی است که واقفان باید به آن توجه داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا