تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه تهران باید لغو شوند

نماینده چین در مذاکرات وین پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام تصریح کرد: نگرانی‌های برحق ایران درباره برجام باید رسیدگی شده و تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه تهران باید لغو شوند.

به گزارش ارک خبر،به نقل از خبرگزاری شینهوا، «وانگ گان» (Wang Qun) نماینده چین در سازمان ملل متحد و نماینده این کشور در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین در سخنانی اعلام کرد: نگرانی‌های برحق ایران باید به شکلی مناسب در گفتگوهای احیای توافق هسته‌ای مورد رسیدگی قرار بگیرد.

نماینده چین در سازمان ملل متحد و نماینده این کشور در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین در این خصوص گفت: پیشرفت مهمی حاصل شده، اما برخی اختلافات اساسی در خصوص مسائل مربوط به برداشته شدن تحریم‌ها وجود دارد. این واقعیت که موضوع اصلی حذف تحریم‌ها در مذاکراتی که بیش از ۲ ماه است به طول انجامیده حل نشده‌اند، نشان می‌دهد مسئله درست و غلط هنوز به طور اساسی حل نشده است.

این دیپلمات چینی تاکید کرد که این ایالات متحده است که به طور یکجانبه از برجام خارج شد و فشار حداکثری را علیه ایران اعمال کرد که دلیل ریشه‌ای بحران هسته‌ای ایران است.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: برای اینکه آمریکا و ایران به تعهدات کامل خود تحت برجام بازگردند، باید تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه ایران در درجه اول به طور کامل و شفاف لغو شوند.

«ماریا آدبار» (Maria Adebahr) سخنگوی وزارت خارجه آلمان نیز پیشتر در سخنانی اعلام کرد که مذاکرات وین «به خوبی پیش می رود»، اما «مسائل مهمی» وجود دارند که هنوز برطرف نشده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان در این باره گفت: در مجموع، می‌توان گفت که وضعیت در وین به خوبی پیش می‌رود؛ اما در حوزه‌های مهم بسیاری، مسائلی وجود دارند که باید شفاف‌سازی شوند. هر دو طرف (ایران و آمریکا) باید به نوبه خود گام‌هایی را پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای و برداشتن تحریم‌ها انجام دهند تا توافق احیا شود. چشم‌انداز (مذاکرات) در کل مثبت است. از این منظر، الان ممکن نیست که پیش‌بینی کنیم چه زمانی موفقیت حاصل می‌شود. ما ماه هاست می‌خواهیم شاهد بازگشت هرچه سریع‌تر به برجام و پایبندی مجدد به این توافق باشیم.

اواسط این هفته «سیدعباس عراقچی» رئیس هیأت مذاکره کننده ایرانی اعلام کرد که دور پنجم گفتگوها دشوار بود اما احتمالاً آخرین دور گفتگوها نخواهد بود.

لازم به ذکر است، پنجمین نشست کمیسیون مشترک برجام شامگاه چهارشنبه (۱۲ خردادماه) در وین پایان یافت و مقرر شد رؤسای هیأت‌ها برای چند روز رایزنی به پایتخت‌های خود برگردند و پس از آن، دور بعدی مذاکرات در وین پنجشنبه هفته آینده بار دیگر آغاز خواهد شد.

در همین راستا، هیأت‌ها با ابراز خرسندی از پیشرفت‌های صورت گرفته تا این مرحله، بر عزم و جدیت خود برای پیگیری روند گفت‌وگوها در روزهای آتی با هدف یافتن راه حل‌ها برای برخی موضوعات حل و فصل نشده، تأکید کردند.

گفتنی است، شهر وین پایتخت اتریش از ماه آوریل تاکنون میزبان پنج نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیأتهای نمایندگی از ایران و پنج کشور عضو گروه ۱+۴ (روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان) به همراه دیدارهای غیررسمی در چارچوبهای مختلف بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا