امضای تفاهم‌نامه‌ باستان‌شناسی میان ایران و اتریش

خبرگزاری ارک – پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و آکادمی علوم اتریش یک یادداشت تفاهم در زمینه باستان‌شناسی امضا کردند.

این یادداشت تفاهم که در شش بند است، امروز (چهارشنبه 18 شهریور) به امضای سید محمد بهشتی، رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و «آنتوان تسایلینگر»، رییس آکادمی علوم اتریش که رییس جمهور این کشور به تهران را همراهی کرده رسید.

براساس یادداشت تفاهم مورد اشاره دو طرف موافقت کردند تا در زمینه‌های باستان شناسی شامل تبادل شیوه‌های حفاری، حفاظت و مرمت در محوطه‌های باستان شناسی و موزه‌ها، تاریخ شامل پژوهش در اسناد بایگانی و کتابخانه‌ای همکاری کنند.

دو طرف همچنین برای همکاری در زمینه‌های زبان‌شناسی، سکه‌شناسی، ادبیات شامل زبان‌های باستانی و فارسی، انسان‌شناسی به ویژه قوم‌شناسی، انسان‌شناسی تصویری و انسان‌شناسی شهری توافق کردند.

مطالعات کتیبه شناسی، موزه شناسی از جمله تبادل پژوهشگر در دوره های کوتاه یا بلندمدت، تبادل دانشجو در پروژه های کوتاه مدت یا بلندمدت ، همکاری پژوهشی، برگزاری مشترک فرا همایی‌ها، نشست ها، کارگاه های آموزشی یا ارایه فراهمایی های دانشگاه از موارد دیگر این یادداشت تفاهم است.

در یادداشت تفاهم مورد اشاره که از تاریخ امضا لازم الاجرا است نحوه اجرای آن، شیوه‌های تامین اعتبار مالی، حل و فصل اختلافات احتمالی و نحوه اصلاح آن مدنظر قرار گرفته است.

در بند ششم یادداشت تفاهم آمده است: این یادداشت تفاهم برای یک دوره پنج ساله منعقد و پس از این مدت نیز خود به خود برای یک دوره 5 ساله دیگر تمدید خواهد شد، مگر آنکه یکی از دو طرف تمایل خود را برای فسخ آن به طور کتبی به اطلاع طرف دیگر برساند که در این صورت یادداشت تفاهم 6 ماه پس از این اعلام فسخ شده تلقی خواهد شد.

در پایان این بند تاکید شده است که یادداشت تفاهم در صورت فسخ تا زمان تکمیل پروژه های در حال انجام لازم الاجرا خواهد بود.

منبع:ایسنا

دکمه بازگشت به بالا