جام جهانی والیبال؛ ایران بازی برده را باخت

خبرگزاری ارک – تیم ملی والیبال ایران از ساعت 7:40 امروز (شنبه) در چهارمین مسابقه خود در جام جهانی 2015 به مصاف قهرمان سال 2014 جهان رفت.
ست های اول و دوم این مسابقه با امتیازات 25 بر 18 و 25 بر 23 به سود ایران به پایان رسید اما لهستان در ست های بعدی به ترتیب با 25 بر 15، 25 بر 20 و 15 بر 11 پیروز میدان شد.
با این نتیجه، ایران با 2 پیروزی و 7 امتیاز به طور موقت و پیش از برگزاری دیگر دیدارهای امروز، به رده چهارم جدول رده بندی صعود کرد. تیم های آمریکا و لهستان نیز با چهار پیروزی متوالی در رتبه های اول و دوم جدول قرار گرفتند.
اسلوبودان کواچ در این مسابقه تیم خود را با ترکیب سعید معروف، امیر غفور، سید محمد موسوی، عادل غلامی، میلاد عبادی پور، مجتبی میرزاجانپور و مهدی مرندی آغاز کرد.
ایران در پنجمین مسابقه خود در این دوره از رقابت ها از ساعت 14:10 فردا (یکشنبه) به مصاف روسیه قهرمان المپیک 2012 لندن می رود.

** ست اول (ایران 25 – لهستان 18)
بازیکنان ایران این مسابقه را با عملکردی متفاوت نسبت به سه بازی قبلی خود در جام جهانی آغاز کردند. اگرچه دو تیم در اوایل ست به صورت پایاپای پیش می رفتند اما پس از اینکه دو تیم در امتیاز 6 مساوی بودند، ناگهان روند بازی تغییر کرد و بازیکنان ایران برتری خود را بر حریف دیکته کردند. اختلاف امتیاز به تدریج بیشتر شد و دو وقت استراحت فنی به ترتیب در امتیازات 8 بر 6 و 16 بر 10 به سود ایران اعلام شد. بازیکنان لهستان در این ست در زدن سرویس عملکرد خوبی داشتند اما دریافت کننده های ایران به خوبی از عهده آنها بر آمدند تا سعید معروف در شرایط مناسبی توپ را در اختیار بگیرد و بتواند از برنامه های متنوع در خط حمله استفاده کند. همین مسئله باعث شد لهستان در ست اول حتی یک دفاع روی تور موفق هم انجام ندهد. در مقابل مدافعین روی تور ایران با عملکرد خوب خود، اسپکرهای توانمند لهستان را از کار انداخته بودند. عملکرد خوب بازیکنان ایران، اشتباهات لهستانی ها را نیز افزایش داده بود و هشت امتیاز ایران از همین راه به دست آمد. مجتبی میرزاجانپور دریافت کننده قدرتی ایران در این ست با کسب پنج امتیاز، بیشترین نقش را در پیروزی تیم ملی کشورمان داشت. این ست در نهایت با پیروزی 25 بر 18 شاگردان کواچ به پایان رسید.

** ست دوم (ایران 25 – لهستان 23)
این ست با نمایش خیره کننده و کم اشتباه اسپکرهای دو تیم آغاز شد. امیر غفور، میلاد عبادی پور و مجتبی میرزاجانپور برای ایران و میخال کوبیاک و بارتوش کورک برای لهستان امتیازات پیاپی به دست آوردند تا دو تیم پایاپای پیش بروند. فابین درژیژگا پاسور لهستان که از اواسط ست اول وارد میدان شده بود و سعید معروف پاسور ایران در این ست بیشتر سعی می کردند از پاس های بلند بهره ببرند تا مدافعین حریف را به اشتباه بیندازند. دو تیم تا امتیاز 9 به صورت مساوی پیش می رفتند اما امیر غفور با یک امتیاز سرویس و دو سرویس دیدنی بعدی خود و البته با کمک درخشش دیگر بازیکنان ایران در توپ گیری، زمینه پیش افتادن تیم ملی کشورمان را فراهم کرد. استفان آنتیگا در امتیاز 12 بر 9 به سود ایران درخواست وقت استراحت کرد تا سرویس های دیدنی غفور را متوقف کند اما پشت خط زن تیم ملی ایران پس از بازگشت به میدان یک امتیاز سرویس دیگر نیز به دست آورد. اگرچه ایران چهار امتیاز از حریف پیش افتاده بود اما اشتباهات متعدد مهاجمین ایران به خصوص عادل غلامی که دو اشتباه پیاپی داشت، باعث شد وقت استراحت فنی دوم در امتیاز 16 بر 15 به سود لهستان اعلام شود. فرهاد قائمی در این ست به جای میرزاجانپور وارد میدان شد تا دریافت ایران را به شرایط مطلوب تری برساند. البته میرزاجانپور در امتیاز 18 بر 17 به سود لهستان به جای خود بازگشت زیرا قائمی در چرخش بازی در منطقه جلوی زمین قرار گرفته بود و میرزاجانپور به بازی آمد تا در دفاع روی تور به کمک ایران بیاید. در این امتیاز، میلاد عبادی پور در خط سرویس قرار گرفت و با زدن دو سرویس دیدنی، باعث شد ایران 19 بر 18 از حریف پیش بیفتد. بازیکنان دو تیم که در دیدارهای قبلی رو در روی خود سابقه کری خوانی زیر تور را در کارنامه داشتند، در این ست هم بارها وارد درگیری های لفظی شدند تا در نهایت داور مسابقه مجبور شود کوبیاک کاپیتان لهستانی ها را با کارت زرد جریمه کند. آنتیگا در امتیاز 22 بر 21 دو تعویض انجام داد و جای پاسور و پشت خط زن خود را عوض کرد تا از شکست تیمش در ست دوم جلوگیری کند. کواچ هم در مقابل یک وقت استراحت درخواست کرد تا نکات مورد نظرش برای مقابله با برنامه های جدید لهستانی ها را به بازیکنانش گوشزد کند. بازیکنان ایران در این ست با اشتباهات خود 12 امتیاز به حریف تقدیم کردند اما در نهایت موفق شدند ست دوم را با نتیجه 25 بر 23 به سود خود به پایان برسانند. امیر غفور بدون شک بهترین بازیکن میدان در این ست بود و 11 امتیاز به دست آورد.

** ست سوم (ایران 15 – لهستان 25)
این ست با شرایطی متفاوت آغاز شد و این لهستان بود که خیلی زود خود را پیش انداخت. کورک ستاره لهستان در این ست بود و در زدن سرویس و اسپک فوق العاده کار کرد. در حالی که دو تیم در امتیاز پنج برابر بودند، این بازیکن در خط سرویس قرار گرفت و با زدن پنج سرویس فوق العاده و البته درخشش مدافعین روی تور لهستان، فاصله را به پنج امتیاز رساند. کواچ ابتدا با وارد کردن قائمی به جای میرزاجانپور تلاش کرد ضعف دریافت تیمش را برطرف کند و سرانجام با درخواست یک وقت استراحت و ایجاد وقفه در بازی، باعث شد کورک سرویس خود را به خارج از میدان بفرستد. وقت استراحت فنی دوم این ست در امتیاز 16 بر 10 به سود لهستان اعلام شد. عملکرد پر اشتباه بازیکنان ایران در زدن سرویس و دریافت و در مقابل درخشش لهستانی ها در زدن سرویس و اسپک و توپ گیری فاصله امتیازی را بیشتر کرد. کواچ هم سعی کرد با به میدان فرستادن مهدی مهدوی به جای معروف، محمدجواد معنوی نژاد به جای عبادی پور و درخواست وقت استراحت، روند بازی را تغییر دهد اما موفق به این کار نشد و در نهایت ست سوم با نتیجه 25 بر 15 به سود لهستان پایان یافت. ماتئوژ میکا که از آغاز این ست در ترکیب اصلی لهستان قرار گرفته بود نیز نقش پر رنگی در تغییر روند بازی به سود تیمش داشت.

** ست چهارم (ایران 20 – لهستان 25)
لهستان این ست را با همان ترکیب ست قبل آغاز کرد. چهار امتیاز پیاپی ایران که با سرویس ها و اسپک های غفور به دست آمد، آنتیگا را مجبور به درخواست وقت استراحت کرد. نتیجه این اقدام، سه امتیاز پیاپی برای لهستان بود تا وقت استراحت فنی اول در امتیاز 8 بر 6 به سود لهستان اعلام شود. بازیکنان ایران که در ست های اول و دوم نمایش درخشانی داشتند، در این ست نشانی از آن عملکرد خود ارائه نکردند تا فاصله امتیاز بیشتر و بیشتر شود. قائمی یک بار دیگر به جای میرزاجانپور وارد میدان شد تا در زمینه دریافت توپ به کمک تیم ایران بیاید. معروف در این ست نتوانست به خوبی مهاجمین ایران را تغذیه کند و نشانی از پاسور خلاق و باهوش والیبال ایران نداشت. میلاد عبادی پور هم که در ست های اول و دوم عملکرد چندان خوبی نداشت، در ست های دوم و چهارم با اشتباهات زیاد خود امتیازات فراوانی تقدیم حریف کرد. در امتیاز 21 بر 18 به سود لهستان، معروف از بازی خارج شد و مهدوی به میدان آمد. این تغییر برای ایران خوش یمن بود و فاصله امتیاز را به یک امتیاز رساند. قائمی که به عنوان بازیکن تعویضی وارد میدان شده بود در زدن اسپک و دفاع روی تور عملکرد خوبی ارائه کرد و نقش زیادی در این کاهش اختلاف داشت. در امتیاز 21 بر 20 به سود لهستان، آنتیگا درخواست وقت استراحت کرد که همین کار باعث شد پس از ورود دو تیم به میدان، سرویس غفور به بیرون میدان برود و فاصله بازهم بیشتر شود. سرویس قدرتمند کورک هم دریافت ایران را با مشکل مواجه کرد و اختلاف امتیاز را به سه رساند. درخواست وقت استراحت از سوی کواچ هم نتوانست خللی در زدن سرویس های قدرتمندانه کورک ایجاد کند و دو سرویس دیدنی دیگر این بازیکن باعث شد لهستان این ست را 25 بر 20 با پیروزی به پایان برساند.

** ست پنجم (ایران 11 – لهستان 15)
در ست سرنوشت ساز پنجم قائمی به جای عبادی پور در ترکیب اصلی ایران قرار گرفت. اولین امتیاز این ست به شکل عجیبی و به دلیل خطای جاگیری ایران، به لهستان رسید. دو تیم تا امتیاز سه به صورت پایاپای پیش رفتند اما حضور کورک در خط سرویس شرایط را عوض کرد و لهستان 6 بر 3 پیش افتاد. کواچ در این امتیاز درخواست وقت استراحت کرد تا تیمش را از شکست نجات دهد. در امتیاز 7 بر 5 به سود لهستان نیز محمدحسن صنوبر به جای غلامی وارد بازی شد تا ارتفاع خط دفاعی ایران را بیشتر کند اما این تعویض و همین طور جا به جایی معروف و مهدوی و وقت های استراحتی که کواچ درخواست می کرد هیچکدام نتوانست تاثیری در نتیجه بگذارد و این ست با نتیجه 15 بر 11 به سود لهستان به پایان رسید.
تیم ملی والیبال ایران فردا در پنجمین دیدار خود به مصاف روسیه می رود.

منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا