روند شیوع کرونا کاهشی است/ شاهد خیز جدیدی نیستیم

رئیس‌جمهور با بیان اینکه روند شیوع کرونا در کشور کاهشی است، گفت: تنها چند استان شرایط متفاوتی دارند.

به گزارش ارک خبر،حجت الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به سالروز شهادت شهید بهشتی، اظهار داشت: باید از شهید بهشتی به عنوان یکی از مظلوم‌ترین چهره‌های تاریخ انقلاب یاد کنیم. اتهامات بسیار ناروایی بر آن بزرگوار روا داشتند و او را به عنوان غرب‌گرا و روشنفکری که اعمال و رفتارش با موازین دینی فاصله دارد معرفی کردند. او را لیبرال معرفی کردند.

وی عنوان کرد: حرف‌های ناصحیح و ناروایی که در آن ایام نسبت به آن عزیز و بزرگوار گفته شد، عمدتا توسط آدم‌های التقاطی، منافقین و گروه‌های منحرف که در آن زمان شایع شده بود و البته این تبلیغات در جامعه و اجتماع هم بی‌تاثیر نبود و با اتهامات فراوان نسبت به این چهره ایجاد نفرت کرده بودند و از شهید بهشتی عصبانی بودند.

رئیس جمهور اضافه کرد: دشمنان خارجی و دشمنان داخلی‌ که حالت نفاق داشتند ،  فقط در زبان با انقلاب بودند و در دل با انقلاب همراه نبودند،  نسبت به شهید بهشتی به دلیل توانمندی‌ها، مدیریت، عقلانیت و تشکیلاتی بودنش و به دلیل اینکه یک چهره کاملا دنیا دیده بود، کینه داشتند. شهید بهشتی جهان، منطقه، غرب و شرق را می شناخت و به مکاتب فکری در جهان آن روز به خوبی واقف و آشنا بود.

روحانی با تاکید بر اینکه شهید بهشتی نسب به آینده کشور و جهان آینده‌نگری دقیقی داشت گفت: همه این عوامل موجب شد که شهید بهشتی را به عنوان ستون و امید به آینده ی انقلاب مورد حمله قرار دهند، شهادت ایشان شرایط را عوض کرد و بسیاری از مردم به ویژگی‌های این شخصیت به نام واقف شدند.

وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی و یارانش در هفته قوه قضاییه تصریح کرد: قوه قضاییه بار سنگین مسئولیت  امنیت، عدالت و آرامش مردم را بر عهده دارد.

روند ابتلا به کرونا کاهشی بوده است/ شاهد خیز جدیدی نیستیم

رئیس جمهور با بیان اینکه روند ابتلا به کرونا در مجموع کاهشی بوده است، تاکید کرد: حتی این هفته هم نسبت به هفته پیش روند کاهشی است. البته استانهای جنوبی مانند بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان حالت ویژه ای دارند و مقداری استثنا هستند . در بقیه استانها روند ابتلا به کرونا نزولی بوده است.

روحانی بیان کرد: امروز هم شاهد خیز جدیدی نیستیم البته نباید نسبت به این مسئله صد در صد مطمئن باشیم و باید مراعات‌ها را انجام دهیم. امروز در کشورهای مختلف جهان در اروپا، روسیه و  شرق آسیا موج جدید ابتلا به کرونا را شاهد هستیم. در اطراف خودمان در همسایگان شرقی و همسایگان غربی هم تا حدودی شاهد خیز و موج جدید هستیم به همین دلیل ما کاملاً باید مراعات کنیم.

وی با تاکید بر اینکه نمی‌توانیم نسبت به آینده با قاطعیت بگوییم که با خیز جدید دیگری مواجه نیستیم، گفت: بنابراین باید احتیاط‌های لازم را در این زمینه انجام ‌دهیم.  کشور ما ۱۶ ماه گرفتار ابتلای شدید به این ویروس بود، از پایان بهمن ماه سال ۹۸ شیوع این بیماری در ایران آغار شد تا امروز ادامه دارد، هم در مدیریت شیوع کرونا بر دوش وزارت بهداشت، درمان و مدافعین سلامت در سراسر کشور بود و نیروهای مسلح، هلال احمر و دیگران تلاش کردند آثار و تبعات کرونا را در جامعه کاهش بدهند و موفق بودند.

رئیس‌جمهور افزود: به هر حال کرونا موضوع مهمی بود که در اقتصاد، کسب و کار، اشتغال، فرهنگ، آموزش، گردشگری آثار بسیار شدیدی گذاشت. به طور طبیعی کشور ما هم با این آثار مواجه بوده است.

وی با بیان اینکه صادرات غیر نفتی ایران  سه ماهه اول امسال، نسبت به سه ماهه اول سال گذشته  ۶۹ درصد افزایش داشته ادامه داد:  سال ۹۹ به‌دلیل شیوع بیماری کرونا، صادرات نفت  با مشکلات بسیار زیادی مواجه شده بود الان این مشکلات کمتر شده، البته به صفر نرسیده اما بسیار کمتر شده است. در سه ماهه اول سال جاری توانستیم ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار صادرات غیرنفتی داشتیم که رقم بسیار خوبی است، نگذاشتیم دوگانه ای که بعضی‌ها دنبال آن بودند به وجود بیاورند.

روحانی با بیان اینکه از ابتدا با دوگانه  سلامت  یا زندگی مردم و اقتصاد مخالف بودم، گفت: این دوگانگی دقیق و درست نیست. البته سلامت مردم  برای ما اولویت  است اما در عین حال در کنار مراعات پروتکل‌ها، می‌ شود فعالیت‌های اقتصادی را هم انجام داد و البته تاثیر گذار هم هست.

وی افزود: ما در مقاطعی ناچار شدیم کسب و کار را برای مدت یکی دو هفته و حتی گاهی بیشتر، تعطیل کنیم اما در عین حال به طور کلی فعالیت‌های اصلی اقتصادی ما ادامه داشت. فروردین سال ۹۹ عده‌ای می‌گفتند همه کسب و کارها را برای یکی دو ماه به طور کامل قرنطینه و تعطیل کنیم و هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که اگر تعطیلی کامل باشد، غذای مردم، سوخت، انرژی چه می‌شود؟ حرف هایی زده می شد که بدون محاسبه بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه تلفیق این مسائل سخت بود، عنوان کرد: وقتی گفته می‌شود هم فعالیت اقتصادی و هم آموزش انجام شود و هم پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود، ناچار شدیم آموزش در فضای مجازی انجام شود. گاهی اوقات هم مجبور شدیم که حضوری باشد. امتحانات و کنکور را حضوری برگزار کردیم.

روحانی اضافه کرد: عده‌ای مخالفت کردند و حتی با لحنی تند با ما برخورد کردند که چرا کنکور و امتحانات سراسری را برگزار کردید. معتقد بودم نباید سرنوشت میلیون‌ها جوان را برای یک یا دو سال کاملا به هم بزنیم. می توان هم پروتکل‌ها را رعایت کرد و هم امتحانات را برگزار کرد.

وی با بیان اینکه در زمان برگزاری آزمون سراسری برای افراد مبتلا به کرونا اتاق ویژه‌ای در نظر گرفته شد، تصریح کرد: در مجموع کارهای بزرگی انجام شد  تا آثار و تبعات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، آموزشی کرونا را به حداقل برسانیم. البته نمی شود آن را به صفر رساند. اما این موضوع را به حداقل رساندیم و اتفاقا پایه گذاری‌های خوبی هم انجام شد.

رئیس جمهور افزود: برای مثال در بخش آموزش حتی در شرایط عادی هم می‌توان بخشی از آموزش را در فضای مجازی انجام داد، چاره‌ای نیست.  در آینده هم می توانیم از فضای مجازی استفاده کنیم.

روحانی با بیان اینکه بسته جامع حمایتی در دوران کرونا پیشبینی شده بود، گفت: این بسته حمایتی در حد توان کشور بود که در مدت زمان چهار، پنج ماه به صورت ویژه به مردم پرداخت کردیم. در این بسته حمایتی به مردم وام پرداخت کردیم، به مستاجران هم کمک کردیم و در بخش مالیات و همچنین بدهی‌های مردم در بخش‌های آب، برق و امثال آن در مقاطعی امهالی در نظر گرفتیم.

رئیس جمهور بیان کرد: بنابراین در زمینه تولید واکسن دو مساله مهم وجود داشت، یکی این که واکسن تولید شده تاثیرگذار باشد و دیگری این که بی‌خطر باشد بنابراین تولید واکسن کار آسان و ساده ای نبود که همه دنیا تلاش کردند و وارد عمل شدند. الحمدلله از روز اول ایران وارد عمل شد. ما در همان ماه‌های اولیه دو جلسه با همه افراد و شرکت‌هایی که در کار واکسن بودند برگزار کردیم.

روحانی اضافه کرد: تصمیم ما در جلسه اول این شد که به همه آنها کمک کنیم که بعضی ها به من گفتند که آنها پلتفرم های مختلفی دارند یک پلتفرم را انتخاب کنید و بقیه را تعطیل کنید. گفتیم بگذارید هرچند پلتفرمی که هست، کار کنند و ما مشکلی نداریم آنها تداخلی ندارند و ما هم از لحاظ کمک به آنها مشکلی نداریم. هر زمان که مناسب بود به آنها مجوز فعالیت داده شود. اگر ده مرکز هم بخواهند کاری کنند ما مانع آنها نمی شویم و حتی کمک هم می کنیم.

تولید واکسن داخلی تصمیم درستی بود

رئیس جمهور تاکید کرد: تولید واکسن داخلی تصمیم درستی بود که اتخاذ شد. خیلی‌ها نامه نوشتند که تولید واکسن داخلی وقت تلف کردن است چرا که تولید واکسن به این زودی‌ها نیست و نمی‌شود ساخت، مگر با یک سال و دوسال می شود واکسن ساخت؟ بعضی ها هم می گفتند باید آنها را تشویق کنیم که ما راه دوم را که هم تشویق و هم کمک بود را انتخاب کردیم تا به یک نقطه مطلوب برسیم.

روحانی افزود: به محض اینکه شرکت‌های داخلی و دانش‌بنیان و متخصصین تحقیقات خود را برای تولید و ساخت واکسن آغاز کردند، عده ای به میدان آمدند که نباید واکسن خارجی بخریم که گفتیم این حرف هم نادرست است. گفتیم از هر جایی که وزارت بهداشت اجازه داد و اطمینان پیدا کردیم و دنیا هم اعتماد پیدا کرد، واکسن خارجی را  در حد توان خریداری می کنیم.

وی ادامه داد: بنابراین در کواکس هم ثبت نام کردیم پیش پرداخت دادیم. این تصمیمات،‌ تصمیمات استراتژیک و حساسی بود که اتخاذ شد چرا که عده‌ای در کشور مخالف خرید واکسن از خارج بودند و می‌گفتند که باید داخل را تقویت کنید. ما دیدیم که واکسن های خارجی نسبت به واکسن‌های داخلی زودتر دست ما را می‌گیرد و ساخت داخلی کمی زمان می‌برد.

رئیس جمهور تصریح کرد: اولین واکسن خارجی که در ایران تزریق کردیم ۲۱ بهمن سال ۹۹ بود یعنی ۶ ماه پیش ما واکسن خارجی استفاده کردیم که بعد از این مدت به واکسن داخلی رسیدیم. به نظر شما آیا می‌توانستیم در این مدت ۶ ماه کاری انجام ندهیم و افراد زیادی از بین بروند.

روحانی گفت: نخستین گروهی که واکسن را دریافت کردند، مدافعین سلامت بودند. وقتی مدافعین سلامت واکسن را دریافت کردند در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی آرامش به وجود آمد چرا که آنها در خط مقدم بودند و با محیط آلوده سروکار داشتند که کار بسیار دقیق و درستی بود.

وی تاکید کرد: با وجود واکسن داخلی باز هم به واکسن خارجی نیاز داریم چرا که واکسن داخلی به اندازه کافی نیست. ممکن است تا چند ماه دیگر به نقطه‌ای برسیم که نیاز به واکسن خارجی نداشته باشیم. آن زمان دیگر واکسن وارد نمی‌کنیم. شاید شرایطی پیش بیاید که حتی بتوانیم واکسن صادر کنیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا