مقاومت اقتصادی را فراموش نکردیم/ تحریم‌ها نمادی از ترور آزادی است

سخنگوی دولت گفت: دولت در دوران جنگ اقتصادی با اعتقاد به اصل تعامل با خارج، تقویت داخلی و مقاومت اقتصادی را فراموش نکرد.

به گزارش ارک خبر،علی ربیعی سخنگوی دولت صبح امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری‌ که با اهالی رسانه به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد اظهارداشت: دیروز هفتم تیر، سالروز شهادت آیت بهشتی و ۷۲ یارش بود. شهید بهشتی مردی است که نامش یادآور مفاهیم و موضوعات متعددی است. شیوه شهادت بهشتی در مقابل با تروریستها، یادآور گلوله در مقابل گفتگو بود.

ربیعی گفت: بهشتی واضع گفتگو بود. نسل‌های گذشته مشی گفتگوهای او را با جریان‌های مخالف و نحله‌های فکری سیاسی فراموش نمی‌کند. دفاع از آزادی‌،‌ امنیت و گسترش عدالت بنیاد تفکری شهید بهشتی به عنوان رییس دستگاه قضای ما در ۴۰ سال قبل بود.

وی افزود: بهشتی از پدران قانون اساسی محسوب می‌شد. نام بهشتی در تاریخ ایران با نام قانون اساسی و با حقوق شهروندی پیوند خورده است. بهشتی در فضایی که برخی مدعیان انقلابیگری حرفه ای به دیده سوء ظن به جامعه می نگریستند به دفاع از حقوق اساسی شهروندان برخاست و نگاه جرم انگارانه نسبت به مخالفان سیاسی را نپذیرفت.

سخنگوی دولت تاکید کرد: مشی بهشتی مشی گفتگویی و تحمل مخالف بود. او در همان حال که در راس دیوان عالی کشور قرار داشت در مناظره‌های تلویزیون در کنار رهبران احزاب مخالف حاضر شد مناظره را جایگزین منازعه کند.

ربیعی با اشاره به روز مبارزه با سلاح های شیمیایی و میکروبی گفت: سالگرد حادثه تلخ و جانگداز بمباران شیمیایی سردشت که روز مبارزه با تسلیحات شیمیایی و میکروبی نامگذاری شده، مجالی است برای تاکید بر قربانی بودن ایران در استفاده از تسلیحات کشتار جمعی و تصریح این واقعیت که چرا جمهوری اسلامی ایران قاطعانه با ساخت، انبار و استفاده‌ی این نوع تسلیحات مخالف است.

وی ادامه داد: در چهار دهه گذشته و پس از انقلاب اسلامی دشمنان ایران برنامه هجومی وسیعی را برای ترور سه ارزش بنیادین عدالت، امنیت و آزادی ملت ما در پیش گرفتند. ترور شهید بهشتی نمادی از ترور عدالت و دادگستری بود.

سخنگوی دولت تاکید کرد: بمباران شیمیایی سردشت نماد ترور امنیت بود که البته به آن محدود نمانده و با حمایت از گروه های تروریستی در داخل و خارج از ایران علیه امنیت این مرز و بوم ادامه داشته است و با ترور بزدلانه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نمادی دیگر از آن ساختند.

ربیعی تصریح کرد: تحریم های تمام عیار اقتصادی نمادی از ترور ضلع سوم ارزش‌های ما یعنی آزادی است؛ آزادی از فقر و آزادی از ترس در از دست دادن حق برخورداری از زندگی عزتمندانه و شایسته. البته ما هیچگاه در برابر این نحله‌های پلید تروریسم و نیات بدخواهانه در پس آن، تسلیم نشدیم و بنای تسلیم هم نداریم.

وی ادامه داد: امروز آن دسته از ملت های غربی که با پناه دادن به عاملان ترور شهید بهشتی و دیگر شهیدان آن حادثه ی تروریستی و با حمایت از صدام حسین و تجهیز او با تسلیحات شیمیایی و در سال‌های اخیر نیز با وضع تحریم های غیرانسانی و یا سکوت در برابر آن، معیشت میلیون ها شهروند بیگناه ایرانی را به خطر انداخته اند، باید در برابر ملت ایران عذرخواه و پاسخگوی این جنایت‌ها باشند؛ هرچند امروز شاهدیم که نه تنها نادم نیستند بلکه همچنان بر ادامه تحریم‌های اقتصادی و آزار رساندن غیرمنصفانه به مردم ما پافشاری می کنند.

سخنگوی دولت گفت: این پیشینه تاریک، دلیلی کافی برای پی بردن به ریشه‌های بی اعتمادی ایران به غرب و به ویژه آمریکاست. ما در سالگرد شهادت شهید بهشتی و رخداد حمله شیمیایی به سردشت و شهادت صدها بیگناه دیگر، همه دولت های غربی و به خصوص دولت آمریکا را به بازنگری در سیاست های غلط گذشته و جبران آن که در نقطه آغاز خود نمی تواند جز پایان دادن به تحریم اقتصادی مردم ما باشد، دعوت می کنیم و از آنها می خواهیم که با برداشتن گامی در مسیر درست به چهل سال ترور بی نتیجه‌ی آزادی، آزادگی و استقلال یک ملت سربلند خاتمه دهند.

ربیعی ضمن تسلیت درگذشت خبرنگاران محیط زبستی و سرباز معلمان گفت: مهشاد کریمی و ریحانه السادات یاسینی دو خبرنگاری که با قلم و دوربین خود به دنبال زیست بهتر مردمانمان می نوشتند در حادثه ای خونبار جان خود را حین انجام ماموریت از دست دادند. این حادثه را به خانواده داغدیده گان و همکاران رسانه ای بویژه ایسنایی ها و ایرنایی ها تسلیت می گویم.

وی ادامه داد: همچنین درگذشت ۷ سرباز معلم عزیز در مسیر دانش افروزی برای کودکان در مناطق محروم را غم از دست دادن خبرنگاران محیط زیستی را مضاعف کرد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: ایران این فرزندان فداکار راه علم و آگاهی بخشی را از یاد نخواهد برد. فقدان این عزیزان به خانواده هایشان و همه ایرانیان تسلیت می‌گویم. ضمن تاسف عمیق خود از حوادث اخیر پیش آمده برای فرزندان سرزمینمان، با تسلیت از جان و دل به خانواده این عزیزان خاضعانه از هر گونه نقصان متصوری پوزش می طلبم.

ربیعی با گرامیداشت روز صنعت و معدن گفت: پنجشنبه روز ۱۰ تیر روز صنعت و معدن است فرصت را مناسب می دانم توضیحاتی به استحضار ملت شریف ایران برسانم. با برنامه ریزی های صورت گرفته و سیاستگذاری های صنعتی همراه با به ثمر رسانیدن برجام دوره ای بسیار درخشان در رشد صنعتی را ما داشتیم. حتی ما در یک سال‌هایی ۱۲ درصد رشد را در بخش‌هایی از صنعت تجربه کردیم.

وی ادامه داد: اولین جنگ اقتصادی از کار انداختن گردش تولید در ایران بود و دولت متناسب با الزامات این جنگ با سیاستگذاری ها و حمایت ها شرایط را به گونه ای پیش بردیم که نه تنها در تولیدات داخلی دچار کمبود نشدیم و حتی برخی از صنایع مثل لوازم خانگی و پوشاک و مواردی دیگر به رشد های قابل توجهی دست یافتیم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: با ممنوعیت واردات کالا از صنعت داخلی حمایت شد. زمینه صادرات بیش از گذشته تسهیل و صنعت جای نفت را در این ۳ سال گرفت. در یک تبلیغات منصفانه دولت را متهم به نگاه به خارج می کردند اما دولت با اعتقاد به اصل تعامل و حل مسائل بین الملل تقویت داخل و مقاومت اقتصادی را فراموش نکرد. رشد اقتصادی سال ۹۹  و ۳ ماه اول ۱۴۰۰ گواه بر این ادعاست. روز صنعت و معدن بر همه کارگران زحمت کش در صنایع و معادن و صنعت گران و کارآفرینان تبر یک می گویم.

ربیعی به ۲۰ اقدام و دستاورد شاخص هشت ساله وزارت صمت اظهار کرد: احیاء هشت هزار و۹۱۴ واحد تعطیل در سراسر کشور، آزادسازی شش هزار محدوده و معدن غیر فعال کشور برای فعالسازی از طریق واگذاری با برگزاری مزایده قانونی، برگزاری ۱۴ میز تعمیق ساخت داخل و کاهش ارزبری معادل ۱ میلیارد و ۲۳۱ میلیون یورو، ممنوعیت واردات یک هزار و۵۳۹ردیف تعرفه دارای کالای دارای مشابه خارجی و غیرضروری، تدوین برنامه توسعه چهار زنجیره اثرگذار صنعتی شامل لوازم خانگی، پوشاک و کفش، فلزات گرانبها، غذایی و آشامیدنی، راه اندازی ۳۰۵ طرح مهم و ملی(ایجادی و توسعه ای) با مجموع سرمایه گذاری ۲۸۵۶٫۷ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۹۲۸۹۲ نفر طی سالهای ۱۳۹۲ تا پایان ۱۳۹۹ از جمله این دستاوردها است.

وی ادامه داد:  افتتاح فاز اول پروژه ملی شیرین سازی آب و قطعه اول انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران با سرمایه گذاری بیش از ۱۶۰ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۱۲۰۰ نفر،  انعقاد ۱۰ تفاهم نامه توسعه سرمایه گذاری در راستای پروژه اقتصاد مقاومتی با شرکت‌های برتر طی دو مرحله به ارزش ۴۵۱ هزار میلیارد تومان،  بازگشت به چرخه تولید ۱۵۵۷ واحد راکد درون شهرکها و نواحی صنعتی کشور

و احیای مسئولیت‌های اجتماعی شرکت‌ها در قالب اجرای اقتصاد مقاومتی(این طرح در قالب «مدل مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی» در دستور کار قرار دارد که با مشارکت ۳۲۹ شرکت اقتصادی در ۱۳ استان‌ مختلف اجرا شده است.) از دیگر موارد مربوط به دستاوردهای هشت ساله وزارت صمت است.

سخنگوی دولت در ادامه با اشاره به دیگردستاوردهای حوزه صنعت گفت:  اجرای پروژه افزایش حجم و تنوع محصولات صادراتی( کالا و خدمات) به ۱۵ کشور همسایه به میزان ۲۵ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۸ و انجام ۲۰٫۱ میلیارد دلار صادرات به کشورهای همسایه و ۱۰٫۲ میلیارد دلار به چین و هند و ۴٫۶ میلیارد دلار به سایر کشورها در سال ۱۳۹۹ و امضای ۱۲ موافقتنامه با کشورهای هدف، شناسایی و اولویت بندی ۳۱۲۰ معدن، انجام اقدامات کلینیکی بر روی ۱۴۶۳ معدن و احیای ۳۹۹ معدن در ۳۱ استانو  انجام برداشت‌های ژئوفیزیک هوایی به میزان ۶۴۰ هزار کیلومتر خطی، از جمله این موارد است.

ربیعی گفت: راه اندازی سامانه جامع تجارت و زیرسامانه های آن به منظور مدیریت زنجیره تجاری کشور و انجام بیش از ۶۹۰ هزار بازرسی به منظور شناسایی و برخورد با عرضه کنندگان کالاهای قاچاق، شناسایی بیش از ۷۰۰ هزار مرکز نگهداری کالا در قالب سامانه انبارها و رتبه بندی بیش از ۲۱ هزار بازرگان فعال دارای کارت بازرگانی و تهاتر مواد معدنی و محصولات صنایع معدنی با نیازهای وارداتی صنایع کشور که تاکنون بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد ریال حدود ۲ میلیارد دلار کالا و مواد اولیه استراتژیک مورد نیاز تولید وارد و محصولات صادراتی بخش صادر گردیده است.

وی ادامه داد:  اجرای پروژه توسعه مناطق محروم و کمتر برخوردار شامل ۱۲ استان با همکاری و مشارکت استانداران و سایر دستگاه‌های ذیربط و تکمیل برنامه های محرومیت زدایی در ۶ محور با ۱۵۰ برنامه و مصوب شدن ۴۷ طرح سرمایه گذاری خارجی به میزان ۱۱۰۲ میلیون دلار در سال ۱۳۹۲ که در سال ۱۳۹۹ به تعداد ۱۵۸ طرح سرمایه گذاری خارجی به میزان ۲۴۶۹ میلیون دلار رسیده است که از جمله دستاوردهای حوزه صمت است.

سخنگوی دولت پیگیری و ابلاغ سیاست‌های جدید صادراتی از سوی ستاد اقتصادی دولت (رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان، بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور، گشایش‌های صادراتی  و جلوگیری از تشکیل پرونده‌های قضایی برای صادرکنندگان) را از جمله دیگر موارد مربوط به دستاوردهای حوزه وزارت صمت دانست و گفت: اجرای طرح تامین مالی از شبکه بانکی(طرح تام) و تأمین مالی از بازار سرمایه و عملیاتی نمودن اوراق گام با همکاری بانک مرکزی و تشکلهای تولیدی و تامین مالی زنجیره تولید از این طریق به ویژه در صنعت خودرو سازی و قطعات یکی دیگر از این موارد است.

ربیعی به مصوبات دولت اشاره کرد و گفت: به دنبال احقاق حقوق مردم و ارتقای حمایت های اجتماعی و حقوق شهروندی هیات وزیران هدف کلان حمایت از نقش و جایگاه مادری و منافع عالیه کودکان و مرتفع نمودن محدودیت قانونی پدیدآمده برای مادران در افتتاح انواع حساب های بانکی برای اطفال و برداشت از آن تهیه و تدوین شده است، مادر می تواند به نام فرزند صغیر خود حساب های بانکی افتتاح نماید. حق برداشت از این حساب ها نیز تا رسیدن صغیر به سن ۱۸ سال تمام شمسی فقط با مادر است.

وی افزود: دولت در راستای قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی مبنی بر پیش بینی مشوق های مالیاتی مندرج در قانون رفع موانع تولد رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، آیین نامه اجرایی مربوط به این قانون تصویب کرد.

ادامه دارد…

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا