جزء ۱۰ کشور اول دنیا در ساخت واکسن کرونا هستیم

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: در مجامع بین المللی جزو ۱۰ کشور اول از نظر دانش فنی ساخت واکسن کرونا هستیم.

به گزارش ارک خبر،منصور کبگانیان در حاشیه جلسه ۱۵۱ از شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: یکی از اخبار مهم این جلسه، برگزاری اولین جلسه شورای راهبردی علم، فناوری و نوآوری در حوزه دفاعی و امنیتی بود.

وی ادامه داد: این شورا، بر اساس سند همکاری‌های علمی و دفاعی، مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شد و در واقع پلی است که بین صنعت دفاعی کشور و دانشگاه‌های ما ارتباط خوب و فعالی را برقرار می‌کند.

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: سند توسعه فناوری نانو موضوع دیگری بود که به آن پرداخته شد، دستاوردهای خوبی در زمینه فناوری نانو در کشور وجود دارد، اما حوزه نانو از داشتن سندی جامع و کامل که مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد، محروم بوده است.

وی افزود: بنابراین در اولین اقدام، بحث پیش نویس پیشنهادی این سند در کمیسیون اقتصادی دانش بنیان و فناوری ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور مطرح شد که بر اساس مصوبه ۸۳۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی بود.

کبگانیان ادامه داد: دستور دوم جلسه که با حضور مسئولان وزارت بهداشت، فرهنگستان علوم پزشکی، ستاد زیست فناوری، کمیسیون بهداشت مجلس برگزار شد، درباره وضعیت و چالش‌های تولید و خرید واکسن کرونا بود. در این جلسه قطعی شد که هر چهار پلتفرم ساخت واکسن کرونا وارد مراحل بالاتر شده و کار همچنان ادامه داشته باشد.

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور افزود: تست‌های مختلفی در این حوزه انجام شده و دستاورد خوبی به دست آمده است، می‌دانید با توجه به مباحث انحصاری که در این زمینه وجود دارد، کشور ایران جز معدود کشورهای تولید کننده واکسن است.

دبیر شورای راهبری نقشه جامع علمی کشور اظهار کرد: کشور ما قدمتی بیش از ۱۰۰ سال در حوزه واکسن سازی دارد و این توانمندی باعث شد که جزو ۱۰ کشور اول در مجامع بین المللی از نظر دانش فنی ساخت واکسن کرونا قرار بگیریم.

وی به جمع بندی جلسه اشاره کرد و افزود: در این جلسه بر اطلاع رسانی درباره کرونا تاکید شد که اطلاع رسانی با یک انسجام و یکپارچگی خوبی انجام شود، چون برخی آمار و ارقام‌ها که ارائه شده، متناقض بود.

وی افزود: همچنین به اولویت بندی و نحوه صادرات تولیدات واکسن کرونا اشاره شد و در انتها به نکات و مزایایی که تزریق واکسن کرونا توسط مقام معظم رهبری در بر داشت اشاره شد، این واکسن در مرحله سوم تست قرار دارد و مقام معظم رهبری با این کار خود باعث ارتقای اعتماد ملی به تولید داخلی شدند.

کبگانیان افزود: از مزایای دیگر تزریق واکسن توسط مقام معظم رهبری، حمایت از دانشمندان ایرانی بود و این کار دلگرمی بالایی برای دانشمندان داشت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا