درخواست کمیسیون کشاورزی مجلس از رئیس‌جمهور/ نرخ شیرخام اصلاح شود

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار اصلاح نرخ شیرخام و افزایش آن به ۶,۴۰۰ تومان در هر کیلوگرم شد.

به گزارش ارک خبر،یک منبع آگاه  با بیان اینکه رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار اصلاح نرخ شیرخام شده است، گفت: سه شنبه گذشته، جلسه‌ای با حضور معاونین وزرای جهاد و صمت در کمیسیون کشاورزی مجلس برگزار و مقرر شد که با توجه به افزایش قیمت نهاده‌های دامی و متغیرهای دیگر که منجر به بالا رفتن هزینه تمام شده تولید شده و با هدف حمایت از تولیدکننده، کمیسیون کشاورزی مجلس با رئیس جمهور درباره اصلاح قیمت شیرخام مذاکره کند.

وی افزود: در این جلسه قرار شد که رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در نامه‌ای به حسن روحانی، خواستار افزایش قیمت شیرخام به ۶,۴۰۰ تومان در هر کیلوگرم شود.

به گفته این فعال بخش خصوصی، با توجه به زمان جلسه مذکور و اهمیت موضوع، نامه فوق باید تاکنون ارسال شده باشد.

وی در ادامه با اشاره به مشخص نبودن تکلیف سبوس گندم، گفت: همه مسئولان صحبت از لغو آزادسازی سبوس و بازگشت آن به چرخه توزیع نهاده‌های دولتی می‌کنند اما ستاد تنظیم بازار به صورت رسمی و کتبی این مساله را اعلام نمی‌کند و همین امر منجر به سوءاستفاده‌های بسیاری شده است.

این فعال بخش خصوصی تاکید کرد: منطقاً اگر قیمت سبوس گندم آزاد شده، باید نرخ شیرخام هم اصلاح شود و اگر دولت تصمیمی برای افزایش قیمت شیر ندارد، آزاد بودن قیمت سبوس غیرمنطقی است.

لازم به ذکر است رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران ۳۱ خردادماه امسال در گفتگو با  از تعیین قیمت ۶,۴۰۰ تومان برای هر کیلوگرم شیرخام با چربی ۳.۲ درصد درب گاوداری خبر داده و گفته بود: این نرخ فردا (یکم تیرماه) ابلاغ می‌شود (جزئیات بیشتر)؛ یکم تیرماه در حالی که دامداران منتظر ابلاغ نرخ جدید بودند، صنایع لبنی در اظهارنظری اعلام کردند اگر نرخ شیرخام به ۶,۴۰۰ تومان افزایش یابد، نرخ محصولات لبنی باید حداقل ۷۰ درصد افزایش یابد (جزئیات بیشتر). در واکنش به این اظهارات، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور در اظهارنظری ازمخالفت رئیس جمهور با افزایش نرخ شیرخام خبرداد و گفت: «آقای رئیس‌جمهور دستور دادند در این ماههای آخر دولت، بدون هماهنگی نباید هیچ قیمتی افزایش پیدا کند» (جزئیات بیشتر).

پس از اظهارنظر واعظی، اعتراض دامداران به سیاست غلط دولت در سرکوب قیمت شیرخام تشدید شد چرا که با تداوم زیان دامداران، هر روز تعداد بیشتری دام مولد که جزو ذخایر ژنتیک کشور محسوب می‌شوند، راهی کشتارگاه‌ها می‌شوند.

پیگیری‌های  از وزارت صمت نیز حاکی از آن بود که مسئولان وزارت صمت بر لزوم اصلاح (افزایش) نرخ شیرخام با توجه به افزایش قیمت نهاده‌های تولید اذعان دارند اما دستور رئیس جمهور، دست آنها را برای انجام هرگونه اقدامی بسته است. یک مقام آگاه در این زمینه به خبرنگار مهر گفته بود که وزارت صمت موافق افزایش قیمت شیر خام است اما با توجه به دستور رئیس جمهور، وزارت صمت تصمیم گیری در این خصوص را به اواخر تیرماه که وزارت جهاد کشاورزی مسئولیت تنظیم بازار محصولات کشاورزی را برعهده خواهد گرفت، موکول کرده است.(جزئیات بیشتر)

در تداوم رویه چند ماه اخیر که پیگیر اصلاح نرخ شیرخام بود، دیروز هم در گزارشی با عنوان «سرکوب قیمت؛ آخرین سنگر دولت برای پنهان کردن سوءمدیریت» از سیاست سرکوب قیمتی دولت انتقاد کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا