تولید سالانه ۳۳ هزار و ۸۱۰ متر مربع قالی در سطح شهرستان اسکو

اسکو- فرماندار شهرستان اسکو از تولید سالانه ۳۳۸۱۰ متر مربع قالی در سطح شهرستان خبر داد.ب

به گزارش ارک خبر، بابک رضی منش با تشریح وضعیت فرش دستباف اسکو و برنامه ریزی جهت ارتقا جایگاه این هنر در سطح شهرستان اسکو اظهار داشت: فرش دستباف یکی از هنرهای اصیل و صنایع قدیمی این شهرستان به شما می‌رود که باید برای ارتقای این هنر صنعت برنامه ریزی و اقدام جدی به عمل آید.

وی با بیان اینکه هنر در تک تک گل‌های قالی‌های این شهرستان به وضوح قابل مشاهده است افزود: بدون شک فرش دستباف هنر، صنعت این شهرستان به شمار می‌رود و در حال حاضر سالانه ۳۳۸۱۰ متر مربع قالی و ۱۹۰۰ عدد تابلو فرش با اندازه‌ها و رج های متفاوت تولید می‌شود که علاوه بر حفظ آثار سنتی خود قالب تجاری نیز به خود گرفته است.

فرماندار شهرستان اسکو از تعداد ۴ کارگاه بزرگ فرش دستباف دارای مجوز در سطح شهرستان خبر داد و ادامه داد: اکثریت فعالین این حوزه به صورت خانگی فعالیت می‌کنند و عمده تولید فرش دستباف در اسکو، ایلخچی، روستاهای اسفنجان، عنصرود، گنبرف، کردآباد، مجارشین آمقان، کهنمو، اسکندان، اربط، دیزج امیرمدار، خاصبان، بایرام می‌باشد که اقدامات لازم برای ساماندهی آنها در حال انجام است.

رضی منش عنوان کرد: ساماندهی و تفکیک کارگاه‌های خانگی از کارگاه‌های بزرگ متمرکز و غیرمتمرکز و تحت پوشش درآوردن آنها در یک قالب یک مجموعه، تغییر نوع بافت به روز رسانی طرح و نقشه رنگ و مواد اولیه قالی طبق ذوق و سلیقه مصرف کنندگان و جلوگیری از ورود مواد نامرغوب در بین بافندگان، شناسایی مشتریان کلیدی و تمایلات خریداران و شناسایی کانال‌های توزیع و راه‌های نوین و ورود به بازارهای هدف از طریق اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان و اتحادیه فرش دستباف با جدیت پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه حدود ۱۱ هزار نفر از قالیبافان شهرستان دارای کارت شناسایی هستند ابراز کرد: از این تعداد حدود ۷ هزار نفر فعال و قریب به ۲۵۰۰ نفر تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند که پیگیری‌های لازم برای حمایت ویژه از بقیه قالیبافان در حال انجام است.

فرماندار شهرستان اسکو یادآور شد: در ارتقای رفاه بافندگان قالی و همچنین افزایش سهم قالی شهرستان در بازارهای هدف، مصمم هستیم ادامه داد؛ تمام تلاش ما بر این است تا با بهره گیری از ظرفیت‌های علمی، فنی و اجرایی شهرستان و نیز تسهیل و ترویج استفاده از فناوری‌های روزآمد در مراحل مختلف زنجیره تولید قالی بستری فراهم سازد که قالی شهرستان اسکو در بازارهای هدف ارزشمندتر و رضایت و ارتباط مستمر مشتریان را به همراه داشته باشد.

رضی منش در پایان تجاری سازی و توسعه صادرات را راهبرد اصلی شهرستان در ارتقای جایگاه فرش دستباف اسکو عنوان کرد و گفت: اکثریت فرش دستباف این شهرستان قابلیت صادرات دارند که بنام فرش تبریز در بازارهای جهانی به فروش می‌رسد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا