تپه باستانی را شخم زده‌اند …

خبرگزاری ارک – یک تپه باستانی موسوم به «تپه پارک جنگلی گچساران» در استان کهکیلویه و بویراحمد که مورد انواع تعرض از جمله شخم زدن توسط ماشین آلات کشاورزی قرار گرفته است، تعیین عرصه و حریم شد.

شهاب رستمی سرپرست گروه گمانه‌زنی و تعیین عرصه و حریم این تپه باستانی در این زمینه اظهار کرد: سمت غرب تپه توسط ماشین‌آلات راهسازی دچار بُرشی عظیم شده که به راحتی می‌توان نوع سنگ‌های تشکیل دهنده تپه را مشاهده کرد. بر اساس بررسی‌های انجام شده روی این برش، هیچگونه لایه فرهنگی مشاهده نشد.

این باستان‌شناس با اشاره به انجام چند حفاری غیرمجاز روی تپه و در میان سنگ‌چین‌ها گفت: این حفاری‌ها و شخم‌زدن زمین توسط ماشین‌آلات کشاورزی شکل هندسی و چینش سنگ چین‌ها را تا حد زیادی دچار آشوب و نامنظم کرده است.

او با بیان این‌که تپه در بین زمین‌های کشاورزی قرار گرفته و امکان تعرض به عرصه‌ی آن روز به روز بیشتر می‌شود، ادامه داد: هدف ما از انجام تعیین عرصه و حریم جلوگیری از تخریب بیشتر و حفظ این تپه فرهنگی بود.

به گفته‌ وی، این تپه که براساس داده‌های به دست آمده متعلق به قرون میانه اسلامی است، دارای آثار معماری به صورت سنگ‌های خشک چین و سفال‌های پراکنده است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، تپه پارک جنگلی گچساران پوشیده از درختان اوکالیپتوس در سمت شمال شرقی مسیر اتوبان گچساران به یاسوج قرار دارد. آن از دو سمت شمال و جنوب به زمین‌های کشاورزی که بصورت دیم کشت می‌شوند قرار دارد و از سمت شرق به هسته اصلی پارک جنگلی و از غرب به جاده خاکی متصل به زمین‌های بالادست می‌رسد.

منبع:ایسنا

دکمه بازگشت به بالا