معدن مس سونگون وقفی است/ پیگیری حقوقی از شرکت ملی صنایع مس ایران

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی گفت: معدن مس سونگون وقفی بوده و پیگیری های حقوقی در این خصوص درحال انجام است.

به گزارش ارک خبر، حجت الاسلام و المسلمین سید شهاب الدین حسینی ظهر امروز دوشنبه در جمع خبرنگاران در تبریز  در خصوص وقفی بودن مس سونگون گفت: معدن مس سونگون وقفی است و پیگیری حقوقی از شرکت ملی صنایع مس ایران در این خصوص در حال انجام بوده و طبق روال اداری و قانونی پیش می‌رود.

وی سپس با اشاره به آغاز دهه وقف گفت: گستره وقف و نیت‌های واقفان خیراندیش در عرصه‌های مختلف علمی، فکری، اقتصادی، صنعتی و کشاورزی بوده و در این زمینه آذربایجان شرقی جزو استان‌های برتر در حوزه وقف است.

حسینی با تاکید بر اینکه با توجه به محدودیت‌های کرونایی و شیوع این بیماری منحوس بسته‌های معیشتی و بهداشتی به نیت واقفان در موقوفات پخش شد، افزود: در این ۲۰ ماه از آغاز شیوع ویروس کرونا ۵۲۴۸۸ بسته معیشتی به ارزش هر کدام ۵۰۰ هزار تومان پخش شده است.

وی همچنین از پخش بیش از ۴۸ هزار بسته بهداشتی، ۲۵۳ هزار غذای گرم، ۲۰۰ لباس بیمارستانی و ذبح ۲۳۲ قربانی خبر داد و افزود: ۲۵ مورد از گروه‌های جهادی نیز در قالب ۱۱۴ نفر به مناطق محروم و کم برخوردار اعزام شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان با بیان اینکه ۵۷۰۰ بسته معیشتی در دهه محرم توزیع شد، گفت: طی دهه محرم همچنین حمایت از هیأت‌های حسینی در اولویت کاری ما بود.

حسینی سپس به فرارسیدن ماه مهر نیز اشاره داشت و گفت: در مهر تحصیلی بیش از ۷۰۰ بسته آموزشی و نوشت افزار به ارزش هر کدام ۶۰۰ هزار تومان بین نیازمندان توزیع شد.

۱۲۱۴ موقوفه آذربایجان شرقی سنددار شد

وی به سنددار شدن موقوفات نیز اشاره کرد و افزود: ۱۲۱۴ موقوفه فاقد سند بود که در دو سال اخیر سنددار شدند. ۴۰۳ شناسه ملی برای موقوفات نیز به ثبت رسید.

حسینی از راه اندازی سامانه بارای برای پیگیری مسائل حقوقی موقوفات خبر داد و ابراز داشت: ۱۳۵ پرونده حقوقی طی دو سال اخیر در استان تعیین تکلیف شده است.

وی به انجام پروژه‌های عمرانی در موقوفات استان اشاره کرد و افزود: در تک تک امامزاده‌ها پروژه‌های مرمتی و بازسازی انجام می‌شود.

ساخت و ساز گسترده در ۲۵ امامزاده استان

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون در بیش از ۲۵ امام زاده استان ساخت و ساز درحال انجام است، افزود: تلاش برای احیای نیات واقفین جزو اولویت‌های این اداره کل است.

حسینی به انجام مطالعات در بخش کشاورزی و استفاده از باغات موقوفه در جهت افزایش اشتغال زایی و رونق تولید محصولات کشاورزی و باغی اشاره کرد و گفت: ۶۱۹ باغ موقوفه در استان وجود دارد و تلاش می‌کنیم تولیدات کشاورزی در آنها افزایش یابد.

ثبت ۳۰ وقف جدید طی سال جاری

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان افزود: ۳۰ وقف جدید طی سال جاری در عرصه‌های مختلف با نیات مختلف ثبت شده است.

وی شمار موقوفات استان را بیش از چهار هزار مورد عنوان کرد و گفت: بیش از ۲۰ هزار رقبه نیز در استان داریم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا