۸۵ درصد تولیدات عسل آذربایجان غربی صادر می شود

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: میزان مصرف عسل در استان ۳۲۸۰ تن است که درحدود ۱۹هزار و ۶۹۱ تن ، معادل حدود ۸۵ درصد آن مازاد بر نیاز استان بوده که به سایر استانهای کشور و کشورهای همسایه صادر می شود.

به گزارش ارک خبر،رضا یوسفی رضایی اظهار کرد:  طبق آخرین سرشماری زنبورستانها در سال گذشته، ۲۲ هزار و ۹۷۱ تن تولید عسل در استان تولید شده است که امسال به دلیل خشکسالی و تغییر شرایط آب و هوایی پیش بینی میشود در حدود ۵ الی ۱۰ درصد کمتر از سال قبل  عسل از سطح زنبورستانها برداشت شود.

وی با اشاره به اشتغال دائم و فصلی بیش از ۱۱ هزار نفر در صنعت زنبورداری استان، تصریح کرد: در راستای تولید سایر محصولات کندوی زنبور عسل از جمله موم، بره موم ،ژله رویال ،گرده و زهر زنبورعسل در سطح استان و افزایش بهره وری و بالا بردن ارزش افزوده محصولات مرتبط با  این صنعت با تشکیل کلاسهای آموزشی و ترویجی قدم های اساسی توسط سیستم دولتی و بخش خصوصی انجام گرفته است .

وی تصریح کرد: هم اکنون این استان در زمینه تولیدات فرعی کندوی زنبورعسل جزو استانهای پیشرو در کشور است.

یوسفی رضایی افزود: با توجه به تشکیل تمامی حلقه های صنعت زنبورعسل در استان از قبیل کارخانجات و کارگاه های بسته بندی عسل ،ظروف بسته بندی پلاستیکی و فلزی ، تولید کندو خالی و سایر ملزومات پرورشی و فروشگاههای عرضه و از همه مهمتر وجود بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار کلنی زنبور عسل ضرورت دارد که اولین زنجیره های عسل کشور در استان با وجود تشکل ها و شرکت های قوی و توانمند شکل بگیرد که مقدمات ایجاد زنجیره ها انجام شده است که امیدواریم بزودی شاهد صدور مجوز زنجیره عسل در استان باشیم.

رضایی تاکید کرد: ورود بخش خصوصی به صورت هدفمند به این صنعت و تولید به همراه بازاریابی به روش های مدرن و روز دنیا ، می تواند زمینه ساز رونق این صنعت در استان باشد.

دکمه بازگشت به بالا