آثار جنگ نفت بر اقتصاد ریاض

خبرگزاری ارک – همزمان با سقوط قیمت نفت در حالی حجم واردات نفت آمریکا از عربستان به نصف کاهش یافته که به نظر می‌رسد عربستان با کاهش صادرات در تله نفتی خود بیش از سایر کشورها گرفتار شده است.

در حالی که جنگ نفتی میان تولید کنندگان نفت و آمریکا آغاز شده است، شاهد تاثیر نامطلوب آن بر روی دولت عربستان و دیگر نقاط جهان هستیم.

بر همین اساس، با کشیده شدن جنگ نفتی (پایین آوردن قیمت نفت به منظور حفظ سهم بازار) به سال آینده میلادی شاهد تاثیر مخرب آن بر روی اقتصاد عربستان خواهیم بود.

این در حالی است که تولید نفت «شیل» آمریکا رو به افزایش است و دولت این کشور درصدد حفظ سطح تولید خود است، همچنین وابستگی آمریکا به واردات نفت از عربستان و دیگر کشورهای اوپکی در حال کاهش است.

در همین حال اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد که واردات نفت این کشور از تولید کنندگان نفت اوپک به کمترین مقدار در ۲۸ سال اخیر رسیده است.

بر پایه این گزارش، واردات نفت آمریکا از عربستان در سال ۲۰۰۵ میلادی ماهانه ۴۵ میلیون و ۶۲۰ هزار بشکه بود که این رقم در ماه ژانویه سال جاری میلادی به ۲۵ میلیون و ۴۲۰ هزار بشکه کاهش یافت.

همچنین براساس تحلیل های انجام شده، کاهش قیمت نفت تاثیر به سزایی بر اقتصاد آمریکا نمی گذارد اما در مقابل، اقتصاد عربستان را به طور قابل توجهی تحت الشعاع قرار می دهد و به نظر می رسد تله ای را که عربستان با سیاست پایین آوردن قیمت نفت به منظور از میدان به در کردن کشورهای غیر اوپکی و تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا پهن کرده بود، اکنون خود گرفتار آن شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا