وقوع ۱۳۰۰ فقره تصادف و ۱۰۰ کشته در ۳ روز گذشته

خبرگزاری ارک – جانشین رئیس پلیس راهنمایی رانندگی کشور با اشاره به ثبت تخلف انحراف به چپ و سبقت ممنوع در محورهای هراز و چالوس گفت: درسه روز گذشته ۱۳۰۰ فقره تصادف روی داد که ۱۰۰ نفر در صحنه این تصادفات جان باختند .

سردار موسی امیری جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور در بازدید از پلیس راه هم با اشاره به نقص سیستم‌های هوشمند در ثبت تخلفات گفت: یکی از ابزارهای موثر در کاهش تخلفات سیستم‌های هوشمند است و در حال حاضر ۴۰۰ دوربین کنترل تخلفات در محورهای برون شهری فعال هستند و ۵ هزار کیلومتر از محورها را پوشش می دهند.

وی افزود: در درون شهرها نیز با توجه به ماده ۳ قانون و همکاری شهرداری‌ها و نیروی انتظامی این سیستم‌های هوشمند نصب می‌شود و شرایط بیش از این بهبود خواهد یافت.

امیری گفت : برنامه برای نصب ۱۸۰۰ دوربین جدید در ۳۰ هزار کیلومتر از جاده‌های کشور با مشارکت وزارت راه و کشاورزی، پلیس و راهداری داریم.

وی ادامه داد : از سیستم‌های هوشمند برای ثبت هر تخلفی می‌توان استفاده کرد چنانچه در شهرها ۵ تخلف سرعت غیرمجاز،عبور از چراغ قرمز، تردد در محل ممنوعه، تردد در محدوده طرح ترافیک و پارک خودرو در گذرگاه عابر پیاده توسط سیستم هوشمند ثبت می‌شود.

جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور افزود: در جاده‌ها نیز عدول از سرعت مجاز، عدم پرداخت عوارض جاده‌ای و خدمت جدیدی به نام ثبت تخلف انحراف به چپ و سبقت ممنوع صورت می‌گیرد که دو مورد آخر در دو محور هراز و چالوس اجرایی شده است و در آینده بیشتر محورها از همین طریق کنترل می‌شود.

وی نقش دوربین‌ها در ثبت تخلفات را ۲۸ درصد از مجموع ثبت تخلفات دانست و گفت: بیشترین آمار در ثبت تخلفات با دوربین را تخلف سرعت غیرمجاز با ۵۲ درصد دانست.

امیری در رابطه با توزیع ثبت تخلفات با دوربین در جاده‌های درون شهری و برون شهری گفت: ۶۵ درصد تخلفات ثبت شده توسط دوربین در شهرها و ۳۵ درصد در جاده‌ها انجام می‌شود.

وی افزود: هرچه بیشتر از سیستم هوشمند استفاده کنیم برخوردها و تعارض‌های رفتاری نیروی انسانی با متخلفان کاهش می‌یابد.

جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور در خصوص وضعیت ترافیکی در روزهای پایانی شهریور گفت: ما در دو دوره نوروز و پایان شهریور ماه طرح‌های ترافیکی داریم و باید گفت بر خلاف اینکه در فصل تابستان شاهد کاهش تصادفات بودیم اما در سه روز گذشته شاهد افزایش تصادفات بودیم.

وی گفت: در سه روز گذشته یعنی پنجشنبه، جمعه و شنبه ۱۳۰۰ فقره تصادف منجر به فوت و جرح روی داده است که در این تصادفات ۱۰۰ نفر در صحنه کشته و ۱۷۰۰ نفر زخمی شده‌اند.

امیری علت اصلی تصادفات را واژگونی خودرو ناشی از خستگی و خواب‌ آلودگی راننده و تخطی از سرعت مطمئنه برشمرد.

وی افزود: با توجه به تکرار تذکرات در رابطه با رعایت سرعت مطمئنه و خودداری از رانندگی در هنگام خستگی گفت: شهروندان باید به این موضوعات دقت داشته باشند تا در روزهای پایانی تابستان شاهد کاهش تصادفات باشیم.

جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور در پاسخ به سوالی در رابطه با نقش عابران در تصادفات گفت: من در خراسان در رابطه با نقش عابران و موتور سواران در تصادفات صحبتی کردم و در رابطه با موتور سواران راهکارهایی ارایه دادم اما در رابطه با عابرین علی‌رغم اینکه جریمه تعیین شده است اما ساز و کاری برای اجرای قانون وجود ندارد در حالی که ۲۰ درصد سوانح به عابرین باز می‌گردد و عابرین در سوانح نقش دارند.

منبع: خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا