مسمومیت ۲۰۸ نفر با گاز مونوکسید کربن در آذربایجان شرقی

سخنگوی اورژانس آذربایجان شرقی از مسمومیت ۲۰۸ نفر با گاز مونوکسیدکربن طی هفت ماهه نخست سالجاری در استان خبر داد.

به گزارش ارک خبر،وحید شادی نیا در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در هفت ماهه‌ی نخست سالجاری، ۲۰۸ نفر در سطح استان بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن توسط عوامل اورژانس تحت درمان قرار گرفتند.

وی افزود: از این تعداد، ۱۱۶ نفر در شهر تبریز و ۹۲ نفر دیگر نیز در سایر شهرستان‌ها دچار مسمومیت شده‌اند.

وی، از فوت ۹ نفر در اثر استنشاق گاز مونوکسیدکربن در استان خبر داد و گفت: شش نفر از این افراد جزو شهروندان تبریزی و سه نفر دیگر نیز از سایر مناطق در اثر مسمومیت این گاز طی هفت ماهه نخست سالجاری جان خود را از دست داده‌اند.

شادی نیا هم‌چنین با اشاره به مسمومیت ۴۹ نفر از هم استانی‌ها از اوایل مهرماه سالجاری تا ۲۲ آبان‌ماه، گفت: این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۵۴ درصدی داشته اما فوتی‌ ناشی از استنشاق این گاز طی این مدت گزارش نشده است.

بر اساس این گزارش؛ علایم مسمومیت مختصر با گاز منوکسیدکربن غیر اختصاصی بوده و مانند علایم سرماخوردگی یا آنفولانزا و یا سایر مسمومیت‌ها شامل سردرد، تهوع، شکم درد، احساس ناخوشی، احساس زخم در گلو و سرفه خشک است. در خردسالان نیز علایم مسمومیت بیشتر مربوط به دستگاه گوارش مانند تهوع و استفراغ می‌شود.

مسمومیت‌های شدیدتر با این گاز می‌تواند ضربان نامنظم قلب، افزایش تنفس، حالت گیجی و منگی، خواب آلودگی و تنفس مشکل را ایجاد کند. در برخی موارد تشنج و افت سطح هوشیاری نیز ایجاد می‌شود.

این علایم می‌تواند چند روز یا حتی چند ماه پس از تماس با منوکسیدکربن ادامه داشته باشد. بیماران در تمام این مدت می‌توانند دچار سرگیجه، کاهش توانایی حافظه و اختلالات شناختی شوند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا