تولید ۱۲۰۰ تن قارچ خوراکی در شهرستان تبریز

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تبریز از تولید یک‌هزار و ۲۰۰ تن قارچ خوراکی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش ارک خبر،فرامرز افشانی با بیان اینکه پرورش قارچ یکی از مشاغل زودبازده و در عین حال با ریسک سرمایه‌گذاری کم است، اظهار داشت: امروزه حتی افراد علاقه‌مند در واحدهای کوچک و خانگی اقدام به پرورش قارچ، این گیاه سرشار از پروتئین و املاح معدنی می‌کنند و همین مسأله باعث رشد تولید این محصول و افزایش حضور آن در سبد غذایی مردم شده است.

وی با اشاره به اینکه شهرستان تبریز نیز از جمله شهرستان‌هایی است که اقدام به پرورش و تولید قارچ کرده و در استان جایگاه دوم را در این زمینه از آن خود کرده است، افزود: ۴۶ درصد تولیدات قارچی استان که تقریباً یک‌هزار و ۲۰۰ تن می‌باشد از این شهرستان تأمین می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تبریز یادآور شد: ۲۷ واحد خانگی و ۴ واحد صنعتی در زمینه کشت و تولید این محصول در شهرستان تبریز فعالیت دارند که یک واحد صنعتی نیز طی روزهای آتی به آن اضافه خواهد شد.

افشانی تاکید کرد: به ازای تولید هر پنج تن قارچ، برای یک نفر در ماه اشتغال‌زایی انجام می‌گیرد و در شهرستان تبریز ۱۵۸ نفر در این زمینه مشغول به‌کار و فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه در گذشته برای پرورش‌دهندگان خانگی، مجوز صادر و تسهیلاتی ارائه شده است همچنین واحدهای صنعتی فعال نیز از محل سامانه سیتا و سایر تسهیلات برخوردار بوده‌اند، گفت: متأسفانه در طی ۲ سال اخیر تسهیلات مشخصی نداشته‌ایم که امسال بعد از اعلام سهمیه‌ها و پروژه‌ها اعلام خواهد شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تبریز همچنین به مشکلات و چالش‌های توسعه قارچ اشاره کرد و متذکر شد: عدم وجود کارخانه کمپوست قارچ در سطح استان، قیمت بالای تولید و حمل و نقل کمپوست باعث مشکلاتی در این زمینه شده است که از سرمایه‌گذاران تقاضا داریم با احداث واحدهای تولید کمپوست، پرورش‌دهندگان را در راستای این امر یاری کنند.

افشانی خاطرنشان کرد: از دیگر چالش‌های موجود در این زمینه نوسانات بازاری و نابسامانی آن است که باعث ایجاد مشکلاتی برای تولیدکنندگان شده است که امیدواریم با حمایت‌های صورت گرفته در زمینه صادرات، اندکی از این مشکلات را مرتفع سازیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا