ایران و لیتوانی در صنایع پتروشیمی مشارکت می‌کنند

خبرگزاری ارک – همزمان با آغاز دور جدید مذاکرات نفتی ایران با کشورهای اروپایی، دو شرکت ایرانی و لیتوانیایی به منظور توسعه مشارکت در صنایع پتروشیمی در دوران پساتحریم، قرارداد جدید همکاری امضا کردند.

ایران و لیتوانی یک قرارداد جدید در حوره صنایع پتروشیمی و پلیمری امضا کرده اند و با این توافق جدید پیش بینی می شود یخ روابط اقتصادی بین دو کشور در دوران پساتحریم آب شود.

ریمانتاس سیدلاسکاس رئیس اتاق بازرگانی صنعت و تولید لیتوانی با اشاره به امضای قراردادی بین یک شرکت ایرانی و لیتوانی به منظور توسعه همکاری های دو جانبه در سطح صنایع پلیمر و پتروشیمی گفت: به زودی هیاتی از ایران به منظور دیدار و گفتگو با نخست وزیر لیتوانی به ویلنیوس (پایتخت لیتوانی) سفر می کنند.

این مقام کشور لیتوانی از توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری با ایران در دوران پساتحریم خبر داد و افزود: لیتوانی به دنبال افزایش سطح همکاری های خود به ویزه در حوزه صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی با ایران است.

جمهوری لیتوانی کشوری است در شمال شرقی اروپا که جمعیت این کشور اروپایی بیش از سه میلیون نفر برآورد می شود ضمن آنکه از سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون واحد پول این کشور از لیتاس به یورو تغییر یافته است.

ایران و لیتوانی در حوزه صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی از سابقه همکاری های طولانی مدتی برخوردار نیستند و مهمترین تحولات در سطح روابط نفتی تهران- ویلنیوس به فروش یک محموله میعانات گازی در اواسط سال جاری میلادی باز می گردد.

رویترز اردیبهشت ماه سال جاری با انتشار گزارشی، مدعی شده بود: بزرگترین پالایشگر نفت لهستان (پی. کی. ان. اورلن) یک محموله میعانات گازی حدود ۱۲۲ هزار تنی ایران را به پالایشگاه مازیکیایی خود در کشور لیتوانی ترانزیت کرده است.

با این وجود مسئولان شرکت ملی نفت ایران فروش و یا ترانزیت محموله میعانات گازی به پالایشگاه لیتوانی را رد کردند.

در طول چند سال گذشته لیتوانی به دنبال کاهش وابستگی به واردات گاز از روسیه و دسترسی به ذخایر هیدروکربوری بوده و از این رو اخیرا قرارداد اکتشاف نفتی با شورون آمریکا امضا کرده است.

تحقیقات اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می‌دهد لیتوانی ۱۱۳ میلیارد مترمکعب ذخایر گازشیل قابل برداشت در اختیار دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا