مشاهده وبا در عراق

خبرگزاری ارک – رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، از هموطنان خواست از سفرهای غیرضروری به عراق خودداری کرده و در غیر اینصورت جداً از سفرای غیرکاروانی و شخصی اجتناب کنند.

دکتر محمد مهدی گویا گفت: ظرف روزهای اخیر مواردی از ابتلا به بیماری وبا در برخی از شهرهای کشور عراق مشاهده شده است که بخشی از این موارد در مناطقی دیده شده است که زائران ایرانی به آنجا مسافرت می کنند از جمله شهرهای نجف و بغداد.

وی افزود: به اطلاع هموطنان می رسانیم از سفرهای غیرضروری به عراق حتی الامکان خودداری کرده و چنانچه قصد مسافرت و زیارت دارند آن را به تعویق بیندازند.

گویا ادامه داد: به ویژه تاکید می کنیم که حتما مسافرت ها تحت مراقبت کاروان های زیرمجموعه سازمان حج و زیارت باشد زیرا امنیت و سلامت مسافران تحت مراقبت خواهد بود.

وی بیان داشت: همچنین تاکید می شود در صورت سفر از همراه بردن کودکان و افراد سالمند حتی الامکان خودداری شود زیرا این افراد در معرض ابتلای انواع بیماری های خطرناک ناشی بیماری وبا قرار می گیرند.

گویا خاطرنشان کرد: رعایت بهداشت فردی به ویژه شستشوی دست ها از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و باید بعد از اجابت مزاج و قبل از خوردن غدا شستشوی دست ها صورت گیرد.

وی ادامه داد: تاکید می کنیم که ایرانیان سفر کرده به عراق از خرید موادغذایی از دستفروشان دوره گرد در مسیر راه و در شهرهای محل اقامتشان خودداری کنند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، گفت: میوه و سبزیجات را هم به نحو مناسب شستشو و ضدعفونی کرده و سپس مصرف کنند و حتی الامکان از آب آشامیدنی بطری اسفتاده کنند و چنانچه از سلامت آب محل اقامت خود اطمینان ندارند و به آب بطری هم دسترسی ندارند آب را پس از جوشاندن استفاده کنند.

وی افزود: به محض ابتلا به اسهال از خود درمانی و مصرف دارو و آنتی بیوتیک خودداری کرده و مراتب را به مسئولین کاروان ها اطلاع دهند، همکاران ما در هلال احمر با هماهنگی مراکز بهداشتی، درمانی عراق آنها را تحت درمان قرار خواهند داد.

گویا اظهار داشت: زائرانی که از عراق بر می گردند نیز در صورت مشاهده علایم اسهال در خود حتما به مراکز بهداشتی، درمانی شهر خود مراجعه کرده و اعلام کنند که از سفر عراق برگشته اند تا اقدامات لازم صورت گیرد.

وی افزود: ماموران بهداشتی ما در مناطق مرزهای هوایی و زمینی مستقرند و از هر گونه کمک در این رابطه به زائران دریغ نخواهند کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا