دانشجویان، پرچمدار گام دوم انقلاب باشند

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه دانشگاه، مبدأ رویدادهای تحول‌آفرین در تاریخ انقلاب اسلامی بوده و ایجاد تشکل‌های دانشجویی از زیباترین دستاوردهای این انقلاب است، از دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های استان خواست تا پرچمدار گام دوم انقلاب باشند و برای حل مشکلات استان، راهکار ارائه کنند.

به گزارش ارک خبر،عابدین خرّم در دیدار صمیمی با دبیران و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های تبریز، ضمن تبریک ۱۶ آذر، روز دانشجو و گرامی‌داشت یاد و خاطره دانشجویان شهید، گفت: دانشجویان باید تاریخ دانشگاه‌ها را مطالعه کنند تا بدانند که پا در جای پای چه مردان بزرگی گذاشته‌اند.

وی با بیان اینکه امروز دانشگاه، مسأله اول انقلاب است، افزود: دانشگاه‌ها مبدأ و منشأ همه رویدادهای تحول‌آفرین در تاریخ انقلاب اسلامی بوده‌اند و یکی از دستاوردهای زیبای این انقلاب، ایجاد تشکل‌های دانشجویی است.

خرّم اظهار کرد: آزادی در ابراز اندیشه‌ها و نظرهای متفاوت در دانشگاه‌های ما، در پرتو انقلاب اسلامی است که چنین فضایی در دوران قبل از انقلاب مطرح نبود.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه رهبر انقلاب، پرچمدار آزادی اندیشه در دانشگاه‌هاست، گفت: ایشان همواره مطالبات دانشجویی را به عنوان ارزش و فرصتی برای حل مسائل جامعه قلمداد می‌کنند که این رویه سرمشقی برای همه مسئولان است.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی، مس وجودی جوانان ما را به طلا مبدل کرد، افزود: مردان بزرگی که از دانشگاه برخاسته بودند، روزی در میدان دفاع مقدس به صحنه آمدند و امروز هم به جرم پیشرفت و ترقی، مورد حقد و کینه دشمنان قرار می‌گیرند و در خیابان‌ها ترور می‌شوند.

خرّم با تأکید بر اینکه دانشجویان باید پرچمدار گام دوم انقلاب باشند، افزود: امروز بیانیه گام دوم با نگاه بلند رهبری در اختیار ماست و متناسب با اهداف آن باید کار و تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه توقف در این مسیر ممنوع است، گفت: هنر بزرگ انقلاب اسلامی این بود که با وجود فشارهای سنگین و هزینه‌های سخت، مسیر پیشرفت، عزت و استقلال را هیچ‌گاه تعطیل یا متوقف نکرد و ما امروز با اعتقاد راسخ به مبانی انقلاب، همچنان پوینده و بالنده هستیم.

خرّم با اشاره به اینکه فشارهای سنگین علیه انقلاب همچنان وجود دارد، افزود: گاهی از داخل کشور، نداهایی بلند می‌شود که دشمنی‌ها به خاطر عدم پیشرفت ماست؛ در حالی که تمام این دشمنی‌ها، اتفاقاً به این خاطر است که انقلاب اسلامی در پازل دشمن بازی نکرده و خط قرمزهای آنها را رد کرده و به پیشرفت و تأثیرگذاری رسیده است.

وی با تأکید بر اینکه دشمن باید به حقانیت ما تمکین کند، افزود: امروز در منطقه کشورهایی هستند که امنیت و عزت و پیشرفت خود را مدیون دیگران هستند و به همین خاطر دست از دامن آنها نمی‌کشند، اما ملت ایران و نظام اسلامی همچنان بر سر آرمان‌های خود ایستاده است.

وی خاطرنشان کرد: محصول تفکر و گفتمان انقلاب، شهید سلیمانی و شهید حججی است، اما محصول گفتمان لیبرال، کسانی هستند که از امکانات این نظام استفاده کردند و وقتی فشارها افزایش یافت تبدیل به ستون پنجم دشمن شدند.

استاندار آذربایجان شرقی تأکید کرد: دانشگاهیان و تشکل‌های دانشجویی، قانع به وضع موجود نباشند و برای تحقق اهداف والای انقلاب، تفکر پویا و راهگشای خود را در جامعه تکثیر کنند.

وی خطاب به دانشجویان توصیه کرد: حس مطالبه‌گری را به واقعیت تبدیل کنید؛ امروز دولت سیزدهم از نقدها استقبال و در قبال آنها احساس مسئولیت می‌کند و اگر کسی نقد و مطالبه‌گری را نمی‌پذیرد باید اشکال را در خودش ببیند؛ البته نقد هم باید سازنده، دلسوزانه و راهگشا و همراه با رعایت ادب و متانت باشد.

خرّم در ادامه به مطالبات و دیدگاه‌های دانشجویان در این دیدار اشاره کرد و با تأیید دیدگاه یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه عدم شفافیت مسئولان، باعث کاهش اعتماد عمومی شده است، افزود: یکی از عوامل نارضایتی مردم، همین موضوع است و ما تلاش می‌کنیم تا شفافیت را در دستور کار خود قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه رویکرد دولت در تنظیم بودجه، عدالت‌‍محوری و تحقق رشد اقتصادی است، افزود: مطالبه دولت از استان‌ها این است که شاخص توسعه استان‌ها هر سال باید رو به بهبود باشد.

خرّم با اشاره به اینکه مطالعه دقیقی از مشکلات استان داریم، گفت: سند آمایش استان و سند تدبیر توسعه، مشکلاتی از قبیل دقیق نبودن شاخص‌ها دارد که باید اصلاح شود تا تصمیم‌گیری‌ها به واقعیت نزدیکتر باشد.

استاندار آذربایجان شرقی درخصوص مسائل زیست‌محیطی استان نیز گفت: مشکلات زیست‌محیطی راهکار دارد، اما متاسفانه به آن عمل نشده؛ مثلا در نیروگاه تبریز نه امکان استفاده از سوخت جایگزین ایجاد کرده‌اند و نه فیلتر نصب کرده‌اند که ما مصمم هستیم این کوتاهی‌ها جبران شود.

وی درخصوص استفاده از ظرفیت‌های استان در حوزه روابط بین‌الملل گفت: رایزنی‌های لازم با سفرا و مسئولان مرتبط انجام شده و امیدواریم سال آینده، سال بهبود روابط بین‌المللی استان در راستای توسعه و رشد اقتصادی باشد.

خرّم از تشکیل اتاق فکر جوانان و نخبگان استقبال کرد و از دانشجویان و نخبگان دانشگاهی خواست تا مسائل را کنکاش کنند و برای حل مشکلات استان، به مدیریت استان راهکار بدهند.

وی، انتقاد دانشجویان از بروکراسی در سیستم اداری استان را نیز بحق دانست و گفت: یکی از مشکلات مردم ما بویژه در حوزه سرمایه‌گذاری، بروکراسی به شدت آزاردهنده اداری است که رفع این مانع را پیگیری می‌کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی درخصوص مشکلات کارگری واحدهای صنعتی نیز گفت: طرح طبقه‌بندی مشاغل و همسان‌سازی حقوق در برخی از واحدها اجرا نمی‌شود که این موضوع در دستور کار پیگیری است؛ البته اعتصاب و تعطیلی واحدها هم چاره کار نیست و مشکلات باید در فضایی منطقی حل شود.

وی افزود: از تشکل‌های کارگری خواسته‌ایم تا مشکلات را به موقع انعکاس دهند و مسئولان هم نباید در این حوزه منفعلانه عمل کنند.

رئیس دانشگاه تبریز هم در این دیدار گفت: در روز ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲، مبارزه با استکبار جهانی تبدیل به هویت جنبش دانشجویی شد که برکات آن را در تاریخ انقلاب اسلامی شاهد بوده‌ایم.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، صفر نصراله‌زاده افزود: جنبش دانشجویی همیشه فعال و سرزنده است و نقش دانشجویان در عرصه‌های مختلف کشور بر کسی پوشیده نیست.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا