سالانه پنج میلیون تن محصول کشاورزی در آذربایجان‌شرقی تولید می‌شود

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: سالانه بیش از پنج میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در این استان تولید می‌شود.

به گزارش ارک خبر،اکبر فتحی روز دوشنبه در جلسه مدیران بخش کشاورزی آذربایجان شرقی اظهار کرد: استان در تولید بیشتر محصولات کشاورزی در کشور حرفی برای گفتن دارد؛ البته سال‌ها است که مجموعه تشکل‌های بخش کشاورزی با جنگ اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند، اما با این حال، شرایط نامساعد تحریم و کرونا مانعی برای ادامه فعالیت‌های آنان نبوده است.

وی افزود: به ویژه در شرایط کرونایی که امکان تعطیلی برای فعالیت‌های واحدهای صنفی وجود داشت، عملاً این امکان برای فعالیت‌های بخش کشاورزی که باید امنیت غذایی جامعه را تأمین کنند، وجود نداشت؛ بر این اساس بخش‌های مختلف کشاورزی در شرایط کرونایی نیز همانند شرایط عادی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و بومی سازی آن به فعالیت‌های تولیدی خود ادامه داده و اجازه نداده‌اند خللی در تولیدات کشاورزی استان ایجاد شود.

فتحی با ارائه گزارشی از وضعیت کشاورزی آذربایجان شرقی، گفت: سالانه بیش از پنج میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در آذربایجان شرقی تولید می‌شود که این میزان بخش مهمی از نیاز کشور را شامل می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به خشکسالی ۲ سال اخیر بیان داشت: از سه حوضه آبریز موجود در استان در حوضه آبریز دریاچه ارومیه با بحران شدید کم آبی روبه رو هستیم که نیاز به اصلاح الگوی کشت ضروری است و این موضوع نیز توسط تشکل‌های مربوطه راهبری و فرهنگ سازی می‌شود.

وی یادآوری کرد: در حوزه عشایری نیز همکاران اداره کل عشایر و اتحادیه‌های مربوطه در تأمین نهاده به ویژه دام سبک و نقدینگی مورد نیاز، خرید دام مازاد و دام حذفی پس از جلسه شورای گفتگو همواره پای کار حضور داشته و عملکرد مثبت خود را نشان داده‌اند.

وی افزود: در حوزه آب و خاک که دارای تشکل خاصی نیز نمی‌باشد، خوشبختانه اقدامات خوبی در استان صورت گرفته است و حتی در بودجه سال ۱۴۰۱ نیز به رغم انقباضی بودن آن، نگاه ویژه ای به بخش کشاورزی و حوزه آبیاری و زیرساخت‌های آبیاری تحت فشار و اقدامات نرم افزاری و اصلاح الگوی کشت شده و تمهیدات خوبی در نظر گرفته شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا