قاتل خاموش در تبریز دو قربانی گرفت

تبریز- سخنگوی اورژانس آذربایجان شرقی از فوت دو فرد در اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در تبریز خبر داد.

به گزارش ارک خبر،وحید شادی نیا ظهر امروز شنبه در تشریح این خبر به خبرنگاران اظهار کرد: بامداد امروز گزارش یک مورد گازگرفتگی در یک منزل مسکونی واقع در میدان آذربایجان تبریز به مرکز اورژانس استان اطلاع داده شد.

وی افزود: عوامل اورژانس به محض دریافت گزارش عازم محل حادثه شدند.

وی ادامه داد: در این حادثه، یک زن ۵۵ ساله و یک مرد ۲۷ ساله دچار مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن شده و فوت آن‌ها توسط عوامل اورژانس تأیید شد.

گاز CO گازی است سمی که از احتراق ناقص کربن به وجود می‌آید که رنگ و بوی خاصی ندارد و به همین دلیل آن‌را قاتل خاموش می‌نامند.

وقتی CO وارد سیستم تنفسی شخصی شود بلافاصله با گلبول‌های قرمز شخص وارد واکنش شده و باعث می‌شود تا اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد که اولین عوارض این مساله در ابتدا سوزش چشم‌ها و پس از سپری شدن زمانی بین ۱ الی ۲ ساعت بسته به غلظت گاز کربن مونواکسید موجود در مکان فرد احساس خواب آلودگی و احساس خستگی مفرط می‌کند.

در این حالت اعضای بدن گِزگِز کرده و اگر بدن شخص حساس باشد دچار خونریزی بینی می‌شود. اگر شخص سعی کند سرپا بایستد دچار سرگیجه به همراه حالت تهوع شده و چشم‌ها در این حالت اغلب سیاهی می‌رود. در ادامه ممکن است شخص دچار بیهوشی شود.

افرادی که در یک فضای سربسته در معرض استنشاق این گاز قرار می‌گیرند ابتدا احساس کرختی و خواب آلودگی می‌کنند و در صورتی که هرچه سریع‌تر مکان را ترک نکنند و یا هوای تازه تنفس نکنند دچار بیهوشی و در نهایت خفگی می‌شوند.

کودکان، سالمندان ،افراد با سابقه بیماری‌های قلبی- ریوی و افراد با مبتلا به بیماری‌های خونی بیشتر از سایرین دچار عوارض ناشی از مسمومیت با گاز CO می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا