کشف سه هزار و ۵۹۵ دستگاه استخراج ارز دیجیتال در تبریز

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز گفت: در سال ۱۴۰۰ همکاران این شرکت موفق شدند سه هزار و ۵۹۵ دستگاه استخراج ارز دیجیتال را در قالب ۲۹۴ فقره انشعاب غیرمجاز کشف و شناسایی کنند.

به گزارش ارک خبر،آقای حسامی گفت: در سال ۱۴۰۰ همکاران شرکت توزیع نیروی برق تبریز موفق شدند سه هزار و ۵۹۵ دستگاه استخراج ارز دیجیتال را در قالب ۲۹۴ فقره انشعاب غیرمجاز کشف و شناسایی کرده و از تلفات هفت هزار و ۱۹۰ کیلووات جلوگیری کنند.

در سال ۹۹ نیز با تلاش همکاران سه هزار و ۱۶۳ دستگاه ماینر در قالب ۱۴۴ فقره انشعاب غیرمجاز کشف و شناسایی و از تلفات ۶ هزار و ۳۲۶ کیلووات جلوگیری شد.

سال ۹۸ تعداد سه هزار و ۱۲۴ دستگاه ماینر با تلاش همکاران در قالب ۱۰۲ فقره انشعاب غیرمجاز کشف و شناسایی و از تلفات ۶ هزار و ۲۴۸ کیلووات جلوگیری شد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز از شناسایی ۹ هزار و ۹۳۱ دستگاه استخراج ارز دیجیتال از سال ۱۳۹۸ تا پایان سال ۱۴۰۰ در شهرستان‌های تبریز، آذرشهر و اسکو خبر داد.

دستگاه‌های استخراج غیرمجاز ارز دیجیتال یکی از مهمترین عوامل افزایش مصرف غیرمجاز برق هستند.

تلاش برای شناسایی و کشف دستگاه‌های ماینر در حوزه‌ بهره‌برداری برق تبریز به طور جدی ادامه دارد، چرا که این متخلفان موجب تضییع حقوق مشترکان و شهروندان می‌شوند.

برگزاری چندین مورد اقدام فراگیر با هدف ردیابی و کشف ماینر‌های غیرمجاز، تشکیل گروه‌های ویژه برای بررسی میدانی و شناسایی محل‌های نصب ماینر، هماهنگی با مراجع قضایی و اخذ مجوز جهت ورود به مراکز استقرار ماینر، تقویت اکیپ برق‌های غیر مجاز (از طریق شناسایی پیمانکار) و آموزش و ایجاد حساسیت در همکاران بهره‌برداری و ماموران قرائت مصارف سنگین امور‌ها جهت شناسایی و مستندسازی مراکز استقرار ماینر از اقدامات شرکت توزیع نیروی برق تبریز در زمینه‌ شناسایی و برخورد با مراکز تولید ارز دیجیتال است.

دستگاه‌های ماینر مورد استفاده در ایران بیشتر دست دوم یا ماینر‌های نسل اولی و ابتدایی هستند که مصرف برق آن‌ها ۲ برابر ماینر‌های جدید است.

میزان مصرف دستگاه‌های جدید حدود ۱.۲ کیلووات ساعت و میزان مصرف دستگاه‌های قدیمی حدود ۲.۴ کیلووات ساعت است. به عبارت دیگر ماینر‌های مورد استفاده در ایران ماهانه در حدود ۸۶۴ کیلووات ساعت بیشتر برق مصرف می‌کنند.

تقریبا هر ماینر حدود kw ۱.۵ برق مصرف می‌کند و جریان مصرفی هر کدام به صورت تقریبی بین ۶ تا ۷ آمپر است و با توجه به کنتور‌های خانگی که چیزی بین ۱۵ تا ۲۵ آمپر و تک فاز است به صورت پیش‌فرض ۲ تا ۴ ماینر می‌تواند کل توان یک واحد مسکونی را بگیرد و دیگر اجازه به روشن شدن سایر دستگاه‌های موجود در منزل ندهد.

در صورت استفاده غیرمجاز مشترکان از انرژی برق جهت استخراج رمز ارز مطابق قانون مجازات استفاده‌کنندگان غیرمجاز آب، برق، تلفن، گاز و فاضلاب مصوبه‌ی سال ۱۳۹۶ رفتار خواهد شد و متقاضیان استفاده از ماینر باید به صورت قانونی درخواست دهند.

وی همچنین از شهروندان خواست در صورت مشاهده هرگونه دستگاه رمزارز موضوع را به دفتر حراست برق تبریز اطلاع دهند.

دکمه بازگشت به بالا