تصویب ۱۰۹میلیارد تومان تسهیلات برای حمایت از طرح‌های دانش بنیان

فرماندار هشترود از تصویب ۱۰۹میلیارد تومان تسهیلات برای حمایت و تجاری سازی طرح‌های دانش بنیان این شهرستان خبر داد.

به گزارش ارک خبر، علیرضا توری، در خصوص دستاوردهای همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در شهرستان هشترود برگزار شد، اظهار داشت: همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در راستای تحقق شعار سال؛ ۲۷ فروردین ماه سال جاری در شهرستان برگزار شد که بیش از ۱۰۰ طرح دانش بنیان به دبیرخانه همایش واصل شد که در نهایت ۱۵ طرح با حمایت پارک علم و فناوری در مرکز رشد پذیرش شدند.

وی با بیان این‌که ۱۰۹ میلیارد تومان تسهیلات برای حمایت و تجاری سازی طرح‌ها تصویب شده است، افزود: مهمترین ظرفیت هشترود موقعیت ژئوپلوتیکی، دسترسی به آزادراه‌ها، معادن، کشاورزی، رودخانه‌های پرآب و خارج از حوزه آبریز دریاچه ارومیه که متأسفانه سال‌ها مورد غفلت واقع شده‌اند.

توری با بیان این‌که غفلت از ظرفیت این شهرستان؛ منجر به مهاجرت و بیکاری جوانان منطقه در طول سالیان متمادی شده است، خاطرنشان کرد: اصلی ترین کارگروه این همایش در حوزه کشاورزی و صنایع وابسته و همچنین بررسی ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان فعال در این زمینه بوده است که امیدواریم با تحقق تمامی طرح‌ها شاهد ۳,۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی باشیم.

فرماندار هشترود با اشاره به این‌که به دنبال اشتغال ۱۰ هزار نفری در هشترود هستیم، تصریح کرد: پایاب سد سهند بهترین فرصت سرمایه گذاری در زمینه کشاورزی است؛ ضمن این‌که این شهرستان در امنیت غذایی منطقه نقشی بسیار اثرگذار دارد، در این زمینه طرح‌های متعددی بررسی، آغاز و در شرف بهره برداری است که همگی منجر به اشتغال جوانان منطقه خواهد شد.

وی با بیان این‌که سرمایه گذاران بخش خصوصی به ویژه شرکت‌های دانش بنیان مورد حمایت قرار خواهند گرفت، خاطرنشان کرد: هر شرکت دانش بنیان که در هشترود سرمایه گذاری کند با ۲۰ درصد آورده سرمایه، می‌تواند از ۲۰ درصد حمایت ستاد اجرایی فرمان امام و۶۰ درصد تسهیلات ۴ درصدی بهره مند شود.

فرماندار هشترود در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که شرکت نانو پیشگامان سهند بعنوان نخستین شرکت فعال در زمینه هوشمند سازی کشاورزی در کشور یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین طرح‌های کشاورزی با بهره مندی از فناوری بیوتکنولوژی میکروبی و تغذیه‌ای را ارائه کرده است، اظهار داشت: این شرکت توانسته به فرمول علمی تولید غذای کامل دام تهیه شده از ضایعات سلولوزی (کشاورزی و باغی) دست یابد که بسیار ارزشمند است.

وی یادآور شد: ضایعات کشاورزی بوته‌های پسماند از انواع اقسام محصولات زراعی و باغی، گلخانه‌ای، جالیزی و … و کشتارگاهی می‌باشد که طبق آمار منتشره تولید ضایعات کشاورزی در ایران ۳۵ برابر سایر کشورها بوده و همچنین در تولید ضایعات میوه نیز ایران رتبه نخست را در بین سایر کشورها کسب کرده است.

فرماندار هشترود ادامه داد: آمار و ارقام نشان می‌دهد که هر ساله بیشترین ارز صنعت دام و طیور، برای تهیه محصولاتی چون کنجاله سویا و انواع مواد غذایی صرف می‌شود. از طرفی افزایش نرخ نهاده‌های دامی، موجب سودآور نبودن تولید در برخی واحدهای دام و طیور شده است. به طور میانگین ۶۰ تا ۷۰ درصد مخارج روزمره واحدهای دامی، هزینه مربوط به تأمین خوراک است، از این رو تبدیل ضایعات بخش کشاورزی به غذای دام و طیور ارزش افزوده بالایی را نصیب این صنعت خواهد کرد.

وی ادامه داد: یکی از روش‌های مرسوم در دنیا؛ روش‌های پروبیوتیکی که طی آن محصولی تخمیر شده یا سیلو شده بدست می‌آید و در اثر فناوری زیستی و تغذیه‌ای قابلیت هضم آن از زیر ۳۰ درصد به بالای ۶۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. همچنین با فرآوری فوق، خوشخوراکی محصول بالا رفته و تولید گازی که از آن به دست آمده و همچنین ناپدید شدن آن معادل یونجه بوده و حتی بهتر از یونجه دیده شده است.

۲۵ درصد تولید گندم استان در شهرستان هشترود است

همچنین مجید احمدی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان هشترود در سخنانی با بیان این‌که هشترود قطب کشاورزی و تولید گندم در شمال غرب کشور شناخته می‌شود؛ اظهار داشت: محدودیتی در زمینه زمین خاک و آب و شرایط اقلیمی نداریم؛ هم اکنون ۱۴۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در هشترود زیرذ کشت قرار دارد.

وی با بیان این‌که سد سهند ظرفیت عظیم هشترود به شمار می‌رود، گفت: ۹۰ هزار هکتار سالانه در منطقخ گندم کشت می‌شود که رقم خاص گندم بنام «هشترود» در سراسر کشور شناخته شده است، این در حالیست این شهرستان در زمینه باغداری و تولید گوشت دام و طیور نیز جایگاهی مهم در استان دارد.

احمدی با اشاره به این‌که ۴۳۰ هزار تن تولیدات کشاورزی شهرستان است، افزود: توجه یه تکمیل زنجیره تولید و فرآورده‌های کشاورزی در اولویت است؛ ضمن این‌که در تأمین نهاده‌های دامی نیز اقدامات ارزشمندی را پیگیر شده‌ایم، تا جایی که یکی از شرکت‌های دانش بنیان در استان با تولید محصولی دانش بنیان توانسته تحولی عظیم در زمینه تولید خوراک دام به وجود آورد.

وی تشریح کرد: شرکت نانو پیشگامان سهند توانسته از ضایعات کشاورزی با فرمولی غیرشیمیایی و بدون استفاده از سموم، محصولی دانش بنیان تولید کند که به عنوان غذای کامل دام جایگزین خوراک های متداول دام فعلی شود، این غذای کامل می‌تواند برای گوساله‌های پرواری، بره‌های پرواری و همچنین گاوهای شیرده جایگزین بخشی از قسمت علوفه‌ای جیره مصرفی دام‌ها را تشکیل بدهد. ب

احمدی افزود: رأی اولین بار نتایج استحصال شده در این فناوری تأمین نیاز پروتئینی میکروارگانیسم های شکمبه و افزایش قابلیت هضم محصول را بیش از پیش نشان داده‌اند. این غذای کامل دام حاوی منبع خوبی از انرژی و پروتئین و منابع فیبری بوده و هم از لحاظ حفظ چربی شیر، تأمین انرژی و تأمین پروتئین نقش بسزایی را ایفا خواهد نمود. این غذای کامل با عمل آوری شیمیایی و فیزیکی ضایعات کشاورزی کاملاً متفاوت است. غذای های عمل آوری شده شیمیایی قابلیّت سنخّیت و مقایسه با غذای کامل عمل آوری شده با روش‌های بیولوژیکی و تغذیه‌ای نخواهد داشت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا