بارش باران در نیمه شمالی و شرقی آذربایجان شرقی تشدید می‌شود

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: از روز یکشنبه با گذر امواج تراز میانی جو و شرایط فصلی و محلی، بارش های رگباری باران در نیمه شمالی و شرقی استان تشدید می‌شود.

به گزارش ارک خبر،محمد امیدفر روز شنبه در گفت و گو با بیان اینکه این وضعیت از تا بعد از ظهر روز دوشنبه در این مناطق حاکم می شود، افزود: نقشه های هواشناسی نشان می دهد این وضعیت همراه با رعد و برق و وزش باد گاهی شدید همراه خواهد بود.
وی با اشاره به احتمال آبگرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن رودخانه ها  و مسیل ها، اختلال در تردد و اصابت صاعقه، به مسافران و کوهنوردان توصیه کرد از سفرهای غیرضروری به ارتفاعات، اتراق در حاشیه مسیل ها و رودخانه ها و انجام عملیات کوهنوردی پرهیز کنند.
رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: با توجه به وزش باد گاهی شدید در مناطق مختلف استان، احتمال پرتاب اشیا و سقوط اجسام و تابلوهای تبلیغاتی بر اثر وزش باد شدید دور از انتظار نیست، توصیه می‌شود مردم از ساختمان‌های نیمه کاره و ایستادن در مکان‌هایی که احتمال سقوط اجسام وجود دارد، دوری کنند.
امیدفر، با بیان اینکه در نیمه جنوبی استان نیز خیزش و یا انتقال گرد و خاک پیش بینی می شود، ادامه داد: در این مناطق کاهش دید و کیفیت هوا، خسارت به تاسیسات حساس به گرد و خاک دور از انتظار نیست.
آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا