خرید گندم از کشاورزان آذربایجان شرقی ۳۰ درصد افزایش یافت

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی اعلام کرد: امسال ۱۰۸هزار و ۴۲ تن گندم از گندم کاران استان خریداری شده است که افزایش ۳۰ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش ارک خبر،جلال رحیم زاده با اشاره به اینکه این میزان گندم از ۲۳۴ هزار هکتار برداشت شده است، خاطرنشان کرد: سال گذشته ۷۵هزار و ۱۲۱ تن گندم در این مدت از مزارع استان برداشت شده بود.
وی اعلام کرد: تاکنون مبلغ ۱۲۸ میلیارد تومان بابت خرید گندم به گندم کاران استان پرداخت شده است و طلب گندم کارانی که تا ۲۴ تیرماه گندم خود را به مراکز خرید تضمینی تحویل داده اند فردا به حسابشان واریز می شود.
وی توصیه کرد: کشاورزان گندم تولیدی خود را به مراکز خرید تحویل دهند و از تحویل گندم به غیر مراکز خرید خودداری کنند.
رحیم زاده همچنین میزان خرید توافقی گندم در آذربایجان شرقی را هشت هزار و ۴۱۴ تن اعلام کرد و افزود: بیش از ۱۷ هزار تن خرید گندم مربوط به سال ۱۴۰۰ می باشد.
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی همچنین با بیان شاخص های فنی برای ورود کشاورزان در طرح جهش تولید در دیمزارهای سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱، اظهار کرد: عقد قرارداد طرح جهش تولید در دیمزارها با مراکز جهاد کشاورزی و کارشناسان پهنه و ثبت در سامانه دیمزار، تحت پوشش بیمه قرار گرفتن کلیه سطوح زیر کشت طرف قرارداد طرح جهش تولید در دیمزارها و تقبل زارع برای کشت مستقیم و بدون شخم با کارنده های مستقیم از شاخص های فنی برای ورود کشاورزان در طرح جهش تولید در دیمزارها است.
رحیم زاده افزود: برای کشت مستقیم باید حداقل ۳۰ درصد از سطح مزرعه پوشیده از بقایای کشت سال قبل باشد.
وی یادآور شد: از سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ حداقل ۲۰ درصد از اراضی آیش زرد(آیش نکاشت) باید به آیش سبز( کشت حبوبات، علوفه و دانه های روغنی) تبدیل شوند، به عبارتی ۲۰ درصد از سطوح برنامه سالجاری استان باید در اراضی باشد که قرار بود آیش شوند.
وی ادامه داد: رعایت زمان مناسب کاشت پیش از بارش های موثر پاییزه برای استفاده بهینه و حداکثری از نزولات جوی منطقه بر اساس توصیه موسسه تحقیقات کشاورزی دیم(مراجعه به سایت موسسه) و مراکز تحقیقاتی استان است.
پیش بینی شده است امسال بیش از ۳۳۰ هزار تن گندم در استان خریداری شود.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا